Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kulak iltihabi

Ozlemkolik

Yeni Üye
Merhaba ben yeniyim sitede.2yeni kaplumbaga edindim.ve kaplusu aldigimda birinin kulaginda sislik oldugunu gordum.gecer diye bikac gun sakladim gecmezse iade edecekdim.ama o kadar sevdim o kadar uysal bi kaplusduki geri iade edemedim.bu sayfada ve baska sayfalarda arastirdim kulak iltihabi olduguna karar verdim.ama cok buyuk ve cerrahi mudahele gerekli bence.simdi gelelim isin zorlu tarafina.Azerbaycanda yasadigim icin burda surungen veterineri yok derece.bulamiyorum.doxyhexol ilaci yok.metilen mavisi eczenelerde yoktu.universite labaratuarinda metil goyu denen bi madde var.ve onun metilen mavisi oldugunda kararsizim.metilen mavisi violet rengi gibi biseymi?bide genta sordum eczaneye goz icin oldugu soylendi.kulaga da olurmu?ve veteriner olmadigi icin cerrahi mudaheleyi kendim yapmak istiyorum sislik beyine ulasmadan.nasil yapa bilirim evde?lutfen yardimci olun

Cvp: Kulak iltihabi

Ozlemkolik' Alıntı:
Merhaba ben yeniyim sitede.2yeni kaplumbaga edindim.ve kaplusu aldigimda birinin kulaginda sislik oldugunu gordum.gecer diye bikac gun sakladim gecmezse iade edecekdim.ama o kadar sevdim o kadar uysal bi kaplusduki geri iade edemedim.bu sayfada ve baska sayfalarda arastirdim kulak iltihabi olduguna karar verdim.ama cok buyuk ve cerrahi mudahele gerekli bence.simdi gelelim isin zorlu tarafina.Azerbaycanda yasadigim icin burda surungen veterineri yok derece.bulamiyorum.doxyhexol ilaci yok.metilen mavisi eczenelerde yoktu.universite labaratuarinda metil goyu denen bi madde var.ve onun metilen mavisi oldugunda kararsizim.metilen mavisi violet rengi gibi biseymi?bide genta sordum eczaneye goz icin oldugu soylendi.kulaga da olurmu?ve veteriner olmadigi icin cerrahi mudaheleyi kendim yapmak istiyorum sislik beyine ulasmadan.nasil yapa bilirim evde?lutfen yardimci olun

Foruma Hoşgeldin.
Öncelikli olarak hasta olduğuna kanaat getirilen kaplumbağanın fotoğrafı paylaşılırsa;müdahale gerekip gerekmediği konusunda fikir yürütülebilir.
Fotoğraf Yükleme

Metilen Mavisi aşağıdaki görseldeki gibidir.Azerbaycanda hangi markaların ürünlerinin mevcut olduğuna dair herhangi bir fikrim yok ancak Türkiye'de Deep Fix Deepdezopur ve Contra Ichthyo olarak evcil hayvan dükkanlarında satılmaktadır.Metilen mavisinin bir ilaç değil dezenfektan olduğunu belirtmekte fayda var.

Genta ya da Gentagut göz damlası Gentamisin gibi geniş spektrumlu bir antibiyotiği çok küçük dozlarda içinde barındırdığı için herhangi bir enfeksiyon durumunda kullanılabilir.

Evde cerrahi operasyonu da daha önce tecrübe edilmemişse tavsiye etmem zira şişliğin ve canlının büyüklüğüne göre dikiş atılması gerekebilir ve gerekli tıbbi malzemenin olası eksikliğinden ötürü operasyon olması gerektiği gibi gerçekleşmeyebilir.Kısacası büyük risk taşır.

Bilateral Kulak Apsesi Olgusu

Moderatör tarafında düzenlendi:
Geçmiş olsun. Eczaneden genta damla alcaksın. Metilen mavisi petshopta satılır.

Akvaryumları temiz olmalı. Su ısıtıcı 28 derece kuru alan için ısıtma lambası mutlaka olmalı. Buda 32 derecelik ısı verecek.

Sakın müdahalede bulunma. O bölge risklidir. Kulak zarını parçalarsın. İltihap tam temizlenmezse tekrar nükseder. Açık yara oluşacağı için mikrop kapma ortamı oluşur ve daha kötü bir hal alabilir.

www.juenpetmarket.com ile görüşüp azerbaycana kargolama yapıp yapmadıklarını sorabilirsin. teleskopakvaryum' a da sorabilirsin bu firmada iyidir.

