Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kuru alan modifiyesi

Deadly Sto(R)m

Gümüş 5 Üye
Arkadaşlar merhaba,

Akvaryumumu hatırlayan veya hatırlamayan arkadaşlar mutlaka vardır. O yüzden bir resim koymayı uygun gördüm. Benim sıkıntım ise kuru alana çıkan rampanın akvaryum tabanına kadar uzanması. Bu yüzden sirkülasyonu tam olarak sağlayamıyorum ve dış + iç filtre kullanmama rağmen 3 günde bir dip çekimi yapmak zorunda kalıyorum. Ayrıca kuru alanın arka köşesinden 3-5 cm çapında bir delik açtırarak temiz su çıkışını buradan verirsem sirkülasyon daha sağlıklı mı olur?

Rampanın yarısını ve kuru alanda delik açtırmak için camcıyla konuştum. Rampayı yerinde kesebilirim ama delik açamam dedi (Servis + işçilik 40-50 TL). Rampayla kuru alanın söküp getirirsen ikisini de hallederiz dedi (20TL + tekrar yapıştırmak için silikon masrafı). Sizce mantıklı olan nedir?

Bu arada mobilyalı hali yerine eski halinin fotoğrafını ekliyorum. Böylece deldireceğim ve kestireceğim (düşündüğüm) kısmı daha iyi görebilirsiniz.

Kestirmeyi düşündüğüm alanlar kırmızı ile işaretli yerler.

mailto:/2lc7k40.jpg

Kuru alanin altina ic filtreyi yerlestirip , dis filtrenin temiz suyu verdigi boruyu diger koseye koyarsaniz sirkilasyonun saglanacagini dusunuyorum . Bence rampanin tabana kadar uzanmasi cok guzel bir durum . Su alti sehbasi islevini gorur .

Ex 600 kullaniyorsunuz galiba . Bu akvaryuma o filtre yeterli olur mu ?

Birsey daha soylemek istiyorum :) kuru alan tasarimi cok hosuma gitti bende yaptirmayi duaunuyorum :) kesilen camlarin maaliyetini ogrenebilir miyim ?

Cvp: RE: Kuru alan modifiyesi

mertcanerdinc' Alıntı:
Kuru alanin altina ic filtreyi yerlestirip , dis filtrenin temiz suyu verdigi boruyu diger koseye koyarsaniz sirkilasyonun saglanacagini dusunuyorum . Bence rampanin tabana kadar uzanmasi cok guzel bir durum . Su alti sehbasi islevini gorur .

Ex 600 kullaniyorsunuz galiba . Bu akvaryuma o filtre yeterli olur mu ?

Ex600 değil EX1200 kullanıyorum. Fotoğraftaki haliyle sirkülasyon sağlanıyordu ama akvaryuma gelen su hortumunu arkaya, çıkış hortumunun yanına koymak zorunda kaldım. Böyle olunca da su rampaya dökülüp tekrar filtreye dönüyor. Bir de iç filtre kullanmak istemediğim için modifiyeye yönelmek istiyorum.

Bence modifiye cok hos . Sanirim akvaryum resimdekinden 500 kat daha buyuk :) tekrar bu haline gwtiremez misin akvaryumu ?

Suyu veren boruyu kuru alanın önden altına uzatmak yeterli olur. Delik işi hiç olmaz bence. Taşlı o yere delik açmak çok zordur. Kuru alan rampası kesilse boru uzatılabilecek duruma gelecek mi?

Cvp: Kuru alan modifiyesi

Kuru alanı, akvaryumla birlikte yaptırmıştım. O yüzden maliyetini bilmiyorum malesef.

Akvaryumun yeni hali bu:

Dış filtre giriş ve çıkışını görebilirsiniz.

mailto:/img802/9432/lgxs.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Pis suyu cekis borusunu on taraftan kuru alanin yanina koysan nasil olur ? Gorsellik bozulur biraz ama

Veya kuru alanin on tarafdaki en sag kosesini borunun genisliginde kestirsen boruyu ordan sokran olmaz mi ?

AEK' Alıntı:
Suyu veren boruyu kuru alanın önden altına uzatmak yeterli olur. Delik işi hiç olmaz bence. Taşlı o yere delik açmak çok zordur. Kuru alan rampası kesilse boru uzatılabilecek duruma gelecek mi?

Rampanın kesilmesi sadece suyun alttan dönmesi için. Taşlı kuru alanın kesilmesi zor olmayabilir. Çünkü elimle biraz zorlayınca rampadaki taşlar kalkmıştı. Böyle bir bıçak yardımıyla kuru alanın delik açılacak yerindeki taşları çıkarabilirim.

