Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

mantar mi

mercaan

Yeni Üye
Merhaba. Moralim cok bozuk uc dört haftadir kamlumbagalarimin üstünde beyaz beyaz lekeler var ve sürekli çoğalıyor. Kabul degistirdigini düşünüyodum ama sizin konulari okuyunca aklim karıştı.mantarmi oldu minnlslarim :(

Cvp: mantar mi

Net görünebilecek resimlerle bakmakta fayda var.
Kabuk değişimindeki beyazlık plakalar sanki aşınmışçasına görünür.
Sudaki kirece bağlı beyazlık plakaların üzerinde silik bir beyaz tabaka ile görünür ve kabuk değişimi dışında çıkmaz.
Mantar ise düzensiz ve ipliksi bir yapıdadır. Tırnağı sürtünce yada diş fırçasına tuz döküp deriye gelmeden ovalayınca kısmen değişir ve azalabilir. Mantarda kokuda meydana gelebilir.

Buda resimleri

Ekli dosyalar

• 20131103_133259.jpg
    20131103_133259.jpg
    177.7 KB · Görüntüleme: 178

Resim net değil ama kireç gibi gözüküyor. Bu hayvan nerede kaşıyor* Filtrasyon sistemi nedir? Musluk suyu mu kullanıyorsunuz?

Akvaryumda yaşıyorlar. Temizleme filtreleri var. Son gunlerde musluk suyu kullanıyorum. İki taneler digeri de hiçbir şey yok bund var tuzlama yöntemini uygulicam yarın. Net resimlerin mb i yuksek geliyo sistem kabul etmiyor.

Telefon yerine bilgisayardan yüklerseniz sorun olmaz. Musluk suyu kısa sürede kireç yapmaz ama bana kireç izi gibi geliyor.

Tuz uygulamasını şöyle yapın. Islak ve temiz bir diş fırçasına tuz döküp sadece kabuğa sürün, hafifçe fırçalayın. Sonra akvaryum suyu ile hayvanı durulayın. Bakın ilk hali ile aynı mı? Birde tırnağınızı sürtün, bakalım dağılma oluyor mu? Eğer değişiklik yoksa ve kokmuyorsa bence kireç lekesi. Kirecin zararı yok. Ancak yoğun tabaka oluşursa kabuk gözenekleri tıkanır ve hava alamaz. Güneşlenmede bundan kısmen nasibini alır. Ama bahsettiğim çok çok yoğun olduğunda. Görüntü ve sağlık için tabiki olmasın. Kireci plaka değişimlerinde atabilir. Kireci önlemek içinde hazır damacana su yada musluk suyu arıtma sistemi kullanmalı.

Zilli dede böyle bir soru vardı.Genellikle kireçlenme oluyor.

Musluk suyunu kullanmaya daha yeni basladim bunla alakali oldugu sanmıyorum. Damacana kullandigimda başlamıştı bu beyazlıklar.
Tuz uygulamasını yarın uygulayacağım.

Ekli dosyalar

• 20131103_175350.jpg
    20131103_175350.jpg
    249.3 KB · Görüntüleme: 125

Emre ve Cem abi sana yardımcı olur.GEÇMİŞ OLSUNNN

tuz işine bugün başla. hayvan kuru alana çıktığında sadece bu bölgesini mi ışığa tutuyor. mango kökü var mıydı akvaryumda. bir de bu oluşumların başlamasından evvel akvaryuma yeni bir şey alıp koydun mu ?

Bu resim daha net. Bunda gözüken nokta nokta düzensiz yayılmalar mantara daha çok işaret ediyor. Düz bir tabaka gibi değil çünkü.

Bu akvaryumda birden fazla hayvan var değil mi? Diğerinin durumu nedir?

Tuz uygulamasına Cem in dediği gibi hemen başlanmalı. Ayrıca akvaryum sterilize edilmeli. Bunun deraylarını anlatırız. Diğer hayvanda sorun yoksa ayrılmaları gerekiyor.