Hayvan tepeden ve yandan resimlerini çek şişliğin boyutuna bakalım.

Kabuk boyu kaç cm onu da yaz. Dozajı ona göre yazayım.

Foruma Hoşgeldin.
Öncelikli olarak hasta olduğuna kanaat getirilen kaplumbağanın fotoğrafı paylaşılırsa;müdahale gerekip gerekmediği konusunda fikir yürütülebilir.
Fotoğraf Yükleme

Metilen Mavisi aşağıdaki görseldeki gibidir.Azerbaycanda hangi markaların ürünlerinin mevcut olduğuna dair herhangi bir fikrim yok ancak Türkiye'de Deep Fix Deepdezopur ve Contra Ichthyo olarak evcil hayvan dükkanlarında satılmaktadır.Metilen mavisinin bir ilaç değil dezenfektan olduğunu belirtmekte fayda var.

Genta ya da Gentagut göz damlası Gentamisin gibi geniş spektrumlu bir antibiyotiği çok küçük dozlarda içinde barındırdığı için herhangi bir enfeksiyon durumunda kullanılabilir.

Evde cerrahi operasyonu da daha önce tecrübe edilmemişse tavsiye etmem zira şişliğin ve canlının büyüklüğüne göre dikiş atılması gerekebilir ve gerekli tıbbi malzemenin olası eksikliğinden ötürü operasyon olması gerektiği gibi gerçekleşmeyebilir.Kısacası büyük risk taşır.

Bilateral Kulak Apsesi Olgusu
[/quote]

Hosbulduk.foto yukleyemedigim icin paylasamiyorum.ama bu konudaki olan eski yorumlara baktigimda onlara nazaran cok daha buyuk oldugunu gormustum.o soylediginiz markalari sorarim.eczaneye genta diye sordugumda gentamisin dediler.gentamisin kullana bilirmiyim?cerrahi operasyon yapamiyosam ne yapim bi oneriniz varmi?

cem' Alıntı:
Geçmiş olsun. Eczaneden genta damla alcaksın. Metilen mavisi petshopta satılır.

Akvaryumları temiz olmalı. Su ısıtıcı 28 derece kuru alan için ısıtma lambası mutlaka olmalı. Buda 32 derecelik ısı verecek.

Sakın müdahalede bulunma. O bölge risklidir. Kulak zarını parçalarsın. İltihap tam temizlenmezse tekrar nükseder. Açık yara oluşacağı için mikrop kapma ortamı oluşur ve daha kötü bir hal alabilir.

www.juenpetmarket.com ile görüşüp azerbaycana kargolama yapıp yapmadıklarını sorabilirsin. teleskopakvaryum' a da sorabilirsin bu firmada iyidir.

Hayvan tepeden ve yandan resimlerini çek şişliğin boyutuna bakalım.

Kabuk boyu kaç cm onu da yaz. Dozajı ona göre yazayım.

Su isitici var.kuru alani yapmak icin bulasık sungeri kullanmak istedim ama neyle yapistiracagimi bilemedim.akvariyum silikonu yazmissiniz onceki yorumlarsa.normal silikon olmazmi?lamba aldim kuru alan yapar yapmaz onu da duzelticem.uvb yok onun yerine devit 3 yazmissiniz onu aldim.ama yemegine damlattim yemediler.bu arada 7sm.foto yukleyemiyorum.cerrahi mudahele yoksa ne yapa bilirim bi oneriniz varmi?bide birkac sorum daha olcakdi.1.filtre yok simdilik suyu kendim degisiyorum.hergun degismemde sakinca varmi?su bulanik oluyo degistirmezsem.2.plastik bitki var icinde cikarmak istedim ama uyuduklarinda ona tutunarak uyuyolar.cikaramadim o yuzden.cikarimmi?3.biraz once farkettim sislik olmayan kaplumbagam gozlerini onceler cok gec arayla kapardi.simdi daha cok kapali oluyo.zor aciyo gozunu.goz enfeksiyonu kapmis ola bilirmi?ne yapayim?suda cok temiz aslinda neden enfeksiyon kaparkini.yemegide marul verdim ilk kez.yemediler.herhalde sevmediler dedim ama sevdikleri kirmizi yemden verdim onuda yemediler.neden ola bilir?cok tesekkurler simdiden

