Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Mantar olabilir mi?

Rossoneri

Yeni Üye
Merhabalar,

Yaklaşık 8cm kabuk boyuna ulaşan Kaplumbağamı dün temizlerken, kabuğunun beyazlaştığını fark ettim. Mantar olma ihtimali verdim, yardımcı olabilir misiniz?

Birkaç ay önce yeni bir akvaryuma aldık ve son zamanlarda hızlı hareketlerde irkiliyor belki ilintilidir diye belirtmek istedim.

Ekli dosyalar

• 20231205_194114.jpg
    20231205_194114.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 54
  • 20231205_194107.jpg
    20231205_194107.jpg
    1 MB · Görüntüleme: 54
Mantar yok eski plakalar pul pul dökülüyor buna bağlı matlaşma var.

Isıtma lambası var mı?

Kabuk jeli kullanıyor musunuz?

Yada pütürlü yüzeyi olan bir dekor var mı? Kaya gibi.

Devit uygulaması yapalım. Eczaneden devit marka damla alın. Kabuğu peçete ile kurutup iki damla damlatıp alt üstbağaya yedirip 25-30 dakika kuru yerde bekletin kalanı peçete ile silip akvaryuma alın. Haftada bir yada iki kez havanın iyi olduğu öğle civarları uygulayın. Bu plakaları yumuşatır lamba kurutup gerdirerek açar. 2 ay kadar uygulayın şubatta bırakın.

Cem bey cevabınız için çok teşekkür ederim, ısıtma ve uvb5 lambası var uvbyi her ne kadar yeni almış olsak da düzenli açamadık. Birkaç kaya var evet 10cm civarlarında büyüklükleri ama çok pürüzlü değil. onları kaldırmamız daha sağlıklı olacaksa kaldırayım.

Devit uygulamasına uvbye rağmen gerek olur mu? Jel vs. Kullanmıyorum.

Uvb'yi ampul bu uygulama bitene kadar kullanmayın. Plaka açılımını hızlandıracağı için deviti uygulayacağız. Haliyle bir miktar emilim yapacak bu da ihtiyacı olan D vitaminini bir süre karşılayacaktır. Zaten yemlerden de bir miktar alıyor. Fazla yükleme yapmayalım.

Akvaryumun genel resmini atın bakayım.

Merhabalar,

Yaklaşık 8cm kabuk boyuna ulaşan Kaplumbağamı dün temizlerken, kabuğunun beyazlaştığını fark ettim. Mantar olma ihtimali verdim, yardımcı olabilir misiniz?

Birkaç ay önce yeni bir akvaryuma aldık ve son zamanlarda hızlı hareketlerde irkiliyor belki ilintilidir diye belirtmek istedim.
Bence hiç güneş görmüyor gibi gözüküyor, bizim akvaryumda bolca tas var ama hiç böyle bir görüntü olmadı, kabuk gelişimi ihmal edilmiş gibi duruyor bence gün içinde güneş oldugunda bile güneşe koyun

Merhabalar tekrardan,

Uvb'yi ampul bu uygulama bitene kadar kullanmayın. Plaka açılımını hızlandıracağı için deviti uygulayacağız. Haliyle bir miktar emilim yapacak bu da ihtiyacı olan D vitaminini bir süre karşılayacaktır. Zaten yemlerden de bir miktar alıyor. Fazla yükleme yapmayalım.

Akvaryumun genel resmini atın bakayım.

Akvaryumun resmini yeni çekebildim. Kuru alanı şu anlık idareten bu şekilde tasarlayabildik, akvaryum üstüne kurmak üzere çalışıyoruz. Kaplumbağamız ıslakken bu beyazlıklar belli olmuyor bu arada, yalnızca kuruyunca belli oluyor. Bulunduğu yer pek güneş almıyor evet. Yardımınız için tekrar teşekkür ederim.

* Image 2023-12-09 at 23.46.42.jpeg

Akvaryumun tabanındaki herşeyi çıkarın. Yerine vitasand pro 78 marka sarı silis kum alın.

Merhabalar tekrardan,

Akvaryumun resmini yeni çekebildim. Kuru alanı şu anlık idareten bu şekilde tasarlayabildik, akvaryum üstüne kurmak üzere çalışıyoruz. Kaplumbağamız ıslakken bu beyazlıklar belli olmuyor bu arada, yalnızca kuruyunca belli oluyor. Bulunduğu yer pek güneş almıyor evet. Yardımınız için tekrar teşekkür ederim.

Ekli dosyayı görüntüle 6753
Ben suda yorulunca tutunabileceği bir kayalık yapmıştım, tasları bir köşeye yığabilirsin. Isıtıcını tamamen suya soy bence su buharlasınca acıkta kalabilir ısıtan kısmı, evde oldugun günler eviniz güneş alıyorsa arada cıkartp bir kapta güneşe koy, yemini ne veriyorsun bilmiyorumda temel yemini muhakkak ver içinde bitaminlerin oldugu. 😇☺️ filtren dış filtre sanırm akvaryum tertemiz

Tabandaki herşeyi çıkarın. Efenin dediği silis kum alın. Vitasand pro78 marka sarı silis kum uygun nitelikte.