Suyu veren boruyu kuru alanın önünden akvaryumun sağına götürmek istersem kullanabileceğim boru ve ekleri nereden temin edebilirim?

Buna uygun boru zor olur ama hortumu uzatmak mantıklı olabilir.

mertcanerdinc' Alıntı:
Pis suyu cekis borusunu on taraftan kuru alanin yanina koysan nasil olur ? Gorsellik bozulur biraz ama

Veya kuru alanin on tarafdaki en sag kosesini borunun genisliginde kestirsen boruyu ordan sokran olmaz mi ?

Benim istediğim de o zaten, kuru alanın sağ önü değil sağ arkasını deldirerek temiz su borusunu oradan geçirmek. Ama bunun için komple kuru alan ve rampayı söküp camcıya götürmeliyim. :ff:

AEK' Alıntı:

Hortumu istesem de o kadar kıvıramam sanırım. Ya kırılır ya ezilir. Bu da debiyi düşürmez mi?

Peki temiz su borusuna bir şekilde ek yaparak 2 metre uzatırsam debi değişir mi?

Tamam anladim . Taslar sokulurse o cam kolayca kesilir . Ben kuru alan yaptiriyorum da cam bicagi var adamlarda bir cizgi cekiyor cam 2 ye ayriliyor . Bence taslar giderse kolayca kesilir . Yuvarlak kesilecek birde . Kolay olur gibime geliyor

Böyle birşey nasıl olur? Siyah borular komun altından gidecek. Mavi okla gösterdiğim kısım ise kuru alanın altında suyun içinde olacak yağmurlama borusu. Bu borunun su altında olması filtre açısından sıkıntı mı?

mailto:/img856/6555/pdxz.jpg

Uploaded with ImageShack.us

mertcanerdinc' Alıntı:
Anlattiginizi pek anlayamadim :)

Sağ arka üstten gelecek temiz su borusu yerine sol arka üsten gelen boruyu alttan hortumla sağ arkaya iletebilirim. Böylece kuru alanı delmeme gerek kalmaz. Bunu anlatmaya çalışmıştım :smile:

O biraz sikintili olmaz mi ? Kumun altindan cikatirlar o boruyu :)

Kuru alan delinirse cok guzel olur bence :)

Deadly Sto(R)m' Alıntı:
mertcanerdinc' Alıntı:

Benim istediğim de o zaten, kuru alanın sağ önü değil sağ arkasını deldirerek temiz su borusunu oradan geçirmek. Ama bunun için komple kuru alan ve rampayı söküp camcıya götürmeliyim. :ff:

AEK' Alıntı:

Hortumu istesem de o kadar kıvıramam sanırım. Ya kırılır ya ezilir. Bu da debiyi düşürmez mi?

Peki temiz su borusuna bir şekilde ek yaparak 2 metre uzatırsam debi değişir mi?

Ben zaten onu kasdettim. Temiz su borusuna uygun kalınlıkta ve oraya uzanacak hortum almakla çözülebilir. Hatta hortum boyu uygun ölçülür ve uzunlukta ayarlanırsa arkadan dolaşıp sadece sağ önde ufak bir görüntü kirliliği yapar.

Fiskiye su altında çalışır sıkıntısızca ama plan zor gibi.

AEK' Alıntı:
Ben zaten onu kasdettim. Temiz su borusuna uygun kalınlıkta ve oraya uzanacak hortum almakla çözülebilir. Hatta hortum boyu uygun ölçülür ve uzunlukta ayarlanırsa arkadan dolaşıp sadece sağ önde ufak bir görüntü kirliliği yapar.

Fiskiye su altında çalışır sıkıntısızca ama plan zor gibi.

Peki başka öneri var mı? Kuru alan ve rampayı kestirmek daha mı mantıklı?

seyfi ilk resimdeki gibi boruları döşe ve rampayı kırmızı çektiğin çizgiden kestir iş hallolsun. rampanın alt kısmından cama çizik atılıp yukarı doğru vurulursa kırılır. sadece uç kısmı zımparamak gerekir. bütün iş o kadar. altta kalan rampa boşluğu sirkülasyonla dönen suyu ve kiri rampanın meyiliyle aşağı doğru verip su emiş borusunun önüne getirecek ve tam verimli çekiş sağlayacaktır. sorun rampa siliconla yapışmışsa nasıl söküleceği.

Kesilsede suyu çeken ve boşaltan borular ayrı köşelere gitmeli. Bu her ihtimalde olmalı. Yoksa gene fayda etmez.

su veren uç çarpraz köşeye doğru gidiyor. borunun ucu açık bu da sirkülasyonu sağlar. benim sistemimde de her iki boru ucu çarpraz noktalarda.

Geri