Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kuru alanı kullanmıyor

Hakan0zmen

Bronz 3 Üye
Merhaba, kaplumbağayı alalı 5 gün oldu. Kuru alani hiç kullanmiyor acaba alışma sürecinden dolayı olabilir mi? Veyahutta kuru alana teşvik etmek için yapabileceğim bir şey var mı?

Ekli dosyalar

• IMG_3460.jpeg
    IMG_3460.jpeg
    2.1 MB · Görüntüleme: 20
  • IMG_3461.jpeg
    IMG_3461.jpeg
    1.8 MB · Görüntüleme: 20
Merhaba hoşgeldiniz aramıza bende aşırı bilgili değilim ama ısıtma lambasını rampaya doğru çevirmeniz ve yem atarken oraya yakın atmanın faydası olmuştu bende birde ilk 10 15 gün biraz tedirgin oluyor zamanla yerine alışıyor lambanız nedir ısı veriyor mu uygun mu

Merhaba, cevaplarınız için teşekkür ederim. Lamba 70w, kuru alan 27.5 derece.

Kuru alanın ısısı yeterli değil, kuru alan 32 derece olmalı. Hayvan ısıyı algılayamadığı için çıkmıyor olabilir.

70w yerine 52w alın 70w yüksek.

Lamba mesafe ayarı için hayvanın sırtı hizasında bir yükselti koyup (kibrit kutusu gibi) üzerine cam derece yatırın. Tam yarım saat sonra bakıp 32 derece olduğu nokta uygun mesafeyi verir.

Yeni ortama giren hayvanlarda alışma süreci olur.

Bunun harici kuru alan tehdide açık bölgedir. Civarlarında hareket olduğunda güvenli alan olan sudan çıkmazlar.

Mümkün olduğunca uzak durun. Hareket olmadığında çıkacaktır.

Isıyı 32 dereceye ayarladım. Kendisi dün akşam biraz biraz kuru alanı kullanmaya başladı çok teşekkür ederim destekleriniz için. Akvaryumum 80x40x45 su ısıtıcı olarak Tetra HT300 düşünüyorum sizce uygun mudur hocam?

Isıyı 32 dereceye ayarladım. Kendisi dün akşam biraz biraz kuru alanı kullanmaya başladı çok teşekkür ederim destekleriniz için. Akvaryumum 80x40x45 su ısıtıcı olarak Tetra HT300 düşünüyorum sizce uygun mudur hocam?
Lamba mesafesi ne kadar. ölçümü nasıl yaptınız? Kuru alana bir derece koyun 30dk sonra derece 32 dereceyi gösteriyorsa uygundur. 52W 25cm mesafeden uygun oluyor normalde. Sizin lamba kututucunuzun çanağı yok bu yüzden ısı yanlara daha çok yayılıyor. 50W spot lamba alırsanız daha uygun olur yada 30 dk da 32 dereceye getiren herhangi bir lamba.

1707468776131.jpeg
1707468799917.png

Bahsettiğim lamba bu. Fakat 60 watt güçten fazlasını almayın 100W olan modeli hayvanı yakabilir.

Yok bu spot olmaz bunun azı da çoğuda yoğun sıcak verir. Hayvan su kaybına uğrayıp mayışırsa pişer.

Isı dağılımı dış ortam ısısı ve kuru alanın ölçü ve yapısına göre mesafede değişkenlik gösterir. Kuru alanın çevresi açıksa farklı kapalı kutu gibiyse farklı olacaktır. Mesafe için sağlıklı olan herkesin kendisinin ölçmesidir.

Mesela bende 52 W halojen hayvanın sırtı hizasından itibaren ampul ucuna 15 cm mesafedeydi. Alan geniş, hayvan çok olduğu için aynı anda iki ısıtma kullanıyordum.

Bu akvaryuma tetra ht 200 watt yeterli ileri dönük. 300 litre üstü akvaryum düşünürseniz 300 watt alabilirsiniz. Yoksa almayın. Su ısıtıcılar devreye girdiği ilk anda normal wattı üstü bir yük çeker. Aynı hat üstünde birden fazla ekipman varsa ve sigorta amperi yeterli gelmezse sigortayı attırabilir.

Lamba mesafesi ne kadar. ölçümü nasıl yaptınız? Kuru alana bir derece koyun 30dk sonra derece 32 dereceyi gösteriyorsa uygundur. 52W 25cm mesafeden uygun oluyor normalde. Sizin lamba kututucunuzun çanağı yok bu yüzden ısı yanlara daha çok yayılıyor. 50W spot lamba alırsanız daha uygun olur yada 30 dk da 32 dereceye getiren herhangi bir lamba.

Ölçümü bu şekilde yaptım ve yarım saat sonra 32 yi gösteriyordu.

