Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

mango kökü gerekliymiş

cem

Süper Moderatör
Yönetici
hafta başı aldığım mango kökünü iki gün suda bekletip hem kirini hemde rengini salıvermesini bekledim. daha sonra akvaryuma aldım. fazla yer tutmasın diye ufak olandan almıştım. uzunluğu 22 cm. yerde gezsinler diye dikerek ısıtıcıya yasladım. sonra baktım diğer uca gitmiş ne oldu derken teyzemin evladı girmiş altına (ters "V" ve altı tünel şeklinde) güreşip duruyor. boğulacak dedim ama bayağı bir kaldırıyor havaya derken altından bana doğru dönüp tünelin kenarına geldi ve hatır hutur sırtını sürtüp kaşınmaya başladı.

kısacası kabuk yenileme aşamasında gerekli bir ürün olduğu ortaya çıktı. lakin sarı renk salınımı devam etti. tatlı bir sarı bugün tam anlamıyla temizleyip yeni su koydum bakalım renk verme ne kadar daha sürecek. yani hafif bir sarılık güzel ama fazla beklerse koyu sarıya dönüyor. kuma dökülen parçalarını ve diğer pislikleri file kepçeyle alıyorum. kum ince olduğu için su içinde sallayınca kum gidiyor ve pislik kepçede kalıyor. filtrenin çekemeyeceği şeyler için faydalı ve suya el sokma derdiniz olmuyor.

Cvp: mango kökü gerekliymiş

Mango kökü ile deneyim anladığım kadarıyla çok keyifli olmuş Cem :)
Suyu genelde hep sarartacak ama zamanla bu sarartma daha uzun süreye yayılacağı için sorun olmaz. Ben kökün döküntülerini almıyorum. Hem kumda güzel duruyor, hemde oynuyorlar. Benimkiler mango kökünü ısırmayada başladılar.

ben juenpetten aldım. akvaryuma göre ölçüsünü alıp akvaryumu metreyle ölçün büyük alırsanız akvaryumda fazla yer işgal edeceği gibi tosbaların hareketini de kısıtlar.

Cem bey gercekten harika bilgiler veriyorsunuz sayenzde bu isi zamanla ogrenicez :)

önceden balık beslememin bilgisi üstüne kaplumbağalar konusunda kendimi geliştirmem 4 ayımı aldı. benden büyük üstad var. ben çırağıyım daha.:rolleyes: his name is AEK

Teşekkürler Cem. Hepimiz birbirimizden ve araştırıp öğrenerek hatta farklı deneyimlerimizle sürekli gelişiyoruz :)

Bende balık besleyen biri olarak akvaryum ortamına temelden alışık olduğumuzu düşünüyorum. Bu hayvanların davranışı ve uygun yaşam şartlarını öğrenerek üzerine daha fazla bilgi kattık, katıyoruz.

Bende bilgi ve deneyimleriyle Ecem ve Arzu' yu unutmayayım. Hepimize faydalı bilgiler vermekte öncüdürler.

haklısın bu arada 3000'i devirmişsin hayırlı olsun

Teşekkürler, sen yazınca farkettim. Böylece 3000 güzel içerikli bir mesaj oldu :)

Lav kayaları da çok başarılı kabuklarının değişeceği dönemde. Üstü tırtıklı olduğundan bebekliklerinden beri ne zaman sürtünseler kabuk değişimi başladığını anlıyorum. Üstelik mango kökü gibi suyu da bulandırmıyor.

Geri