Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kuru Alan hakkında bir soru

Lenin' Alıntı:
Boş plastik Cd kabını akvaryum camına akvaryum silikonuyla yapıştırmak sağlıklı ve sağlam olurmu acaba ? Camcı bulamıyorum uygun boyutta cam kestirmek için. Akvaryum silikonum var, kuru alan yapıcam asma kat şeklinde, teller ve vantuzlar kullanmak istemiyorum.
Düşünce güzel ben size bu düşünceyi geliştirmenizde yardımcı olayım.Şu anda benim paludaryumda kullanmaktayım ve çok memnunuz kaplumbağalarım çok seviyor ve rahat bir şekilde gece gündüz kullanıyorlar.Sistem şöyle öncelikle kesinlikle cam kullanınız sağlıklı ve şeffaf,karasal alan (veteriner hekim tavsiyesidir) paludaryumunuzun yüzde %35 oranında olmalı.Paludaryumun genişlik ölçüsünü alınız (su dolu iken yapmalısınız çünkü su dolunca paludaryumda 1 mm dahi olsa bir genişleme olabiliyor ölçünüzün şaşmaması için önemli)uzunluğu paludaryumun boyu 1 mt.ise 35 cm olabilir.Kestireceğiniz cam buzlu ve tırtırlı şekilde olursa nispeten kaplumbağalar patinaj yapmıyorlar.Üstüne halı altı kaymaz lastikleyebilirsiniz.Nasıl montaj sağlayacağız iki adet cam parçası eşit olacak 2 cm genişlik,15 cm uzunluk,eni 4 mm,olacak şekilde 2 adet cam parçasını kestiriniz (camcıda parca camlar oluyor,parada vermezsiniz)kestirdiğiniz camların kenarlarının keskinliğini almak için özel zımpara ile zımpara yaparak bu sorunu giderebilirsiniz.Kesilen 2 adet camı paludaryumun yüzeye yakın yerine uygun bir eğimle paludaryumun her iki yanına akvaryum silikonu ile yapıştırınız.Daha önce kestirdiğiniz büyük karasal alan camınıda yapıştırdığınız parca camların üstüne koyduğunuzda çok güzel bir karasal alan yapmış olursunuz Not:büyük camın aşağıya kayma ihtimaline karşı (ben ısıtıcıyı camın suya giren kısmının önüne vantuzla yapıştırıp set çektim bu sorunda kalmadı).

Tesekkurler ama ben dedigim gibi cd kabiyla yaptim bile kuru alani. Ama bundan sonraki akvaryumumda dediginiz gibi yapabilirim.

axatan 26 kurualanın resmini ekleyebilirmisin ben de şimdilik bir taş kullanıyorum ama asma kat kuru alan düşüncem var hala karar veremedim de.

Geri