Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kuru alan modifiyesi

Cvp: Kuru alan modifiyesi

Yeni akvaryumunuz gerçekten çok güzel.MaşAllah!!!

cem' Alıntı:
seyfi ilk resimdeki gibi boruları döşe ve rampayı kırmızı çektiğin çizgiden kestir iş hallolsun. rampanın alt kısmından cama çizik atılıp yukarı doğru vurulursa kırılır. sadece uç kısmı zımparamak gerekir. bütün iş o kadar. altta kalan rampa boşluğu sirkülasyonla dönen suyu ve kiri rampanın meyiliyle aşağı doğru verip su emiş borusunun önüne getirecek ve tam verimli çekiş sağlayacaktır. sorun rampa siliconla yapışmışsa nasıl söküleceği.

Malesef ilk resimdeki gibi yapamam. Mobilyadan sonra temiz su borusu sol onde cok cirkin durur. Arkada saklamak durumundayim. Aslinda dediginizi cok iyi anladim. Rampa egimiyle kirli su direkt pis su borusuna yonelecek. Ama malesef yapamam iste. Siz mobilyali resim uzerinden fikir verirseniz daha iyi olur sanirim.

Bir de rampa silikonlu. Kesmeyi zorlastirmaz mi?

Barbie-sena06' Alıntı:
Yeni akvaryumunuz gerçekten çok güzel.MaşAllah!!!

Tesekkur ederim...

Hem rampa hemde kuru alan camını kesmek silikon vs gibi durumlarıda katınca zor. Bence arkadan sağ öne uzanan temiz su girişi işi çözer. Ama boruyu kuru alan altına doğru çevirmeli.

Cvp: RE: Kuru alan modifiyesi

AEK' Alıntı:
Hem rampa hemde kuru alan camını kesmek silikon vs gibi durumlarıda katınca zor. Bence arkadan sağ öne uzanan temiz su girişi işi çözer. Ama boruyu kuru alan altına doğru çevirmeli.

Temiz su borusunu kuru alanın arkasındaki camdan ön cama doğru mu vermek daha doğru olur, yoksa Kuru alanın sağındaki camdan soldaki cama ve rampaya doğru vermek mi?

Bugün Bauhaus'a gidip 2,5 metre şeffaf hortum ve bir ara bağlantı aldım. Ama tam olarak ne yapacağıma karar vermedim.

Filtre temizliği de yapacağım için iş biraz uzayacak, o yüzden yarın yapmaya karar verdim. Bakalım ne yapacağım. Fikirler gelmeye devam ederse sevinirim.

Not: Biraz yorgunum, konudan konuya atladım sanıfrım. Umarım mesajım anlaşılmıştır.

Bence arkadan ön cama vermek uygun. Oradan kuru alan altına uzanılır. Diğer sistemde sanırım kuru alan yada rampa üzerinden uzanılacak. Işıklandırma ve hortum esnemesi olumsuz sebepler doğurabilir.

mailto:/ax022h.jpg

seyfi yağmurlama sistemi işine yaramaz. daha doğrusu temizlik açısından faydası olmaz. su girişin ucunu tam rampa altına konumlandır böylece orada pislik birikmez ve sirkülasyon dairesel olarak dönerek su emişin ağzına doğru giderek tabandaki pisliği ittirir. böylece güzel bir performans sağlar. suyu da oksijenlendirmek için hava motoru alacaksın.

su ısıtıcısı da kuru alan arka köşede olmalı ki sıcak suyu akvaryuma yaysın.

cem' Alıntı:
seyfi yağmurlama sistemi işine yaramaz. daha doğrusu temizlik açısından faydası olmaz. su girişin ucunu tam rampa altına konumlandır böylece orada pislik birikmez ve sirkülasyon dairesel olarak dönerek su emişin ağzına doğru giderek tabandaki pisliği ittirir. böylece güzel bir performans sağlar. suyu da oksijenlendirmek için hava motoru alacaksın.

su ısıtıcısı da kuru alan arka köşede olmalı ki sıcak suyu akvaryuma yaysın.

Çizim için teşekkürler. Bu da mantıklı geldi. Sanırım deneyerek en iyi sonuca ulaşacağım. Isıtıcının kablosu kısa olduğu için oraya kormak durumunda kaldım. Evet aslında ona da çözüm bulsam iyi olacak. Aksi halde ısınan su hemen filtreye gidiyor. Bu da boruda soğumaya neden oluyor tahminimce.

Yarın borulardan bir çözüm bulsam çok iyi olacak. Peki yağmurlama borusunun iki tanesini kullanıp, ucunu tıkayıp, rampanın tabanla birleştiği yere taksam? Böyle nasıl olur? (Yeşil ok su çıkış borusu. mavi ve siyah ok su çıkış deliklerinin yönü)

mailto:/img89/9720/wpm0.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Yani suyu dipten verip dipten çekme yöntemi mi olacak? Buda olmaz bence alt tarafta sirkülasyon olur ama su yüzeyinde hareket olmaz. Yani gene filtrasyon verimi tam olmaz. Suyun mümkün olduğunca uzaktan ve yukarıdan dökülüp gene uzak ve alttan çekilmesi makbuldür.

