Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kum Temizliği ?

KillerPrince

SKF Delisi 5. Seviye
Selam arkadaşlar juenden sipariş vermiştim 70 tl 1 günde geldi kumu leğene koyup yıkamaya başladım birden çamur oldu su döküp tekrar yıkadım 3 4 kere öyle yaptım ama hala çamur çıkıyor siz aldığınız kumu nasıl temizlediniz ? nasıl yıkamalıyım geçene kadar döküp yıkayımmı ?

Cvp: Kum Temizliği ?

Aldığınız kumu günlerce yıkamalısınız.
Su tam berrak bir görüntü alana kadar.
Hatta aldığınız kumu kaynatarak kullanmanızı tavsiye ederim.

Kumu iyice bol su ile yıkamaya devam edin. Akvaryuma koyduktan sonra bulanık hali devam edebilir . Ama iç filtreyi çalıştırdıktan kısa bir süre sonra suyunuz berraklaşacaktır.

Ben haftalarca yıkamıştım sonra da uzun bir müddet suda bekletmiştim. Geçen gün aldığım kum yıkanmış olduğu için böyle bir derdim yok allahtan :)

Haftalarcamı ? bugün tekrar tekrar yıkasamda geçmiyecekmi ?

Kumu yıkadıkça muhtemelen her seferinde çıkacaktır. En güzel yöntem elek gibi bir süzgeç yardımı ile duşun fıskiyesini kullanarak parça parça yıkamaktır. Bir kere kaynattıktan sonra aynı işlemi tekrar yapıp 1-2 gün suda bekletip son kez yıkarsanız olacaktır. Muhtemelen koyduğunuzda ilk 2-3 saat su bulanacak, daha sonra tortu dibe çökecektir.

İç filtreniz var mı? İç filtreniz varsa bulanıklık sorunu çözülür merak etmeyin.

İç filtrem Var saatte 200 debili su litresi 64 litre juenden siparişimle birlikte şelale filtrede aldım atman hf 400 saatte 450 debili şelale filtre bulanıklığı çözmezmi ben bugün bunu temizleyemezmiyim ? 1-2 gün beklemek zorundamıyım :(

İç filtre bulanıklık sorununu çözer.

Jadeite' Alıntı:
İç filtreniz var mı? İç filtreniz varsa bulanıklık sorunu çözülür merak etmeyin.

Bulanıklığın nedeni kumun içinde ki tozlardır.
Suda zamanla dibe çöktükleri için bulanıklık kaybolur.
Onun için kum elenmeden, kaynatımadan ve iyice yıkanmadan kullanılmamalıdır.

En baştaki iletime böyle yazmıştım;
'Kumu iyice bol su ile yıkamaya devam edin. Akvaryuma koyduktan sonra bulanık hali devam edebilir . Ama iç filtreyi çalıştırdıktan kısa bir süre sonra suyunuz berraklaşacaktır.'

Kumun suyu şuanda hafif çamurlu ilk halinden iyi tamamen berraklaşana kadarmı yıkayayım ? tamamen berraklaşırmıki ?

Ben yazlıktan döndükten sonra kumu çok iyi yıkamamıştım; gece koyduğum kum sonrası sabaha kadar su durulmuştu. Daha sonra haftalık dip çekimlerinde kum iyice temizlendi. Dediğim gibi kaba çamuru akıttıktan sonra bir kere kaynatın, daha sonra soğuk suyla şoklayın. Akvaryuma bu gece koyabilirsiniz çok istiyorsanz. Sabaha kadar su durulacaktır.

Bende bulanıklığın zamanla kumun içerisinde ki tozun dibe çökerek geçeceğini söyledim :)

Kumda ki çamuru arıtmadan akvaryuma koymayın.

Tamamen berraklaşması için zaman gerek. Hemen tamamen berraklaşmaz. Berraklaşana kadar yıkarsanız eziyet olur sizin için.

emin bey şuanda kaba çamuru akıttı ama her biriniz farklı şey söylüyorsunuz şimdi su kaynatıp dökeyim sonra sğuk suyla şokluyayımmı yoksa su berraklaşana kadar yıkayayımmı emin bey dediğinizi yaparsam kapluşa zarar gelmesin 2.bir üzüntü yaşamıyayım.

Aslında herkes iyice yıkayıp, kaynar su ile de temizlemenizi öneriyor :)

Kaynattığınız suyu akvaryuma koymayacaksınız ki, kumu temizleyeceksiniz. Sonra çeşme suyuyla son bir kez durulayıp temiz kumu akvaryuma yerleştireceksiniz.

valla su gibi tertemiz yapana kadar 300 litre su harcamam lazım belkide daha fazla şuanda neyle örnek vereceğimi bilmiyorum ama kusura bakmazsanız idrar renginden daha açık şuanda açık sarıdan daha açık sarı gibi bişey yani dibindeki kumu rahat görebiliyorum ben öyle demedim zaten emin bey suyu kaba çamurunu attıktan sonra kettle ile su ısıtıp kumu yıkatıdğım yere dökeceğim biraz bekledikten sonra soğuk suyla şok edeceğim ?

Sizin iyice kafanız karıştı :) Peki şöyle yapın. İyice tekrar bir yıkayın suda kaynatın. Su dolu leğenin içine de iç filtre yerleştirin. Sabaha kadar bekletin. Ben iç filreyle temizlemiştim akvaryum kumunu ondan ısrar ediyorum.

Geri