Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Leo ile devam ediyoruz.

Cvp: Leo yu sahiplendirmek istiyorum

estağfirullah abi çok teşekkür ederim fakat herşeyi sizlerden öğrendim sizin yolunuzdan geliyorum , peki arkadaş konusuna ne diyorsun abi ne yapalım tek mi kalması daha sağlıklı olur yoksa belli bir boyutta yeni bir kaplumbağa mı alayım , Leo hangi seçenekte rahat ederse onu uygulayalım

Samet kararına çok sevindim ama emin ol en çok Leo sevinmiştir. :) Senden daha iyi bakacak kişi daha fazla ne yapabilirdi bilmiyorum.

Bence tek olması belki de daha iyi olacaktır senin için, sonuçta biliyorsun yeni bir karakter herzaman risk ve daha fazla sorumluluk demek, senin de sağlık sorunların olduğunu söylemiştin. Nasılsa Leo herşeyi kendi halledebiliyor çok ta arkadaş canlısı değiller. Daha önce de söylemiştim yine en doğru kararı vereceğine inanıyorum.

İnşallah uzun bir ömür sağlıklı mutlu birlikte yaşarsınız

Bence şu an tek besle. Cinsiyet belirlenince gene belli olan karşı cins alarak denemeler yaparsın. Ben olsam bunu uygulardım. Bir süre yalnız kalıp cinsel gelişim zamanı eş alınabilir yani.

Bendeki erkekler belli olduğu halde ben erkekler 15 cm den önce dişi düşünmedim. Gerçi benimki sadece üremeye yönelik hareket olacak.

olivia-peter' Alıntı:
Samet kararına çok sevindim ama emin ol en çok Leo sevinmiştir. :) Senden daha iyi bakacak kişi daha fazla ne yapabilirdi bilmiyorum.

Bence tek olması belki de daha iyi olacaktır senin için, sonuçta biliyorsun yeni bir karakter herzaman risk ve daha fazla sorumluluk demek, senin de sağlık sorunların olduğunu söylemiştin. Nasılsa Leo herşeyi kendi halledebiliyor çok ta arkadaş canlısı değiller. Daha önce de söylemiştim yine en doğru kararı vereceğine inanıyorum.

İnşallah uzun bir ömür sağlıklı mutlu birlikte yaşarsınız

Teşekkür ederim güzel yorumunuz için , kendi sağlık problemimi bir şekilde halletmeye çalışıyorum çocukluktan beri var olan birşey sadece artırıyor ama ona da bir çözüm bulunur , sorumluluk önemli değil ama risk önemli tabiki

AEK' Alıntı:
Bence şu an tek besle. Cinsiyet belirlenince gene belli olan karşı cins alarak denemeler yaparsın. Ben olsam bunu uygulardım. Bir süre yalnız kalıp cinsel gelişim zamanı eş alınabilir yani.

Bendeki erkekler belli olduğu halde ben erkekler 15 cm den önce dişi düşünmedim. Gerçi benimki sadece üremeye yönelik hareket olacak.

Bir veteriner rafiye arkadaş alsan daha iyi olur demişti ve leo yu almıştım , şimdiki fark Leonun oldukça büyük olması tabi eğer Leonun akvaryumda tek kalması sıkıntı değilse tek yaşayabilir , eğer arkadaş gerekiyorsa leo daha fazla büyümeden alayım diyordum da mesela 5-6 cm den 2 tane de alabilrdim küçükler yalnızlık çekmesin beraber büyüsünler diye de olabilirdi

RE: Leo yu sahiplendirmek istiyorum

Yeni kararına çok sevindim Samet. En iyi şekilde bakacağına eminim. Emre abinin dediği gibi olabilir fakat bu ufak halleriyle iki tane olsunlar sorumluluklarını çekerim diyorsan dediğin gibi yapabilirsin. Sakarya da yalcın abi sahiplendiriyordu hos bana halen dönüş yapmadı ve 7 tane mi ne sahiplendiriyordu. Ocak ayının 7sınde foruma tkrar yazmıs sahiplendirme konusunda bakabilirsin :) Kararın ne olursa olsun ınsallah kaplumbağa/larınla uzun bir ömür dilerim :)

vazgeçmene sevindim. arkadaşlar gerekli tebriklerde bulunmuşlar üstüne yazmaya gerek kalmamış. onlara katılıyorum. küçük hayvan alırsan sıkıntısı dediğin gibi zarar verecek olması emsal boy alsan baskınlık mücadelesi olabilir. durum bıyık sakal sorunu. ama yakın zamanda alırsan çift yaşamaya alışık olduğu için bir ihtimal iyi geçinebilirler. beklersen akvaryumu komple sahiplenip sonraki gelene karşı tepki verme olasılığı yükselecektir.