Cok sukur gozu iyilesti.normal aciyo artik.galiba anlik biseyden rahatsiz olmuslar.ama yemege ikisi de dokunmadi bile.dunden beri yemek yemediler aclar mutlaka.ama yemiyorlar.ve hala aklima takilan giderek buyuyen yanak?

resim gönderebilirsen akvaryumun genel resmini de at. ona göre eksik ya da sakıncalı ürünleri yazayım.

kuru alan için el yapımı kuru alanlara bakabilirsin. kuru alan ve akvaryum paludaryum atölyesinde alternatif ürünler olacaktı. ufak leğenden de yapabilirsin. neyse örneklere bakarsın fikir verir. ama yan yüksekliklere dikkat et oradan dışarı atlamasınlar.

ampul bu tip olsun. armut tip ampuller ısı verir. 40 ya da 60 W lamba max ne kadar kaldırıyorsa. camı soft yani beyaz olması tercih sebebi. bulamazsan şeffaf alırsın.

hayvanın kuru bir yere alıp her iki kulağına sabah akşam 3'er damla damlat. 10 dakika kadar beklet. arkasından 3 damla da ağzına damlat bunu da sabah akşam yapacaksın.alacağın üründeki gentamisin oranı 0.3 ise bu dozajda vereceksin. onun için bu alacağın ilaçtaki gentamisin oranı fazla ise onu haber ver ona göre ayarlama yapalım. gentayı gözlerine de damlat olası bakteriyel bir durum varsa o da gitsin. gözler bakteriyel bir durumdan dolayı iltihaplanması yanında kullandığın su soğuk ve klor oranı yüksekse bu da gözleri etkiler. onun için su eklemeden evvel suyu petşişe veya damacana da bir iki gün beklet. ağzı toz girmeyecek biçimde açık olsun. klor uçsun.

deviti yeme bir damla damlatacaksın ve ilk vereceğin yem olacak. sonradan verirsen tadı değişik olduğu için yemezler. ya da eline alıp dik tutarak ağzına bir damla damlatırsın.

normal silikon salınım yapar. akvaryum siliconu antibakteriyel ve zarar vermez. yapıştırma sonrası 3- ila 5 gün arası kuru bir yerde beklet hem sertleşsin hemde kokusu gitsin.

su değişiminde akvaryumdaki su ısısına emsal ısıdaki su ile değişim yapacaksın. bu da 1/3 oranında kısmi değişim olursa iyi olur. su çabuk kirleniyorsa aya akvaryumun hayvanlara göre küçük kalıyor yada tabandaki ürünlerden kaynaklıdır. çakıl taş deniz kabukları gibi iri taneli ürünler içinde pislik barındırır. yüzeyden görülmez ama bunlar zararlı bakterilerin oluşumuna neden olur. göz kulak enfeksiyonunun sebebi de budur. bunlar varsa tabandaki ürünleri kaldır. renkli taş kullanma. metilen mavisi burada işe yarar. bakteri oluşumlarını öldürüp amonyak zehirlenmesini engeller.

hayvanlar bitkiden tutunuyorsa kalsın ama haftada bir mutlaka çıkarıp yıka. günlük toplam kafa hacmi kadar yem vereceksin. 8 cm kabuk boyuna kadar sabah akşam sonrasında günlük tek öğün. harici bir gıda veriyor musun. yağlı, tuzlu ve tatlı yiyecekler zararlıdır. meyve de dahil. bunlardan veriyor isen bunlarda su kalitesini bozar.

yem olarak kullanacakların sera raffy P, tetra reptomin, jbl agil, jbl energil olması gereken yemler. ayrıca vitamin, mineral ve kalsiyum içerikli olan sera mineral yemde alacaksın. bu haftada bir verilir. veya sera carnivor alıp haftada iki defa verirsin. bu simit biçiminde ve ortasındaki kırmızı mineral yemdir. sitesini arayıp sor azerbaycana gönderi varsa oradan alırsın. teleskop akvaryumda iyi firmadır. oradaki firmalara da bak.

filtreyi de bir şekilde temin et ama önce kaç litre su var veya akvaryum ölçülerini yaz ki uygun olan güçte filtreyi önereyim. metilenden de ne kadar damlatacağını yazayım. petshoptan alacaksın bunu. furkan markalarını yazmış.

