Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kuru Alan hakkında bir soru

Lenin

Altın 5 Üye
Boş plastik Cd kabını akvaryum camına akvaryum silikonuyla yapıştırmak sağlıklı ve sağlam olurmu acaba ? Camcı bulamıyorum uygun boyutta cam kestirmek için. Akvaryum silikonum var, kuru alan yapıcam asma kat şeklinde, teller ve vantuzlar kullanmak istemiyorum.

evet olur tabi ki.. eğer cd kabının boyutları da tam akvaryumun enine göreyse ve eğim konusunu da ayarlayabiliyorsanız gayet güzel bir fikir

Eğer silikonla yapıştırmak istiyorsan sana tavsiyem cam kullan. Cd kabı kırılabilir değiştirmesi zor olur akvaryum camında iz kalmasın sonra. Forumdan tanıdığım kadarı ile biraz takıntılısın benim gibi sonra ikide bir camdaki o iz seni rahatsız eder.

Ben plastiğin cama sağlam bi şekilde yapışıp yapışmicağı konusnda tereddüt etmiştim ama sanırım sorun olmicak yapışma konusunda. Ayrıca Zekeriya bey dediğiniz gibi aşırı derecede takıntıları olan bir insanım iyi gözlemlemişsiniz gercekten :D
Ama bu akvaryum 50cm lik ufak bişey oldugu için geçici bir yuva olarak görüyorum dolayısıyla camda iz olsa bile rahatsızlığım çok uzun sürmeyecektir çünkü önümüzdeki sene büyük en az 1 metrelik bir akvaryum alıcam.. O yüzden şimdi sağlam bi kuru alanla bu süreyi geçirmek istiyorum vantuzlarla tellerle uğraşmak zor geliyor ve pek sağlam görünmüyor, camcıda yok buralarda, o yüzden cd kabını halı kaymazıyla kaplayıp bi köşeye silikonla yapıştırıcam.. Eğime gelince belki çok hafif bir eğim veririm, halı kaymazının bi parçasını suya sarkıtcam tırmanmaları için. Diğer yanında da dallar falan olucak tırmanma duygularını tatmin etmeleri için tırmanabilecekleri suda çürümeyen kuru dallar bakıcam.. Yarın biticek hepsi resimlerinide çeker foruma eklerim..

Cd kabını silikonladım üstünü halı kaymazı kapladım kaldırdım çekmeceye akvaryuma yapıştırmaktan vazgeçtim. Akvaryumcudan aldığım bir kütüğü kuru alan yaptım. Bu kütük suyuda temizliyormuş bilmem ne derece dogrudur..

Suyu temizlemeden önce renk bırakmasın da.

Mango kökü suyun sertliğini yumuşatır. Temizlemek nereden çıkmış. Ah ah ah bu akvaryumcular neler söylüyor neler. :)

Eğer suda kahverengi renklenme görürsen şaşırma. O zaman yapacağın şey Kütüğü metal bir kaba koyacaksın ve suyun üstüne kadar çıkmasını sağlayacaksın. Sonra kaynatmaya başlayacaksın 4-5 saat kadar sonra suyunu dökeceksin ve kaba yeniden kökün üzerini geçecek kadar su koyacaksın. Sabaha kadar bekletip tekrar 4-5 saat kaynatacaksın sonra tekrar ........

Bu işlemi suya renk bırakmayana kadar tekrarlayacaksın. Yinede suya bir miktar renk bırakabilir üzülme bir kaç su değişimi sonrasında kaplumbağanın üzerine severek çıkacağı bir kütüğün olur. :)

Söylemeyi unuttum aldığın mango kökü değildir. Sert dokulu bir ağacın köküdür onu mango kökü diye satıyorlar.

anladım cok tesekkurler umarım sorun yasamam ve bunlara gerek kalmaz simdilik hersey yolunda gorunuyor

vantuzla filan uğraşmak istemiyorum demişsin ama daha kolay ben de vantuzlar yardımıyla güzel bir kuru alan oluşturdum. İlk önce cd kapağının bir tarafının yarısını kırdım ve rampa olacak şekilde koli bandıyla sardım. Daha sonra rahatça tutunsunlar diye sarı temizlik bezlerinden aldım, sardım ve annem de bezin uçlarını dikti. Daha sonra vantuza geçecek şekilde iplerle küçük delikler yaptı. Şimdi gayet güzel bi kuru alanım var ve güzel güzel oraya çıkıp dinleniyolar. :)

Akıncı arkadaş, kuru alanın fotoğrafını yollaman mümkün mü?

Koli bandı suda özelliğini yitirir ve suya salınım yapar dikkatli olun derim.

Vantuzlar, teller, halı kaymazı veya bezler sarılmış plastik kapaklar ve akvaryumun köşesine tutturulmuş bi kuru alan asla benim içime sinmicektir çünkü en az kaplumbağalarımın rahatı ve konforu kadar benim göz zevkimde önemlidir :D
Şimdi bu kütüğü kuru alan yaptığımdan beri içim rahat, yanına birde dalları ve yaprakları olan akvaryum için hazırlanmış bir ağaç ekledim süs olarak koydum ama kaplumbagalarım buna tırmanıp dallarında dinleniyorlar sonra cup diye suya atlıyorlar çok keyifli izlemesi =) İşte bunlarda foto yeni çektim..
[attachment=272]
[attachment=273]

Lenin çok güzel ve doğal olmuş ellerine sağlık. Su seviyesini biraz daha arttırmayı denesene.

Teşekkür ederim =) Suyun seviyesini arttırmayı bende düşünüyordum. Kütüğün bi ucunu ağacın altındaki tablaya koyup eğim vererek su seviyesini 15cm yapıcam ilk su değişiminde..

Su değişiminden öncede yapabilirsin suyun seviyesi artacağı için su bir miktar tazelenmiş olur.

valla ben cd kabından kuru alan yaptım çokta memnunum.gerekli eğimi vermek çok kolay oldu ve cama göre bence daha sağlıklı.cam ağır olduğundan akvaryumun tek köşesine yapıştırılacaksa yani sadece iki cama düşme ihtimali yüksek bana göre. ben cd kabının üzerine kaymasınlar diye küçük taşlar yapıştırdım.ufaklıkla çok ta memnun :)

bu arada oldscout sana ulaşmaya çalışıyorum ama iletişim bilgilerin forumda yok.özel mesajda gönderemiyorum sana.eğer sorun olmucaksa beni msn e eklermisin? yada eklemiceksen bile bir cevap verirsen bu yazıyı burdan kaldırayım.
teşekkürler..

Forumda özel mesaj bölümünde bir sıkıntı var sanıyorum. İletişim bilgilerimi size mail ile yolluyorum.

Ağaca tırmanırken fotografladım agacın tepesinide kuru alan olarak kullanıorlar :)
Bu tırmanırken
[attachment=274]
buda zirvedeyken :D
[attachment=275]

Bir tane daha var o çok daha net ama eklenti kotasını doldurduğum için gönderemiyom onu da yarın eklerim

Birden kafama esti ve bu dedigimi yaptım.. Kuru alani Cd kabını akvaryuma silikonla yapıştırarak yaptım. Tahminimden sağlam oldu yapmasıda çok kolay. Uzun süre işe yarıyacak pratik bi kuru alan..

Geri