AEK' Alıntı:
Yani suyu dipten verip dipten çekme yöntemi mi olacak? Buda olmaz bence alt tarafta sirkülasyon olur ama su yüzeyinde hareket olmaz. Yani gene filtrasyon verimi tam olmaz. Suyun mümkün olduğunca uzaktan ve yukarıdan dökülüp gene uzak ve alttan çekilmesi makbuldür.

cem ile AEK farklı görüşlere sahip :whistling:

Cem çözüm bulmaya çalışıyor ama bence büyük bir değişiklik olmaz. Akvaryumun neredeyse 1/3-1/4 gibi bir kısmından diğer yönede verilse su yarıya kadar belki gidip çekilmiş olacak. Ve buda dipte olacak bunlar böyle yapılırsa diğer taraftaki yan cama yukarıdan kuru alanın hemen altından bir iç filtre gerekir bence.

seyfi tam tersini yapsan sorun hallolur gibi. su emiş borusunu rampa altına doğru hortum vasıtasıyla uzatıp ucuna boru ucundaki tıkacı tak ve rampa altından yanlama cama vantuzla, böylece kuma değmez. su çıkışı da resimde rampa tarafına değilde çevirip girdiği noktadan sol yan cama yapıştır. borunun ucu açık olsun. su sol yan ve ön camın birleştiği köşeye vursun. yan deliklerde suya akma yapar. bu şekilde olunca ısıtıcıda kurtarır kendini. yerinden oynatmana gerek kalmaz.bu daha mantıklı olur.

önceki dediğimde suyu dipten vermek zorlayacağı için motoru yoracak. bu da performansı etkileyecek. sonuç olarak odediklerim işe yaramayacak.

AEK' Alıntı:
Cem çözüm bulmaya çalışıyor ama bence büyük bir değişiklik olmaz. Akvaryumun neredeyse 1/3-1/4 gibi bir kısmından diğer yönede verilse su yarıya kadar belki gidip çekilmiş olacak. Ve buda dipte olacak bunlar böyle yapılırsa diğer taraftaki yan cama yukarıdan kuru alanın hemen altından bir iç filtre gerekir bence.

İç filtreyi kesinlikle istemiyorum. Çözümü de bu yüzden bulmak istiyorum. Şu an aklımda üç fikir var:

1) Temiz su borusunu rampaya paralel yerleştirme suyu sağa verme,
2) Temiz su borusunu arka cama yapıştırıp suyu öne verme,
3) Temiz su borusunu sağ cama yapıştırıp suyu sola verme.

Tabi bu kombinasyonlarda da borunun yüksekliğini ve su çıkış açısını deneyerek bulacağım.

cem' Alıntı:
seyfi tam tersini yapsan sorun hallolur gibi. su emiş borusunu rampa altına doğru hortum vasıtasıyla uzatıp ucuna boru ucundaki tıkacı tak ve rampa altından yanlama cama vantuzla, böylece kuma değmez. su çıkışı da resimde rampa tarafına değilde çevirip girdiği noktadan sol yan cama yapıştır. borunun ucu açık olsun. su sol yan ve ön camın birleştiği köşeye vursun. yan deliklerde suya akma yapar. bu şekilde olunca ısıtıcıda kurtarır kendini. yerinden oynatmana gerek kalmaz.bu daha mantıklı olur.

önceki dediğimde suyu dipten vermek zorlayacağı için motoru yoracak. bu da performansı etkileyecek. sonuç olarak odediklerim işe yaramayacak.

Düşününce gerçekten bu daha mantıklı geliyor. O zaman ilk deneyeceğim şey bu olsun. Baktım olmadı. Diğer seçenekleri denerim. Her durumda da iç filtreyi kaldıracağım.

bu dediğim işe yararsa ne hava motoruna ne de iç filtreye gereksinmen olmayacak. uçtan çıkan su sirkülasyon sağlarken yan delikler vasıtasıyla çıkan suya hava kabarcığı yapacak. ön ucu yüzeye yakın biçimde konumlandırırsan hava kabarcığı çıkaracaktır. benim sistemde bu şekilde.

cem' Alıntı:
bu dediğim işe yararsa ne hava motoruna ne de iç filtreye gereksinmen olmayacak. uçtan çıkan su sirkülasyon sağlarken yan delikler vasıtasıyla çıkan suya hava kabarcığı yapacak. ön ucu yüzeye yakın biçimde konumlandırırsan hava kabarcığı çıkaracaktır. benim sistemde bu şekilde.

Sistemi yarın kuracağım ama işe yarayıp yaramadığını görmek için biraz zamana ihtiyacım olacak. Filtrasyonun bu kadar sorun olabileceğini bilseydim baştan ex1200 yerine ex2400 alırdım. Şimdi elimdekini satıp ex2400 almak maliyetli olacak :'( Bu durumda böyle devam edeceğim...

Bu son fikir en iyisi bencede. Başta hep temiz su borusunu kuru alan altına götürmeyi düşündük. Uygun yerleşim olmadımı 2400 dahi yeterli olmaz.

AEK' Alıntı:
Bu son fikir en iyisi bencede. Başta hep temiz su borusunu kuru alan altına götürmeyi düşündük. Uygun yerleşim olmadımı 2400 dahi yeterli olmaz.

Evet bence de cok mantikli. Forumun amacina ulastik aslinda; fikir alisverisi... Cunku hep temiz su borusunun yerini degistirmeyi dusunmustuk.

(Bu arada konuya abone olsam da aylardir hicbir konu icin yeni mesaj uyarisi gelmiyor)

Evet tek bir noktaya odaklandık, takılıp kaldık. Hatta benim sistem Cem in dediği gibi. Çeken boru kuru alan altına doğru ama benim rampa ortada olduğu için Cem in hortum fikrini hiç düşünmedim bile. Umarım böylece hallolur konu.

Abonelik konusunu ben farkedip Byteorist e bildirdim. Değerlendirilecek, hatırlatma için teşekkürler.

Geri