dün akvaryumun karşısına geçtim oturdum. hayvanlara baktım. her biri tek olsa bunalımdan duramayacaklardı dedim. gene hır gür, bir şekilde iletişim kurup dolanıyorlar. yalnızlık Allaha mahsus. tek hayvan oldu mu ilgilenme durumun artıyor. diğer türlü kendi alemindeler. yanlarında durmasanda birbirlerini dolandırıyorlar, vakit geçiriyorlar diyorsun.

benim düşüncem, sahiplenme durumun varsa önce onu tercih et yoksa büyük bir tane al. en azından petshopta talep görmedi diye alınıp çöpe, kanala atılmasından kurtarırsın hayvanı.

aynen abi gerçekten aşağı tükürsen sakal yukarı tükürsen bıyık , ben de yalnız kalmasına içim el vermiyor yeni bir kaplumbağa katılıcaksa aramızda sahiplenebilirim ama işte buralarda sahiplendirecek yok sanırım pet shoptan satılmayan büyük kaplumbağa fikri de güzel onlar varsa ondan alsam da olur , o da yok olursa 5-6 cm den 2 tane alayım mı ne yapayım

2 tanenin büyüdüklerinde sana yükü çok olacak tek bir tane alman iyi olur.

bir de akvaryum darlandı deyip o sebeple çatışma olmasın.

Seninkinden küçük alma Samet. Ama bana sorarsan cinsiyetten eminsen ikinciyi al. Bak bende iki tane var, ikiside erkek. Ne yapacağım bilmiyorum.

Bendede ikiside erkek emre abi sana tavsiye vermek gibi olmasin ama alicagin disi onlardan 3-4 cm buyuk olsun veya cumberland disi cikarsa mix yapmayi deneyebilirsin gerci cumberland reslerden kucuktu sanirim

desenize bizim akvaryumlar köy kahvesine benzemiş. :smile: benimkilerde erkek. yalnız misafirlerin durumu belli değil. tırnağa bakarsan dişiler kuyruğa bakarsan erkeği andırıyorlar. hayvanlar 5.5 sene sürünmüş. aldığımdan beri gelişip serpildiler. büyüğü 9 cm'ye geldi. 10 cm olmasını bekliyorum. dişi çıkarlarsa nikahı basarız artık. takı takmaya çağırırım. :smile:

Benim kapluşlar daha minnak oldugu icin cinsiyet tahmini zor.tahminime gore bir erkek bir disi :)
Taki merasimi harika olur dusunsenize" şu üyeden damada bir kutu tropikal gammarus tesekkur eder bir kabukta uzun seneler dileriz "
(Sinavlar dolayisila psikolojim bozuldu kusura bakmayın :)

Cvp: RE: Leo yu sahiplendirmek istiyorum

Alisarp' Alıntı:
Bendede ikiside erkek emre abi sana tavsiye vermek gibi olmasin ama alicagin disi onlardan 3-4 cm buyuk olsun veya cumberland disi cikarsa mix yapmayi deneyebilirsin gerci cumberland reslerden kucuktu sanirim

Yaş olarak küçük ama boy olarak yetişti. Başka akvaryumda da cumberland var, bakalım o ne çıkacak. Cinsiyetler farklı olsun diye umuyorum.
Dediğin gibi dişiyi biraz daha büyük alacağım. Ama 1 sene daha beklerim.

Evet, bizim akvaryumlarda erkekler hakim. Benim umudum arkadan geleceklerin farklı çıkması.

