Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

><KuYiKo Ve KiYiKo><

LEGENDGRL90

Gümüş 2 Üye
http://209.85.135.132/search?q=cache:59-3RacC6kkJ:www.sukaplumbagasi.com/forum/showthread.php%3Ftid%3D185+kuyiko+ve+kiyiko&hl=tr&ct=clnk&cd=1&gl=tr

evet arkadaşlar burdan kapluşumun resimlerine bakıp yorum yapabilirsiniz en kısa zamanda buraya tekrar kapluşlarımın resimlerini kazandıracaagım inş..:)

ne masum bakmışsın sen öyle:(
mailto:/img217/9263/img3866xt5.jpg
mailto:/img217/img3866xt5.jpg/1/w800.png

nasıllar ama:)

Kaplumbağa almadan önce araştırın...

Her şeyden önemlisi bu kanlı, çirkin bir ticarettir!

Nakledildikleri tanklar, toptancılara geldikleri ve toptancılarda tutuldukları koşullar, daha sonra petshopların pek çoğundaki ortamlar içler acısıdır. Üst üste, susuz, pis tanklarda, çoğu ölür, nasıl olsa çok sayıdadır, ölenler fire sayılır!! 5-6 liradır en fazla değeri, ne gerek vardır ki uzun uzadıya bakılmaya, masraf yapılmaya, çoluk çocuğun elinde, oyuncak gibi, biz aldıkça, yenileri gelir, yenileri o berbat tanklara düşer, daha sonra petshoplara, ve ondan sonra ölüm fanuslarına. Çok azı akvaryumda bakılabilecek kadar şanslıdır (bu şans mı), çoğu hiçbir şey yemeden, buz gibi suda ölüm fanusunda birkaç ay sonra ölerek hayatını tamamlar, çok üzülen kaplumbağa sahibi yenisini alır ve bu böyle sürer gider. Alınan her kaplumbağa bu ticarete bir katkıdır, berbat bir kısırdöngüdür, parayla can ın ölçülemeyeceğini çoktan unutmuş insanoğlunun kendi göz zevki, eğlencesi için yaptığı bencilliklerden sadece biridir, böyle bir şey hobi midir, bir canlının başka bir canlıyı hiç uygun olmayan koşullarda hapsetmesi hobi olabilir mi, her şeyden önce insanlığa sığar mı? Alınan her yeni kaplumbağa arz-talep dengesindeki yerini bulup yeni bir kaplumbağanın daha sıkıntılarla dolu yaşam koşullarına düşmesine bir katkıdır. İnanılmaz rakamlardadır bu ticaret, durdurulamasa bile biz almadığımız, aldırmadığımız sürece yavaşlatılabilir, hiç olmazsa birkaç yüz tanesinin kurtulması sağlanabilir. Bunları idealizm olarak görmeyin, ben almazsam nasıl olsa başkası alacak, belki benden daha kötü koşularda bakacak diye düşünmeyin, doğrular tektir, değişmez, başkalarının yanlış yapıyor olması bizim bireysel sorumluluğumuzu ortadan kaldırmaz. Bu konuda denetimler yetersiz, en azından daha az alınırsa daha az getirtilir, çok büyük bir pazar kaplumbağa ticareti, birazcık bile yavaşlasa doğalarından koparılmayacak yüzlerce kaplumbağa demek. Unutmayın, evde kaplumbağa beslemeye çalışmak hem size hem onlara eziyettir. Lütfen bu görüntüleri unutmayın, minik yavrucaklar ne petshopların berbat koşullarında, ne tüccarların sefil tanklarında, ne de iyi baktığımızı sandığımız evlerde, doğal ortamlarından koparılıp yaşama(ya çalışma)yı hak etmiyorlar.BEN BİR HATA YAPTIM ALDIM BU MESAJI OKUYANLAR BUNDAN SONRA ALMASIN LÜTFEN:(

Şirin suratsınız siz ikiniz bunu biliyorsunuz değil mi?O pıntık burnunuzu ısırmamak için kendimi zor tutuyorum.O pörtlek gözlere ne demeli...Uzun ömürler dilerim size.

teşekkürediyoruz ablası bizde uzun ömürler diliyoruz:)

Benim iki orta boy:) birde büyük kaplumbağam var tıpkı sizinki gibi alt kabuklarında sarımsı lekeler var.Bunlar tam olarak nedir yani kötü birşey değil,değil mi ?

mailto:/img228/9358/adszjkjkc1.jpg

Kapluşlar süper
benm Kapluş ta Öle yatak gibi bişeye girse Patlatır heralde:D

Gerçekten çok güzeller uzun ve sağlıklı bir ömür dilerim onlara ve size ....

Yazınız içeriğine katılmamak elde değil. Çanakkale Kabatepe'de bir dere içinde doğal ortamlarında gördüm benekli sukaplumbağalarını oradaki mutluluklarını bizim sağlamamız inanın mümkün değil. Sularının kalitesi bizim sağladığımız kadar iyi olmayabilir, hastalandıklarında bizim gösterdiğimiz ihtimam ile bakılmayabilirler hatta hiç kimse onları tedavi için uğraşamaz, belki yemeklerinin özellikleri bile bizim evimizde beslediklerimize verdiğimiz kadar iyi olmayabilir, çok ama çok önemli bir değere sahipler ÖZGÜRLER. Onlar doğal ortamlarında üreyebiliyorlar ama bizlerin sağladığı ortamlarda yeni bir nesil yetiştirmeyi düşünmüyorlar bile bu da bize olan tepkilerinin göstergesi değil mi? Esaret altında bir nesil dünyaya getirmiyorlar.

Geri