Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Mantar Hastalığı Kabukta mı Deride mi?

keratakerata

Gümüş 3 Üye
Kapluşlarımın ikisinin derilerinden beyaz pamuksu şeyler var bir kaç gündür. Küçük bir kaba aldığımda oradaki suya da dökülüyorlar. Mantardan şüphelendim ama yalnızca deri kısımlarında olduğu için deri mi değiştiriyor diye de aklıma geldi. Mantar yalnızca kabukta değil deride de olabilir mi?

Kaya tuzu ile yıkayıp kuru alanda beklettikten sonra tuzu temizlesem sıkıntı olur mu?

Cvp: Mantar Hastalığı Kabukta mı Deride mi?

Mantar deridede olabilir. Ancak benim anladığım kaplumbağa deri değiştiriyor. Hatta akvaryumda uçuşan şeffaf zar gibi deri parçasıda görülecektir.

Deri değişiminde hayvandan sarkan deriler düşmesine yardımcı olmak için kesinlikle çekiştirilmemeli. Kopması uzunda sürse kendi düşmesi beklenmeli.

Bu sebeple kesinlikle tuz kullanımına gerek yok.

yiğit, akvaryuma ince kum serersen deri değişimine bayağı faydası oluyor. eşeleme ayağına hem kaşınıyorlar hem de derilerinden kurtuluyorlar.

cem' Alıntı:
yiğit, akvaryuma ince kum serersen deri değişimine bayağı faydası oluyor. eşeleme ayağına hem kaşınıyorlar hem de derilerinden kurtuluyorlar.

altta 3 cm ince silis kum var baya sürtünüyorlar şu anda. eve geldiğimde de köke sürtünüp duruyorlardı:)

Bir şekilde kese yapmış oluyorlar. Veteriner benim hayvanlar kafalarını kuma gömdüğü zamanlar bu yorumu yapmıştı.

Benimkiler şu anda mangoya ve kuma sürtünmekle meşguller.

Bknz: http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=LQ41Y_5-07s

Çok güzel görüntüler :)

Keyfine diyecek yok.

bu işin en güzel kısmı benimki kökle güreşiyor. altına giriyor havaya kaldırıyor çeviriyor sonra seninki gibi haşır huşur kaşınıyor. ama beni gördümü hemen suyun üstüne çıkıyor videoya alma imkanım olmuyor.

Bendeki büyük olanlar artık kökü kemirmeye başladılar. O akvaryumdaki kökü çıkardım.

Geri