hayvanlar soğukkanlı canlılardır. bulundukları ortamın ısısına kendilerini adapte ederler su olduğundan soğuk ise metabolizmalarını kapayıp enerji sarfiyatı yapmazlar. bu üşüme durumunda iştahsızlıkta olağandır. ama ısı yükseldikçe metabolizma canlanıp hayvan kendine gelir. yemlemeyi sabit zamanlarda yap. akşam 19:00'dan sonra verme. 21:00 gibi de uyusunlar.

cem' Alıntı:
resim gönderebilirsen akvaryumun genel resmini de at. ona göre eksik ya da sakıncalı ürünleri yazayım.

kuru alan için el yapımı kuru alanlara bakabilirsin. kuru alan ve akvaryum paludaryum atölyesinde alternatif ürünler olacaktı. ufak leğenden de yapabilirsin. neyse örneklere bakarsın fikir verir. ama yan yüksekliklere dikkat et oradan dışarı atlamasınlar.

ampul bu tip olsun. armut tip ampuller ısı verir. 40 ya da 60 W lamba max ne kadar kaldırıyorsa. camı soft yani beyaz olması tercih sebebi. bulamazsan şeffaf alırsın.
mailto:/forum/konu-isitma-ve-gunduz-isigi-icin-ampul-ecolite-52-w.html
hayvanın kuru bir yere alıp her iki kulağına sabah akşam 3'er damla damlat. 10 dakika kadar beklet. arkasından 3 damla da ağzına damlat bunu da sabah akşam yapacaksın.alacağın üründeki gentamisin oranı 0.3 ise bu dozajda vereceksin. onun için bu alacağın ilaçtaki gentamisin oranı fazla ise onu haber ver ona göre ayarlama yapalım. gentayı gözlerine de damlat olası bakteriyel bir durum varsa o da gitsin. gözler bakteriyel bir durumdan dolayı iltihaplanması yanında kullandığın su soğuk ve klor oranı yüksekse bu da gözleri etkiler. onun için su eklemeden evvel suyu petşişe veya damacana da bir iki gün beklet. ağzı toz girmeyecek biçimde açık olsun. klor uçsun.

deviti yeme bir damla damlatacaksın ve ilk vereceğin yem olacak. sonradan verirsen tadı değişik olduğu için yemezler. ya da eline alıp dik tutarak ağzına bir damla damlatırsın.

normal silikon salınım yapar. akvaryum siliconu antibakteriyel ve zarar vermez. yapıştırma sonrası 3- ila 5 gün arası kuru bir yerde beklet hem sertleşsin hemde kokusu gitsin.

su değişiminde akvaryumdaki su ısısına emsal ısıdaki su ile değişim yapacaksın. bu da 1/3 oranında kısmi değişim olursa iyi olur. su çabuk kirleniyorsa aya akvaryumun hayvanlara göre küçük kalıyor yada tabandaki ürünlerden kaynaklıdır. çakıl taş deniz kabukları gibi iri taneli ürünler içinde pislik barındırır. yüzeyden görülmez ama bunlar zararlı bakterilerin oluşumuna neden olur. göz kulak enfeksiyonunun sebebi de budur. bunlar varsa tabandaki ürünleri kaldır. renkli taş kullanma. metilen mavisi burada işe yarar. bakteri oluşumlarını öldürüp amonyak zehirlenmesini engeller.

hayvanlar bitkiden tutunuyorsa kalsın ama haftada bir mutlaka çıkarıp yıka. günlük toplam kafa hacmi kadar yem vereceksin. 8 cm kabuk boyuna kadar sabah akşam sonrasında günlük tek öğün. harici bir gıda veriyor musun. yağlı, tuzlu ve tatlı yiyecekler zararlıdır. meyve de dahil. bunlardan veriyor isen bunlarda su kalitesini bozar.

yem olarak kullanacakların sera raffy P, tetra reptomin, jbl agil, jbl energil olması gereken yemler. ayrıca vitamin, mineral ve kalsiyum içerikli olan sera mineral yemde alacaksın. bu haftada bir verilir. veya sera carnivor alıp haftada iki defa verirsin. bu simit biçiminde ve ortasındaki kırmızı mineral yemdir. www.juenpetmarket.com sitesini arayıp sor azerbaycana gönderi varsa oradan alırsın. teleskop akvaryumda iyi firmadır. oradaki firmalara da bak.

filtreyi de bir şekilde temin et ama önce kaç litre su var veya akvaryum ölçülerini yaz ki uygun olan güçte filtreyi önereyim. metilenden de ne kadar damlatacağını yazayım. petshoptan alacaksın bunu. furkan markalarını yazmış.

hayvanlar soğukkanlı canlılardır. bulundukları ortamın ısısına kendilerini adapte ederler su olduğundan soğuk ise metabolizmalarını kapayıp enerji sarfiyatı yapmazlar. bu üşüme durumunda iştahsızlıkta olağandır. ama ısı yükseldikçe metabolizma canlanıp hayvan kendine gelir. yemlemeyi sabit zamanlarda yap. akşam 19:00'dan sonra verme. 21:00 gibi de uyusunlar.