Öncelikle başiniz sagolsun
Bi 10 gün önce çizgilim mükremini eve geldigimde ölü buldum
O kadar canli bakiyordu ki öldügüne hiç inanamadim hala aklima geldikçe agliyorum
Sizin en azindan bi teselliniz var , rafi hastaydi diyosunuz, elinizden geleni de yapmişsiniz içiniz rahat
Aniden daha bi vurucu oluyor inanin bana
Elimde tek bi kapuşum kaldi,, odaya her girdigimde içim parça parça, yapacak bişey yok, kalanlar saglikli olur inşallah
2 kapluşumu kaybettim , buna da arkadaş almayi düşünmüyorum aksine sahiplendirme konum var
Keşke ayni ilde olsaydik belki arkadaş olarak düşünürdünüz bile safinazi
İnşallah leo uzun ömürlü olur

SfBayyurt' Alıntı:
Öncelikle başiniz sagolsun
Bi 10 gün önce çizgilim mükremini eve geldigimde ölü buldum
O kadar canli bakiyordu ki öldügüne hiç inanamadim hala aklima geldikçe agliyorum
Sizin en azindan bi teselliniz var , rafi hastaydi diyosunuz, elinizden geleni de yapmişsiniz içiniz rahat
Aniden daha bi vurucu oluyor inanin bana
Elimde tek bi kapuşum kaldi,, odaya her girdigimde içim parça parça, yapacak bişey yok, kalanlar saglikli olur inşallah
2 kapluşumu kaybettim , buna da arkadaş almayi düşünmüyorum aksine sahiplendirme konum var
Keşke ayni ilde olsaydik belki arkadaş olarak düşünürdünüz bile safinazi
İnşallah leo uzun ömürlü olur

Teşekkür ederim sizin de başınız sağolsun , Rafi'nin vefatı sonrası ben de Leo'ya arkadaş almak istemedim ve sahiplendirmek istedim o üzgünlükle ama ben onu daha 4 cm ken aldım buraya kadar büyüttüm 1.5 yılı beraber geçirdik sağlığı yerinde maşallah sağolsun arkadaşlar aklımı başıma getirdi sahiplendirmeyi düşünmüyorum artık

Aynı ilde olsaydık alabilirdim leo ya uygun bir kaplumbağa ise ama farklı il özellikle büyük kaplumbağa için zor olur

Şimdi dişiyi 3-4 cm büyük alın demişsiniz Emre abiye bana da küçük alma diyorsunuz Leo yüzde 75 dişi orayı tam anlamadım 5 yıl sonra ömrüm ve ömürleri yeterse kaplumbağarı Emre abinin gibi bir akvaryuma geçirebilirim ama 5 yıl 3 kaplumbağa 200 lt de sanırım bence de sıkıntı olur , Leo'nun dişi ve 9.5 cm olduğunu düşünürsek sizce yanına alacağım arkadaş kaç cm boyutlarında olsun petshoplara büyüyen kaplumbağalar sefil gibi yaşıyor , ona göre varsa alabilirdim 5,5-6 ile 9 cm olur gibi geldi bana ama fikirleriniz önemli özellikle siz 2 den fazla kaplumbağa besliyorsunuz genelde

Simdi sizin kaplumbaganin boyu 9-10 cm bundan 3-4 cm alacaginiz kucuk alacaginiz kaplumbaganin cinsiyet tahminini yapma sansimiz yok ve leonun ona verecegi zarar fazla olur ama 15 cm ve 20 cm de boyle bisey olmaz zaten dogadada disiler daha buyuktur

Ikinci olarakta emre abinin kaplumbagalari erkek ve uretmek istiyolar disiler buna erkeklerden daha sonra erisir yani 3-4 cm buyuk disi almali

Aciklayabildim umarim biraz karisik oldu ama

Doğru arkadaşlar. Erkek daha erken gelişiyor ve dişi doğada daha büyük. Bu sebeple alacağım zaman dişiyi 4-5 cm büyük bulacağım.

Samet ne olur ne olmaz bence seninkinin cinsiyeti kesinlik kazanınca bunu düşün. Benim hayvanlar 9 cm iken ne tırnak ne kuyruk belirgindi. Hayvanlar bir anda gelişti. Seninkide ilk bahar-yaz gibi kesinlik kazanır.

Orduda petshop a baktırdık abi 9 cm üzeri kaplumbağalar varmış bizimkine uygun bulmadım şuan için tek kalması en mantıklısı

Cinsiyet kesinleşsin bence. Beklemen iyi olur.

Geri