Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kum gerekli mi?

tetenoss

Bronz 1 Üye
Merhaba, 
Akvaryum için kum almak için pet shopa gittim. Burda başlıklardan gördüğüm silis kumundan istedim. Akvaryumda iç filtre varsa silis kumu kullanılmaz dedi pet shopdaki adam. Bu kumun çok hafif olduğunu, kaplumbağanın çok sık eşeleyecceği için akvaryumu da bulandıracağını söyledi.. Onun yerine çakıl taşı önerdi, ama almadım.. Biraz kafam karıştı açıkcası.. Silis kumu kaplumbağam için yararlı evet, ama akvaryumu çok bulandırıyorsa, kirletiyorsa bu temizliği güç haline getirecek, o da mikroba sebep verecek.. bilemedim napsam?

Cvp: kum gerekli mi?

silis kumu gerekli tabi cem abinin yorumlarını okuyun neden almanız gerektiğinizi anlayacaksınız...

kumun kalınlığı 0.5-1 mm kalınlığı arasında olsun. fazla incesini hayvan eşemez daha kalınını yiyemez. onun için 0.7 mm en uygunudur.

silis alt bağa plakalarını atmaya yardımcı olur. sert yem yediğinde hazmı kolaylaştırmak için kum yiyerek midesinde parçalar. bağırsaklarında parazit varsa onları atmasına yardımcı olur. kabızlığı bir miktar önler dışkılama rahat olur. bacaklardaki derileri eşelenirken atmasına yardımcı olur. vakit geçirip oyalanır.

silis kum tersine ağır kumdur. kum akvaryuma konulmadan evvel belli ölçülerde leğene alınarak yıkanıp bulanıklığın büyük bölümü atılır. steril edildikten sonra ne kadar yıkansa da bulanıklık olur. bunu iyi bir filtre belli aralıklarla süngeri temizlenmek üzere ertesi güne temizler. bir kısmı tabana iner ama zaman içindeki yıkamalarla bu da tamamen kaybolur.

dediğim gibi ağır kumdur biz 0.5-1 mm kalınlığı içerisinde kullanırız. vitasand 0.7 mm uygundur. tabanda sıkı durduğu için dibine kir indirmez. dolayısıylada zararlı bakteri oluşumuna imkan vermez. oysa çakıl aralarına giren kirler oralarda zararlı bakteri oluşumuna yol açarak kaplumbağalarda göz ve kulak enfeksiyonuna neden olur.

resler için silis gereklidir. resler kum yer. çizgili dere ve benekli kaplumbağa ise 2-3 mm'lik dere kumu.

tetenoss' Alıntı:
Merhaba, 
Akvaryum için kum almak için pet shopa gittim. Burda başlıklardan gördüğüm silis kumundan istedim. Akvaryumda iç filtre varsa silis kumu kullanılmaz dedi pet shopdaki adam. Bu kumun çok hafif olduğunu, kaplumbağanın çok sık eşeleyecceği için akvaryumu da bulandıracağını söyledi.. Onun yerine çakıl taşı önerdi, ama almadım.. Biraz kafam karıştı açıkcası.. Silis kumu kaplumbağam için yararlı evet, ama akvaryumu çok bulandırıyorsa, kirletiyorsa bu temizliği güç haline getirecek, o da mikroba sebep verecek.. bilemedim napsam?
gerçekten kaplumbağa akvaryumunda şart. benim akvaryum çok ağır oldu. altındaki mobilya kaldırmaz diye koymadım ama kabuğu çok zor atıyo. eğer olanağın varsa biran önce al. 

Geri