Cevap icin cok tesekkurler.foto gondermeyi bikac kez denesem de olmadi yapamadim.yemek vaktini yarindan itibaren ayarlarim.bugun hicbirsey yemedikleri icin biraz once haslanmis tavuk eti verdim.biraz yediler.sonra durdular.meyve olarak bikez elma versim zaten yemediler.meyveyi kestim.balik eti verdim cok sevdiler.bide ben marul severler diye biliyodum devistenmidir ne yemediler hic.yem olarak isimlerini bilmiyorum ama bikacini denedim kirmizi yuvarlak olanlari sevdiler onu veriyorum.ama bugun onu da yemediler.kurutulmus solucan gibi biseyler var.onlari vermekte kararsiz kaldim.tatli tuzlu yagli vermiyorum

Uykulari biraz karisık.gece baktigimda uyumuyorlae bazer ama sabah uzun uzun uyuyorlar.kulak iltihapli olan basini iyice icer salamadigi icin iyi uyuyamiyor galiba.cok uzuluyorum.dediginiz damlayi damlatirim.ama bence artik is ilactan falan gecti.cunki cok buyuk.genta sordugumda gentamisin dediler eczanede.galiba genta degilde gentamisin sayiliyor.yarin yine genta diye sorarim.ama olmazsa gentamisin alimmi?onu da 3er damlatimmi?

Akvariyum evet kucuk.daha yeni aldim.biraz sonra daha buyuyunu alirim.su az geliyor ola bilir 2kaplumbaga icin.tas falan yok.bitek plastik bitki var onu da hergun yikiyorum.kuru alan da en kisa zamanda yaparim.suyu simdi ogrendim dinlendirmemiz gerektigini.bundan sonra onu da yaparim.metilen mavisine yarin petshoplardan bakarim.inşallah kaplumbagam iyilesir.basini iceri cekemiyo yazik.firma sitesi icin de tesekkurler siteyle iletisime gecerim.birdaha tesekkurler

marul veya kıvırcığın orta körpe yapraklarından ve salatalığın kabuğunu soyduktan sonra ince kesip verebilirsin. bu konuda seçicidirler. 3 günde bir verirsin sürekli yeşillik bıktırır.

tavuk et vs. verme bunlar yemden soğutur. birkaç gün yemeselerde birşey olmaz. vücutlarındaki yağları yakarlar. balıkta tatlı su balığının kılçıksız kısmından haşlayıp verebilirsin ama 10 günde bir özellikle alabalık vücuttaki kalsiyumu çeker. yumurta beyazı da verebilirsin. ama esas olan dediğim yemlerden vermen.

deviti yeme damlatarak vereceksin. kurutulmuş solucan temiz ve yem olarak satılıyorsa olabilir. ama dışarda açıkta satılıyorsa veya topraktan çıkarıyorsan olmaz. mutlaka kapalı havada almayan kutuda al. diğerleri parazit yumurtası ve kimyasal içerebilir.

gece uyumaları için karanlık ortamda olmalılar. ışık varsa uyumazlar.

genta ya da gentagut damlalar emsaldir. gentamisin olarak satılanlar. 20 mg,40 mg ve 80 mg olarak satılır. bunlar ampul olarak satılırlar. gentamisin oranı mg olarak yüksektir. eğer genta yada gentagut bulamaz isen 20 mg olanından alırsın. bu oranı bildir ona göre ayarlama yapalım. ampul olarak alırsan 1 mg'lik ufak şırıngada al.