Bu akvaryuma tetra ht 200 watt yeterli ileri dönük. 300 litre üstü akvaryum düşünürseniz 300 watt alabilirsiniz. Yoksa almayın. Su ısıtıcılar devreye girdiği ilk anda normal wattı üstü bir yük çeker. Aynı hat üstünde birden fazla ekipman varsa ve sigorta amperi yeterli gelmezse sigortayı attırabilir.

İleriye dönük düşünüyorum hocam aslında ama şimdiden 5-10 sene sonrasını düşünmeye gerek var mı emin olamıyorum. En iyisi 200 wattlik almak sanırım

Su yükseliği az duruyor iç filtreyi geçecek kadar su doldurun filtre su içinde olmalı tamamen yoksa motoru hararet yapıp yanacaktır. Kuru alanın da rampası tamamen su içinde olmalı yoksa kuru alana çıkması zorlaşacaktır.

Yok bu spot olmaz bunun azı da çoğuda yoğun sıcak verir. Hayvan su kaybına uğrayıp mayışırsa pişer.

Isı dağılımı dış ortam ısısı ve kuru alanın ölçü ve yapısına göre mesafede değişkenlik gösterir. Kuru alanın çevresi açıksa farklı kapalı kutu gibiyse farklı olacaktır. Mesafe için sağlıklı olan herkesin kendisinin ölçmesidir.

Mesela bende 52 W halojen hayvanın sırtı hizasından itibaren ampul ucuna 15 cm mesafedeydi. Alan geniş, hayvan çok olduğu için aynı anda iki ısıtma kullanıyordum.
Yabancılarda bu spot lambayı kullanan çok gördüm neredeyse hepsi böyle spot kullanıyor. Bende 30W minik spot var hayvan onu seviyor yada 28W halojen kullanıyorum. Zeminden 23 sırttan 18cm civarı 52W halojen taktığımda ise hayvan kendinden geçiyor mayışıyor suya inecek hali kalmamıştı 3 4 saatin sonunda suya indirmiştim.

Onlardakiler bunun uva tip ampulleri. Adamlar için fiyat sıkıntı olmadığı için alabiliyorlar.

Hatta beğendiğim bir tane vardı. Uva +uvb kompakt ve ısı veren spot bir ampuldü. Ben exo terrayı 75 liraya aldığım vakit 300 küsür liraya denk geliyordu. Şimdi 3-5 bin vardır.

Ben bu spota elimi tuttum. Dakika dolmadan yakmıştı.

Onlardakiler bunun uva tip ampulleri. Adamlar için fiyat sıkıntı olmadığı için alabiliyorlar.

Hatta beğendiğim bir tane vardı. Uva +uvb kompakt ve ısı veren spot bir ampuldü. Ben exo terrayı 75 liraya aldığım vakit 300 küsür liraya denk geliyordu. Şimdi 3-5 bin vardır.

Ben bu spota elimi tuttum. Dakika dolmadan yakmıştı.
Doğrudur hocam o spotlar civa buharli oluyor birde flaman var içinde. Bende 250W spot da var yumurtayi bilr pişirir. Konu sahibi 70W kullandigi icin 60W spot onerdim mesafeye uygun olsun diye. Hocam birde uvb ledler çıkmış 310nm uv ışık yayıyor yazılana göre florasan kadar kaliteli olmasada bu ledler iş görür mü hem daha uzun ömürlü olur hemde odada bulunanlara yansıma yapmaz. Çanağın etrafını kapatmak istemiyorum cfl ampul takarken. Bugün yarın uvb ampul gelecek florasan. Çinden aldigimi cok begendim bir adet daha aldim doların ne olacağı belli olmaz diye. 290nm 320nm uv aralığı var. Haftada 2 kere led uv kullansam 1 kere de cfl uv kullansam yeterli olur diye düşünüyorum. Sizin öneriniz nedir led uvb hakkında

Led uv'yi yeni duydum. Linki var mı?

Led olarak nasıl radyasyon yayıyor onu anlamadım.

Led uv'yi yeni duydum. Linki var mı?

Led olarak nasıl radyasyon yayıyor onu anlamadım.
Hocam her ışık aslında elektromanyetik radyasyon. Ledler kullanılan yarı iletkene göre uretilen ışığın dalga boyu ve enerjisi değişiyor mor ötesine yaklastikca enerji seviyesi artıyor. Bu uv ledlerde farklibir yari iletken kullanmislar uv aralığında ışık yayabiliyor. Fakat ledler tek bir dalga boyunda ışık yaydığı için cfl gibi geniş bir aralığa sahip değil sadece 310nm dalga boyunda uvb yayıyor.

Uvb led Link

Geri