Sitemize kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilecek, paylaşabilecek ve kaplumbağanız hakkında merak ettiğiniz sorulara cevap bulabileceksiniz.

Üye Ol!

Lüt Kaplumbağaları

cspr

Gümüş 4 Üye
Katılım
18 Tem 2009
Mesajlar
151
Soyu tükenmekte olan dev Lüt kaplumbağalarının 3-4 yılda 7 bin kilometre yol kat edebildiği ortaya çıktı.


Bilim adamları 14 yıl boyunca Kosta Rika`nın kuzeyindeki plajlarına gelen 46 dişi kaplumbağayı uydu aracılığıyla izledi.

Araştırmacılar, bu kaplumbağaların ekim-martta Kosta Rika kıyısındaki 3 plajda yumurtladığını, daha sonra 500 gün yüzerek Galapagos adalarına ulaştığını, burada da bir süre beslenmek için kaldığını gördü.

Kaplumbağaların, yeniden yumurtlamak için Kosta Rika plajlarına dönmeden önce Güney Amerika`da bazı bölgelerini gezdiği de belirlendi.

ABD, Kosta Rika ve Fransa`daki 8 üniversite, enstitü ve merkezden bilim adamlarının katıldığı araştırmaya imza atanlardan Biyolog Rotney Piedra, La Nacion dergisine yaptığı açıklamada, Pasifik`teki rotalarını gösteren araştırmanın bu kaplumbağaların korunması için hayati önem taşıdığını belirtti.

Deniz yolculuklarının saptanmasına rağmen, son 20 yılda soyu yüzde 90 azalan bu hayvanların davranışları konusu halen karanlık.

1,3-1,70 metre büyüklüğündeki bu kaplumbağaların kiloları 500`e kadar ulaşabiliyor.
 
Üst