Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Mangrow Kökünün Üzerindekiler Ne?

emre_selvitopu

Moderator
Yönetici
Bugün kökün yanında amonyak göstergesini gördüm kaplumbağa düşürüp kuma gömmüştü. Nerede olduğuna bakayım derken kökün bu halde olduğunu gördüm. Bu kökün üzerindekiler tam olarak nedir? Ben kaplumbağanın derisi olduğunu düşünüyorum ama çok yoğun var. Köke hiç yakından bakmadığım için hep temiz olduğunu düşündüm ama yakından bu şeffaf parçaları gördüm. Yarın su değişimi yaparken köküde çıkarıp temizleyeceğim şu an çıkarırsam üzerindekilerden bazıları suya karışır en azından diğer türlü hortumla pislikleri çekerim.

Resimler

20210108_150451.jpg
20210108_150536.jpg20210108_150615.jpg20210108_150743.jpg

Emre merhaba,
Kök ne zamandır akvaryumda ?
Kökler su tamamen içine çekip çöktükten sonra buna benzer pamuksu oluşumların olması normal. Balık akvaryumlarında nerite salyangoz yada vatoz atıyoruz temizliyorlar kurtuluyoruz.

Kaplumbağa akvaryumda ise bu oluşumları temizleyecek canlı olmadığı için üstünde öyle kalmış. Dediğin gibi temizleyip kurtulabilirsin.
Akvaryuma kök koyduğum zaman bende de aynı durum oluşmuştu. Fotoğrafları bulursam paylaşırım

Teşekkürler.

Kök 3 aydır akvaryumda. Normalde eski akvaryumda 2 ayda bir çıkarıp temizliyordum çünkü kaplumbağa kabuğunu kaşıyarak kökten kıymık gibi şeyler çıkartıyordu. Ama bu akvaryumda kaplumbağam kökünü çok fazla kullanmıyordu o yüzden çıkarmamıştım. Son 3 haftadır gayet güzel kullanmaya başladı ama. Büyük bir sorun olmadığı için sevindim.

Bu arada konuyla alakasız ama ben zeolite olarak fluval ammonia remover almayı düşünüyorum. 1600gr olarak alacağım sizce dış filtreye kaç gram koymalıyım?

Yazmayı unutmuşum akvaryum 450L ve 380 litre su var.

1 torba 180 gr
180 gr / 56lt hesabı yapabilirsin.
İki haftada bir, 24 saat boyunca tuzlu suda bekleterek temizliğini yapabilirsin.

Bende her iki kökte de bu olay hiç olmadı. Metilenli suda da bir gün bekletmiştim, ondan mı olmadı bilemiyorum. İlk baktığımda kumla karışık deri parçalarına benzetmiştim bende.

Akvaryumdan çıkarırken poşete geçirip kökü yavaşça yatırıp tamamen poşete girince çek çıkar kovaya al. Su yere damlamasın

Bende de olmadi. Ben de metilenli suda 1 gun bekletmistim.

Tuz, sonradan salinim yapmasin?

Dediğiniz gibi metilenli suda bekletmek bunun oluşmasına engel olmuş olabilir. Diğer kökümde böyle bir şey varmıydı hatırlamıyorum çünkü onu sürekli temizliyordum.

Ben sadece kokun dibe batmasinda sikinti yasadim. Uzerine tas koyarak, gunlerce baska suda beklettim de, oyle batmaya basladi.

Geri