Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kusma

Kapluştron

SKF Delisi
Kapluşlara sera raffy p, l ve mineral veriyorum. Yemli yeni aldım fakat ilk aldığım kapluşum bu yemi sevmedi galiba çok az yiyor ve karides verdiğimde minik minik parçalar halinde vermeme rağmen ilk başlarda rahat yiyordu ama iki gündür yedikten sonra kusuyor ve onları tekrar yemeye çalışıyor. Hasta mı acaba?

Cvp: Kusma

Dışkılamada sorun var mı?

Bana göre en iyi yem Reptomin baya memnumum serayı bende denedim şimdi kapağı felan yenilenmiş.Bence ana yem Reptomin.

İki kapluş olduğu için hangisinin yaptığını anlayamıyorum ki. : )

Emre bey sera yı tavsiye etmişti benim pek bir bilgim yok malesef

Yemden kaynaklı sorun olsa diğeride bunu büyük ihtimal yaşardı. Belki hazımsızlık belkide hastalık başlangıcı. Marul verme şansı varsa yani kıvırcık falan bir denemeli. Bu durum dışında bir sorun yok değil mi? Kuru alanda duruyor mu yada lambası var mı?

Geçenlerde de kafasını suyun içinde tamamen içeri çekip kollarını ve bacaklarını uzatıyordu siz hazımsızlık olabileceğini tekrar söyleyip kıvırcık önermiştiniz bende dün verdım ikiside iştahla yedi kuru alana çıkıyor ama dikkat çekecek kadar uzun süre değil

Hayvan başka bir şey mi yuttu acaba. Akvaryumda dekor vs ne var?

Yiyebileceği ufaklıkta birşey yok taşları çıkartmıştım deniz kabukları ve büyük cam taşlar var

Plastik yada ipek bitki yada kök gibi bir şey yok yani. Bunları genelde ısırıp bırakırlar ama bırakmama ve yutma olasılığını düşündüm. Eğer yarında düzelmezse bence veterinere danışın. Hani dışkıda kabızlık olsa taze sebze toparlar ama geri çıkarması hoş değil.

Plastik bitki vardı ama aldım. Şimdi baktım bitkide bir problem yok ısırılma gibi ve halıkaydırmazdada bir ısırık izi yok.

Birgün aç bıraksam mideleri rahatlarmı acaba

Ayrıca sanırım dışkılama problemi var

Diğerinde zaten sorun yok. Tekrar marul vermeyi deneyip kontrol etmek iyi olur. Hatta bir saklama kabında sadece ona yem verip gözlemlemek daha net gözlem yapılmasını sağlar. Yemden ne kadar yedi yada dışkı yaptımı gibi.

Marul, kıvırcık uygun. Bunların körpe yapraklarından az az verip sorun olanı ayrı bir yerde gözlemlemekte fayda var.

Ama ısıtıcı sadece bir tane var elimde ayırdığımda ısınmasını nasıl sağlayacağım

Cvp: RE: Kusma

Kapluştron' Alıntı:
Ama ısıtıcı sadece bir tane var elimde ayırdığımda ısınmasını nasıl sağlayacağım

Uzun süre ayırmaya gerek yok. Yarın sabah yem vermeyip öğlen bu hayvanı akvaryum suyu ile doldurduğunuz bir saklama kabına alın. Bu kabı güneş gören bir yere koyun. Oda sıcaklığında bu şekilde gündüz aşırı ısı kaybı olmaz. Zaten 1 saat zaman içerisinde durum netleşr gibi. Önce yem verirsiniz. Bir-iki stick yem ve ufak kıvırcık. Yeme durumunu gözlemlersiniz. Yeme gerçekleşirse bakleyin suya dışkı yapacak mı? Eğer bunlarda sorun yoksa bir süre yemlemeyi bu şekilde yapmalı. Ancak birkaç saate netice alınamazsa veterinere danışın.

ninjakaplumbağa19' Alıntı:
Sindirim sorunu olmasın diye 1haftada 1gün aç bırakırlardı benim bildiğime göre.

Kapşumbağa 8 cm kabuk boyuna geldiğinde standart uygulama olarak yapılır, doğrudur.

Ayrı bir kaba aldım iki raffy p stick verdim hepsini yedi ikiye bölüp veriyorum sonra ikiye böldüğümün bir parçasını tekrar kustu 1 saat oldu nerdeyse hala dışkılama yapmadı. Yeşilliği de yemiyor.

Marul yemedimi hiç? Bayağı süre geçti. Bu kadar zaman olmaması iyi değil. Bence bir veterinere göstermeli.

Geri