Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Lincoln , Baroš , Kewell (Kırmızı Yanaklarım)

Dj_ReX

Gümüş 5 Üye
Öncelikle akvaryum 65*33*23 gibi alışılagelmedik boyutlarda

Büyük olan "Lincoln" (2yaş)
Ortanca "Kewell" (6ay)
En küçük "Baros" (4-5ay)

Yem olarak Sera raffy I,P,Royal
Sanyu T.Sticks
Arada bir çiğ bazen de pişmiş(aslında vazgeçmem lazım ama küçük de olsa veriyorum) tatlısu balığı ve büyük olan kaplumbağam için de yeşillik.
Vitamin, gaga taşı, kalsiyum ve mineral taşı gibi destekleyiciler

Ocean Free markalı bir şelale filtre (atman 650l/h kafa motoruyla modifiyeli). İçerisinde seramik halka, aktif karbon, sünger ve en üstte de kendi eklediğim elyaf bulunmakta.

Bir adet 50 cm havataşı ve havamotoru (akıntı için)(Taş konulmasına karşıyım dibe bu yüzden)

60w philips ampul

100w ısıtıcı

Termometre

Su altı ışıklandırma

Ve sizi resimlerle başbaşa bırakıyorum iyi seyirler...

(ps:Yeşil çimen platformun üzerinde duran küçük kapluş Kaybettiğim Servet)
mailto:/img15/6449/grnt005t.th.jpg mailto:/img22/2618/grnt004wyz.th.jpg mailto:/img24/1445/grnt003ova.th.jpg mailto:/img23/9486/grnt002xzk.th.jpg mailto:/img25/9136/grnt001ozm.th.jpg mailto:/img21/4369/grnt000qzk.th.jpg mailto:/img4/5473/grnt006igb.th.jpg mailto:/img21/8187/grnt00111.th.jpg mailto:/img23/4638/grnt0022p.th.jpg mailto:/img27/3821/grnt016e.th.jpg

mailto:/img6/9366/grnt014l.th.jpg mailto:/img22/1897/grnt013h.th.jpg mailto:/img25/6254/grnt012bnf.th.jpg mailto:/img6/2351/grnt011l.th.jpg mailto:/img18/2079/grnt010k.th.jpg mailto:/img23/6242/grnt009g.th.jpg mailto:/img27/4210/grnt008qec.th.jpg mailto:/img14/8972/grnt007j.th.jpg mailto:/img18/7716/grnt006b.th.jpg mailto:/img21/8534/grnt005nco.th.jpg

mailto:/img25/7261/grnt004v.th.jpg mailto:/img11/1553/grnt003nnm.th.jpg mailto:/img16/6899/grnt001uxv.th.jpg mailto:/img22/580/grnt000a.th.jpg mailto:/img6/5335/grnt0000.th.jpg mailto:/img19/2883/23906199.th.jpg mailto:/img21/8659/20280896.th.jpg mailto:/img25/8105/70091177.th.jpg mailto:/img18/4084/57917986.th.jpg mailto:/img19/9002/34771676.th.jpg

mailto:/img25/8025/123wie.th.jpg mailto:/img161/5769/grnt002o.th.jpg
mailto:/img9/6343/grnt013j.th.jpg
mailto:/img10/9791/grnt012x.th.jpg
mailto:/img21/6389/grnt010pme.th.jpg
mailto:/img141/7/grnt003u.th.jpg

Öyle istisnalar olabiliyor... Mesela hepsi aynı gün alınmışsa hepsi ortama alışık olmadığından ilk başta çekingen olup sonra alışıyorlar.. Hep yanyana olduklarından gül gibi geçinip gidiyorlar... Çoğunlukla büyüğün yanına sonradan küçük alınca anlaşmazlıklar oluyor... Büyük alışmış oluyor, küçük alışma modu. Büyük küçüğü eziyor... Öyle durumlarda da o yüzden büyüğü başka yere alıp küçük akvaryuma alışınca büyüğü koyup sonra onun tekrar alışması falan bekleniyor... Karşılıklı ilişkileri için daha mantıklı oluyor bu... Gül gibi geçinme açısından, kavgasız, gürültüsüz...