şimdilik bir tane pürüzsüz bir taşta koyabilirsin. kuru kısmı üstüne çıktıklarında sudan tam izole olacak kadar kuru olsun. lambayı bunun üstüne koy. yükselti kaçmalarına neden olur gibi ise karton ile cam kenarlarını yükselt.

bulabilirsen 80*30*40h gibi bir akvaryum al. imalatçı varsa daha iyi ona göre cam üstü kuru alan yaptırabilirsin. ömürlük akvaryum ise 100*50*60h ve 10 mm cam kalınlığında olmalı. tabi ne kadar büyük olursa daha iyi olur.

mailto: buradan choose files ile resmi seçip yükleye bas. link sayfası çıkınca onu buradaki pencereye kopyalayıp yapıştıracaksın. forumlar yazan linki.

13 cm kabuk boyundaki kaplumbağamızın kulak enfeksiyonu geçmedi. 2 aydan fazla bir süre gentagut kullandım bir etkisi olmadı. Şişlikler nohut tanesi kadar oldu ve hafif kızardı. Hayvanın genel durumunda, yemesinde, hareketliliğinde bir sorun yok. Bulunduğum yerdeki veterinerler anlamıyor. Ne yapsak bilemedik.

Hangi şehirdesiniz?

Kaplumbağanın tepeden ve önden resimlerini çekip atın.

Yalova Armutlu'dayım.

Ekli dosyalar

• IMG-20230316-WA0008.jpg
    IMG-20230316-WA0008.jpg
    140.8 KB · Görüntüleme: 17
  • IMG-20230316-WA0006.jpg
    IMG-20230316-WA0006.jpg
    132.9 KB · Görüntüleme: 16
  • IMG-20230316-WA0002.jpg
    IMG-20230316-WA0002.jpg
    202.8 KB · Görüntüleme: 17
  • IMG-20230316-WA0001.jpg
    IMG-20230316-WA0001.jpg
    138.5 KB · Görüntüleme: 16
Bu tedavi olayını aşmış. Cerrahi müdahale lazım. Size yakın Bursa sanırım. İletişim kurup oraya götürün. Durum acil.

BURSA:

Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi (Hayvan Sağlığı Araştırma ve Uygulama Merkezi)

Başhekim: Prof. Dr. Sezgin ŞENTÜRK
Tel : 0 224 2940805

Hayvan Hastanesi Tel : (+90 224) 294 08 01-02
Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Adres : Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi
16059 Görükle Kampüsü-BURSA

Ass. Prof. Dr. Huseyin CIHAN
Uludag University, Fac. of Veterinary Med.
Dept. of Internal Medicine, Animal Teaching
Hospital, Gorukle Campus, Gorukle - BURSA

Tel (Office): +90 224 2940813

Mail: [email protected]

Bugün Bursa’da özel bir klinikte kaplumbağamızı ameliyat ettirdik. Durumu iyi şu an.

Geçmiş olsun. Hayvan rahatlamıştır.

Kesi atıp diktiler mi, delik açıp iltihabı mı boşalttılar?

Sağolun. Şişlik olan yerleri kesip, içini boşaltıp, diktiler. Şu an dikilen yerler biraz pot duruyor ama zamanla düzelip, toparlanacak dediler.

Düzelir. Kulak zarında tahribat olmadıysa eski haline döner. Dikişleri daha sonra alırlar.

Kulaklardan biraz sıvı akıntısı olabilir. Bu kalan pislik ve iltihabı atmasını sağlar. Belli bir süre kuru alanda kalması lazım diye biliyorum. Bunu söylediler mi suya temas etmesin diye?

Suyunu mümkün olduğunca temiz tutun mikrop kapmasın. Yara kapanana kadar dış filtre kullanmıyorsanız metilen mavisi damlatın suya. Kaç litre su vardı?

Bir de mümkünse adres ve varsa teli yazın burada hekimler bölümüne yazayım.

3—4 gün boyunca sabah akşam 1/50 oranında batikonlu ılık suda 45 dk bekletin dediler.

Akvaryuma konmaması konusunda bir şey demediler.

35 litre su var.

Bursa Nilüfer’de DoDo veteriner kliniğinde yaptırdım. Google’da aratınca iletişim bilgileri çıkıyor.

Akvaryumdaki suya ilk damlatmayı 2 damla yapın. Sonra 10 gün boyunca 2 günde 1 damla.

Bu arada hayvan büyük 35 litre su az gelir. İdrardan amonyak seviyesi yükselir.

Bu noktada da metilen mavisi amonyak zehirlenmesine karşı endikedir ama suyu 5-7 gün arası komple yenilemekte fayda var.

Tamam kliniği ekleyeyim.

Geri