Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Mantar mı?

dori_coco.

Yeni Üye
Yavru kaplumbağamin kabuğunda 2-3 gündür böyle bir şey var suyun dışındayken belli olmuyor ama sudayken bembeyaz görünüyor mantar olabilir mi?
Bi kaç gün önce deep fix turti-clean jel sürmüştüm kabuğuna ertesi gün böyle olduğunu farkettim jelden olabilir mi kullanmayı bırakmalı miyim?
IMG_20231215_132204_915.jpg

Bu şekilde şuan

O jelleri kullanmıyoruz direk çöpe atın.

O beyazlık kazınıyor mu yoksa plaka altında mı? Plaka altı ise yapacak birşey yok. Mantarsa ısıtma lambası altında ısınıp yayılmasını önler.

Elinize alıp o bölgeyi ışığa yansıtarak bakın. Plaka altı ise hafif parlar gibi olur aynı balık pulu gibi. Bu plakanın kavlamasına bağlı matlıktır.

O jelleri kullanmıyoruz direk çöpe atın.

O beyazlık kazınıyor mu yoksa plaka altında mı? Plaka altı ise yapacak birşey yok. Mantarsa ısıtma lambası altında ısınıp yayılmasını önler.

Elinize alıp o bölgeyi ışığa yansıtarak bakın. Plaka altı ise hafif parlar gibi olur aynı balık pulu gibi. Bu plakanın kavlamasına bağlı matlıktır.
Bı daha kullanmayacağım o jeli
Beyazlık kazınmıyor gibi cok küçük pek anlayamadım, dediğiniz gibi yaptım ama parlamıyor. Elime almışken biraz incelemek istedim alt kabuğun da da beyazlık var
IMG_20231215_171037_825.jpg

Sabit durmadığı için net çekemedim kabugun sol tarafında beyazlık
Bi de bir tane daha kaplumbağam var bu mantarsa diğerine de bulaşır mı

Mantar değil plaka kabarcık biçimli açma yapmış.

Mantar iyi sterilize edilmemiş dekor, kök, kum vs. ile bulaşır.

Akvaryumdaki çakıla benzer şeyleri çıkarın. Minareye de benzettim. Tabanda sadece kum olsun.

Mantar iyi sterilize edilmemiş dekor, kök, kum vs. ile bulaşır.

Akvaryumdaki çakıla benzer şeyleri çıkarın. Minareye de benzettim. Tabanda sadece kum olsu
Deniz kabukları vardi bı tane büyük 4 tane de küçük hepsini mi cikarmaliyim

Evet, bunlar iyi steril edilmiş olsa bile içinde kir biriktirip göz ve kulak enfeksiyonuna neden olan bakteri üretir. Hayvan kenar kısımlarına sürtünüp deri ve kabuğunu çizebilir.

Geri