cahide' Alıntı:
Öyle istisnalar olabiliyor... Mesela hepsi aynı gün alınmışsa hepsi ortama alışık olmadığından ilk başta çekingen olup sonra alışıyorlar.. Hep yanyana olduklarından gül gibi geçinip gidiyorlar... Çoğunlukla büyüğün yanına sonradan küçük alınca anlaşmazlıklar oluyor... Büyük alışmış oluyor, küçük alışma modu. Büyük küçüğü eziyor... Öyle durumlarda da o yüzden büyüğü başka yere alıp küçük akvaryuma alışınca büyüğü koyup sonra onun tekrar alışması falan bekleniyor... Karşılıklı ilişkileri için daha mantıklı oluyor bu... Gül gibi geçinme açısından, kavgasız, gürültüsüz...
Kaplumbagalar sosyal hayvanlar degiller, siz o büyügü ayri akvaryuma alipta bir zaman sonra tekrar eski akvaryumuna koyarak hiç iyi yapmamissiniz. büyügü hem ayri aldiginiz akvaryuma alismaya zorluyorsunuz ardindan tekrar eski akvaryumuna alismaya zorluyorsunuz oda yetmezmis gibi yerini baska küçük bir kaplumbagayla paylasmayla zorluyorsunuz. Sonra tabi kavgalar çikar çünkü büyük küçüge alismak zorunda degil !!

büyük ve küçük kaplumbağaların bir arada bakılması konusu gerçekten de bayağ tartışmalı.. tamamiyle kaplumbağanızın karakterine saldırganlığına bağlı.. olumlu da olumsuz da pek çok örnek duydum beraber yaşam konusunda.. ama aynı boyda olmaları bence de daha sağlıklı yoksa ölümcül kavgalara bile varabiliyor durum ki burda ufağın hayatını tehlikeye atma gibi bir risk alabilmek de hiç kolay değil..

MissSevda, ben zaten sadece bir kapluş besliyorum da... :D Sadece öyle bakanlar varmış, onların bakış açısıyla yaklaşmıştım duruma... Ben hiç bir zaman birden fazla kapluşa bakma taraftarı değilim de sadece alıştırmaya yöneltecek bir öneri idi... Birkaç kez böyle bir şey duymuştum büyüklü küçüklü besleyenlerden... Ben onu iletmiştim sadece... :D En iyisi mi zaten tek başına beslemek çünkü güneşlenmek dışında falan birbirlerine fazla ihtiyaçları olmuyor... :)

Duruma göre değişiyor kaplumbağalar iyi anlaşıyorsa 2 tane beslemekte bence zarar yok kaplumbağalarınızda çok tatlı tüm gereksinimleri tam ama et vermeyi bırakın çünkü saldırganlaşabilirler Allah uzun ömürler versin

cahide' Alıntı:
MissSevda, ben zaten sadece bir kapluş besliyorum da... :D Sadece öyle bakanlar varmış, onların bakış açısıyla yaklaşmıştım duruma... Ben hiç bir zaman birden fazla kapluşa bakma taraftarı değilim de sadece alıştırmaya yöneltecek bir öneri idi... Birkaç kez böyle bir şey duymuştum büyüklü küçüklü besleyenlerden... Ben onu iletmiştim sadece... :D En iyisi mi zaten tek başına beslemek çünkü güneşlenmek dışında falan birbirlerine fazla ihtiyaçları olmuyor... :)

Öneriniz tamamiyle yanlis ;)
Filozof: Kaplumbagalar ilk basta birsey yapmaya bilirler ama ileri zamanlarda bu belki 20 sene sonra olabilir mutlaka birbirilerinden bikacaklardir. Tabi onlari 4 metrelik akvaryumda besliyorsaniz veya bahcenize bir havuz yapip orada besliyorsaniz durum degisir.

MissSevda' Alıntı:
cahide' Alıntı:

Öneriniz tamamiyle yanlis ;)
Filozof: Kaplumbagalar ilk basta birsey yapmaya bilirler ama ileri zamanlarda bu belki 20 sene sonra olabilir mutlaka birbirilerinden bikacaklardir. Tabi onlari 4 metrelik akvaryumda besliyorsaniz veya bahcenize bir havuz yapip orada besliyorsaniz durum degisir.