Akvaryumda led lamba yok gunes isigini yeterince aldigi icin koymadim. Adasina cikinca heryeei gunes aliyo. Filtre kuru alani ve isiticisi disinda baska birşey yok akvaryumda. Tuzu naail olmali rafine tuz mu

Digerinde sorun yok ama ikisinindede iştahsızlık var. Her değişikliğini sevmedikleri için yemediklerini düşünüyordum ama daha cok yememeye basladilar en sevdikleri sey karides tavuk onlarida yemiyolar mamalarini zaten yemiyolar karideaten baska bisey yemiyolardi simdi onuda bi isirik alip birakiyolar

Digerinde sorun yok ama ikisinindede iştahsızlık var. Her değişikliğini sevmedikleri için yemediklerini düşünüyordum ama daha cok yememeye basladilar en sevdikleri sey karides tavuk onlarida yemiyolar mamalarini zaten yemiyolar karideaten baska bisey yemiyolardi simdi onuda bi isirik alip birakiyolar

diş fırçasını ıslat ve içine tuzu bolca dök ve yavaşça o bölgeleri ovala. bunu iki gün ve sabah akşam yap. hayvanı aynı ısıdaki su ile durula normalde akvaryum suyu ile durula derdim ama mantar ise bunu yapma. hatta suyu ve içindekileri de aynı ısıda olmak kaydıyla yenilesen iyi olur. deep metilen mavisi de alıp suya iki damla damlat. kuru alan için lamba şart güneşin verdiği ısı yeterli olmaz. plakaları atması için verimli şekilde kabuğu kurutması lazım. yeterli gelmediği hayvanların iştahsızlığından belli. bulabilirsen sera reptilin vitamin damla al. bulamazsan herhangi birini hiç olmamasından iyidir. bunu yeme damlatıp vereceksin yemez ise hayvanı eline alıp dik tut ve ağız çevresine sür. bir kısmını yutacaktır. vitamin direnç vermekle birlikte iştahını açar.

lamba ısısı kabuğu kurutacağı için mantar oluşumunu da engeller. mantar nemli ortamda gelişir.

Deep i simdi aldim kaya tuzuda aldim vitamini almadim ama onuda alayim yeterki istahlari artsın. Benim alışveriş yaptigim yerde sera ürünleri yok netten alayim vitamini. Suan kullandığım akvaryumun yeterli olmadığını anladım. Yeni beslemeye başladım pek bilgi sahibi değilim yer konusunda. Yeni bi akvaryum yapıp oraya lambada alayım. Birde bana devamli kullanacagim mama onerir misiniz. Marul peynir yemiyolar sadece et yiyolar. (Hasta olmadan once) sebzeli mamada sevmediler.

tuzlu ve tatlı yiyecekler sakın verme bünyeleri bunlara karşı duyarlıdır. et türevleri ve özellikle işlenmiş ette katkı maddeleri olduğundan dolayı verme bu aynı zamanda yemden de soğutur. sera olmaması kötü eğer netten alacaksan juenpetmarket bu konuda güvenilirdir. sera raffy P, sera carnivor, sera raffy I alabilirsin. kabuk boyları kaç cm'idi.

jbl agil ve calcil için küçükler onları sonraya bırak. sert yemlerdir yiyemezler. raffy p ve carnivor içindeki kırmızılar mineral yemdir. bu sebeple mineral yem almana gerek yok. bu vitamin maden ve kalsiyum ihtiyaçlarını karşılar.

Simdi sadece sera raffy p ve sera carnivor alamami oneriyorsunuz. Bunun dışında mavi damlayi damlattim iki damal ve tuzu gunde iki kez uyguluyorum. Arti vitamin almama gerek yok diyosunuz. Bunlar sivi mi yemesse ne yapmali

bunlar yemdir. raffy p'de kırmızı olanları bir günde ayrı olarak vereceksin. carnivorda simit içinde gerçi carnivoru sürekli kullanacağına göre raffy p'dekileri şimdilik verme hayvan yem yemeyecek durumda ve hasta olursa sera reptilin vitamin damla alıp uygulayacaksın.
mailto:/urun_detay.aspx?kat=155&urn=4491

yarın hayvanın resmini gönder bakalım kabukta durum nedir ?

tetra reptominin 100'lüğünden de alabilirsin. bazı hayvanlar yemez bu yüzden büyük alıp ziyan etme.

Gozunu acamiyo kaplumbaga tek gozu kapandi ya neden böyle oldu mavi cokmu geldi iki damlatmistim sulari yaklasik 3 4 lt. Gece normal suya koycam sabah sizden cevap gelince napcaksam yaparım

Geri