Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Lambaya gerek var mı?

Masters

Bronz 1 Üye
Akvaryumun yerini değiştirdim ve kendi odama aldım. Odamda tam güneş vuran bir yerde. Fakat Güneşin aldığı yerde cam var. Akvaryumun güneş alan yerine kuru alanı koydum. Şimdi Lambaya gerek var mı? Direk güneş ışınını alıyor çünkü.

Güneşin olduğu yerde durunca da beni yakıyor zaten. Kaplumbağa'da Lambasız kuru alana çıkıyor.

Lambayı çalıştırıyım mı çalıştırmayayım mı?

Birde yavruların kuru alanı tabanı ayaklarının olduğu yer biraz sulu kaldı ve oraya çıkmıyorlar. Orasıda güneşe bakıyor ama tam değil. Kuru alana çıkmak yerine altında daracık alanda boşluk kaldı oraya gidip kafasını çıkarıyorlar. Kaç kere çıkardım yine aynı yere gidiyorlar.

Not: Yavrular ve yetişkinin akvaryumu aynı ama ayrılmış olarak. Birbirleriyle bağlantıları yok. Kuru alanları ayrı. 

Birde kapı camından vuruyor güneş. Kapıyı açmalı mıyım kapalı mı kalsın?

Güneş belli bir zaman aralığında ışıtıyor ama hayvanların çıkış saatleri belli olmuyor. Bazıları sabahtan çıkarken bazıları daha geç vakitte veya gün içinde ayrı zamanlarda bir kaç defa çıkıyorlar. Bazı zamanlar hava tamamen kapalı oluyor onun için lamba gerekli.

Cvp: Lambaya gerek var mı?

Sıcaklık için sorulduysa;Cem'in söylediklerine ek olarak canlıları kış uykusuna yatırmadığımız için özellikle bağışıklığı düşük olan yavrularda sabit sıcaklık değeri oldukça önemli.Bu yüzden sabit bir ısı kaynağı olmalı.
Ultraviyole ışın için sorulduysa;UVB ışınları camdan geçemez.UVA'nın geçme oranı ise camın cinsine ve kalınlığına göre değişir.

Geri