O mesaj bana ait değil ki, fakat adımı kullanmışsınız...

Konuya bir anda bir mesaj bombardımanı olmuş arkadaşlar sevindim.(tabi keşke biraz da kaplumbağalarıma yorum yapsaydınız demeden geçemeyeceğim ama olsun :) ) İsterseniz sahipleri olarak size durumu ben izah edeyim. Uzun süreli gözlemlerim sonucu en iyisinin kaplumbağaların sosyal hayatlarına karışmamak olduğunu düşünmekteyim. Eğer siz karışmazsanız onlar bu durumu gereğince hallediyorlar. Büyük kaplumbağa küçüğünü öldürmeye çalışsa bile(!) karışmayın. Tıpkı insanlar gibi aynı ortamda yaşamaya alışacaklardır. Yeri gelir büyük saldırır, yeri gelir küçük saldırır ama sonunda benim kaplumbağalarım gibi anlaşmayı öğrenirler. Bazılarından duyuyorum küçükleri ayrı büyükleri ayrı yerde beslediklerini. Tamamen yanlış olduğunu düşünüyorum ve tecrübelerim bana bir akvaryuma büyük küçük oranının 1/2 olduğunu söylüyor eğer bu oranı sağlamazsanız zarar verme söz konusu olabilir. Bir arkadaşım et verme konusunda saldırganlığa değinmiş. Evet saldırganlaşabilirler fakat canlı yem olarak kullanırsanız. Ben çiğ ya da az da olsa pişmiş tercih ediyorum küçük parçalar halinde hiç de bir sorun görmedim.Türk34 senin sorunun cevabına gelince benim büyük gayet akıllı onun hıncı sadece bana :) parmağımı kopartacak bir gün ama hayırlısı. İlk başlarda biraz efeleniyordu akvaryumun içinde ama sonradan Kewell adlı kaplumbağamın ona saldırdığında kaçtığını bile gördüm. Dediğim gibi kendi hallerine bıraktım ve şimdi gayet iyiler. Ben bu küçük-büyük tabusunun yıkılmasından yanayım. Bunun için yapılması gereken akvaryum boyutlarına uygun sayıda kaplumbağa beslemek ve onların sosyal hayatına karışmamaktır diye düşünüyorum. Akvaryumum şu an için küçük fakat yaz için onlara güzel bir proje hazırladım. Hayata geçirme aşamasında hepinizle paylaşacağım.

Ayrıca yorumlarından dolayı tüm arkadaşlara teşekkürlerimi sunuyorum.
Saygılarımla...

Arkadaş tüm bilgileri toplayıp sonuca ulaşmamızı sağladı sağol ;D

Ne mutlu yardımcı olabildiysem bana. Daha iyileri her zaman sizin olsun diyorum :shy:

bilgileriniz ve yorumlarınız için teşekkürler herkese faydalı bir konu oldu gerçekten..

güzel bir akvaryumunuz ve çok hareketli iyi anlaşan kaplumbağalarınız var anladığım kadarıyla.. aralarında fazla bir boy farkı olmadığı için kavga durumları falan pek olmuyor sanırım.. yakında akvaryumu büyütmeniz gerekecek gibi görünüyor umarım o konudaki projenizi de hayata geçirir ve bizlerle paylaşırsınız.. kaplumbağalarınızla uzun yıllar beraber olursunuz inşallah :)

Boy değilde biraz güç ve kalıp farkı var Lincoln (büyük olan) gerçekten çok güçlü ve kalıplı istese parçalar hepsini de nazar değmesin maşallah gayet mutlular. Unutmadan yemlemede kendilerini ayırmamın da büyük etkisi var saldırganlaşmamalarında !

evet özellikle ikiden fazla kaplumbağa olduğunda yem saatleri tam bir savaşa dönüşebiliyor bu durumun her gün 2 kere tekrarlanması da daha da saldırganlaşmalarına neden oluyor sizin de dediğiniz gibi..

Konuda kesin karara varıldığından çok mutluyum... Yanlışlar da düzeltildi doğrular da pekiştirildi... :D

Geri