Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kuyrukta kalinlasma

flora11

SKF Delisi
10 gundur tatilde oldugum icin pek giremedim kusura bakmayin tarildeyken shrek fiona ve simarik yem makinasiyla evde kaldilar dondugumde resmen sok oldum simarigin kuyrugu o kadar kalinlasmis ve uzamis ki ama tirnaklari hala kisa shrekin kuyrugu simarikinki gibi uzun fakat ince kalin degil shrekin erkek oldugunu dususnuyordum ama simdi bu durumda hicbir fikrim yok... 10 gunde kuyrugunun bu kadar kalinlasmasi normal mi ?simarik 5 yasinda ama 8cm boyunda eve yeni geldim yakin zamanda resim koymaya calisacagim

Simdi daha dikkatli baktim da tirnaklari da uzamaya baslamis o zaman kesin erkek mi simarik

Kesin erkek. İşte benimde başıma gelenin aynısı sana oldu İpek. Bir anda ne oluyorsa oluyor.

Hayvan eski bakım şartlarından ötürü cinsel gelişimde çok geç bile kalmıştı.

Shrek disiyse yok artik diyecegim shrek simariktan yas olarak kucuk ama boyut olarak buyuk kuyrugu simriginki gibi uzun ama ince tirnaklari kisa

10 sanirim birazdan tekrar olcup tam olarak soyleyebilirim

2 yasinda

Biraz daha beklemek gerekebilir. Böylece daha kesin tahmin yaparız. Sen her ikisininde resimlerini müsait zamanda eklesene buraya.

Cvp: kuyrukta kalinlasma

Benimkilerdende birtanesininki kalinlasti diyeri henüz normal pek birsey belli olmuyor biri 5cm diyeri 6cm oldular :D cok cabuk büyüyorlar :w00t:

hayvanlarla sürekli ilgilenince büyüdüğü fark edilmiyor. ama bir süre uzak kalınca farkediliyor büyümesi. tırnak ve kuyruk gibi organların büyümesi kabuğa göre hızlı seyrediyor. bu aralarda havalar sıcak gidince hayvanın gelişmesi hızlanmış. hormonel faaliyetlerde sıcak aylarda aktif olunca durum kaçınılmaz olmuş.

bu aşamada kuyruklarına bakıp anlayabilirsin cinsiyetlerini. anüs deliğine bak kabuğa yakınsa dişi uzaksa erkektir.

flora11' Alıntı:
10 gundur tatilde oldugum icin pek giremedim kusura bakmayin tarildeyken shrek fiona ve simarik yem makinasiyla evde kaldilar dondugumde resmen sok oldum simarigin kuyrugu o kadar kalinlasmis ve uzamis ki ama tirnaklari hala kisa shrekin kuyrugu simarikinki gibi uzun fakat ince kalin degil shrekin erkek oldugunu dususnuyordum ama simdi bu durumda hicbir fikrim yok... 10 gunde kuyrugunun bu kadar kalinlasmasi normal mi ?simarik 5 yasinda ama 8cm boyunda eve yeni geldim yakin zamanda resim koymaya calisacagim

Simdi daha dikkatli baktim da tirnaklari da uzamaya baslamis o zaman kesin erkek mi simarik

5yasında 8 cm kabuk boyu mu?

Forumda cogu kisi biliyor diye aciklamamistim ama yazayim simarik arkadasimin kaplumbagasiydi olum fanusunda kotu sartlarda 4-5sene kadar bakilmis 1senedir ben bakiyorum bana geldiginde 4cm kabuk boyundaydi gercekten kotu bakilmis

Şımarık kesinlikle erkek net olarak belli. Ama shrek kuyruk bakımından dişi gibi duruyor. Anüs köke çok yakın. Bir yandanda alt kabuk erkek gibi simsiyah. Dediğim gibi biraz daha beklemeli İpek. Buda bir anda değişebilir.

Eger alt kabugu siyah olanlar erkekse fiona da erkek ama simarikin kabuk desenleri cok az ve seyrek ? sanirim degiskenlik gosterebiliyor

genelde erkekler daha canlı renklere hakim oluyor ama nadiren de silik renklere sahip olan var. benimkilerden birisi silik tonlara sahip mesela. diğeri daha renkli ve ikisi de erkek.

Tabiki kuyruk ve tırnak bu konuda kabuk alt rengine göre çok daha belirleyici. Birde diğer işaretlerde olduğu gibi alt kabuk renk konusuda gelişim esnasında değişiyor. Özellikle dişilerde bu kadar yoğun siyahlık görmediğim için değinmek istedim.

Geri