Su ısıtıcı plastiğe kadar su içinde olmalı. Suyu kuru alan tabanı suya temas etmeyecek şekilde yükseltin.

Isıtıcı, Eheim jager mı yoksa thermocontrol mu? Thermocontrol ise tam batar. Tabandan 7-8 cm yukarıdan yatay konumlandırın.

Su çıkış borusunu iki vantuz ile sabitleyin. Yerinden kurtulursa bütün suyu olduğu gibi dışarı boşaltır.

Ön ucundaki tapayı çıkarın su önden aksın. Suya akarken hava kabarcığı yapıp suya oksijen verir.

Su yüzeyi hizasında küçük oklava yada dış filtrenin su çıkış borusu uzatması varsa yada o tarz bir boruyu tünek olarak 3 vantuzla tutturun hayvan tutunup dinlenir uyur.

Sera Precision derece alın. Bunu kıramıyorlar. Ayrıca net ısı değerini derece ile kontrol edersiniz. Isıtıcıdan uzak ön köşede olacak. Sol ön köşe uygun.

Kabuktakiler kireç. Zamanla plaka attıkça kabuğun gerçek rengi ortaya çıkar.

Tabandaki herşeyi çıkarın. Efenin dediği silis kum alın. Vitasand pro78 marka sarı silis kum uygun nitelikte.

Su ısıtıcı plastiğe kadar su içinde olmalı. Suyu kuru alan tabanı suya temas etmeyecek şekilde yükseltin.

Isıtıcı, Eheim jager mı yoksa thermocontrol mu? Thermocontrol ise tam batar. Tabandan 7-8 cm yukarıdan yatay konumlandırın.

Su çıkış borusunu iki vantuz ile sabitleyin. Yerinden kurtulursa bütün suyu olduğu gibi dışarı boşaltır.

Ön ucundaki tapayı çıkarın su önden aksın. Suya akarken hava kabarcığı yapıp suya oksijen verir.

Su yüzeyi hizasında küçük oklava yada dış filtrenin su çıkış borusu uzatması varsa yada o tarz bir boruyu tünek olarak 3 vantuzla tutturun hayvan tutunup dinlenir uyur.

Sera Precision derece alın. Bunu kıramıyorlar. Ayrıca net ısı değerini derece ile kontrol edersiniz. Isıtıcıdan uzak ön köşede olacak. Sol ön köşe uygun.

Kabuktakiler kireç. Zamanla plaka attıkça kabuğun gerçek rengi ortaya çıkar.
Kireç değil, red eared slider shell rot diye geçiyor internette aratırsanız cıkan kabuk görüntüsü aynı. Tedavi olması gerek

Merhabalar,

Yeni konu actım canım oradan bakabilirsin

Bu kireç. Mantar ıslandığında kaybolmaz.

Hayvanın altbağasındaki deliklerin derinliği var mı yoksa sadece en dış plakada mı?

Kimyasala maruz kaldı mı hayvan?

Altbağaya devit sürüp bir de o şekilde resmini çekin.

Dün biraz daha ayrıntılı bakabildik üstad, altbağadaki delikler pek iyi görünmüyor milimetrik de olsa bir derinliği var. Ya daha kötüye gitti ya da ayrıntılı bakınca gördüm bilmiyorum. Üst kabukta da 2 adet 1mm çapında ezik gibi beyazlaşmış bölgeler mevcut. Eve geçince resmini atayım size.

Devit uygulamasına başladık, tabi ki sürünce biraz daha canlı görünüyor ama göz kısmında da kuruyunca birkaç beyaz nokta (Kalem dokunmuş kadar) fark ettik. Gözlerde bir şişme yok.

Okuduğum kadarıyla, haftada 2 kere antiseptik (baticon) uygulamanın yararlı olabileceği kanaatine vardım, siz ne dersiniz? A vitamini de bir şekilde vermeye çalışacağım. Tüm taşları akvaryumdan tahliye ettim.

Yem olarak sera raffy p, nadiren de pişirdiğimiz balık-etten küçük parçalar veriyoruz.

Hayvan hiçbir kimyasala maruz kalmadı, yalnızca 2 haftada bir karbonatla fırçalıyorum. Haftada 10lt 3 gün bekletilmiş çeşme suyu ekliyorum, 5lt de dip sifonuyla alıyorum. Zaten akvaryum yaklaşık 50 LT dolu. Klor giderici damla olarak öneriniz var mı?

Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Dün biraz daha ayrıntılı bakabildik üstad, altbağadaki delikler pek iyi görünmüyor milimetrik de olsa bir derinliği var. Ya daha kötüye gitti ya da ayrıntılı bakınca gördüm bilmiyorum. Üst kabukta da 2 adet 1mm çapında ezik gibi beyazlaşmış bölgeler mevcut. Eve geçince resmini atayım size.

Devit uygulamasına başladık, tabi ki sürünce biraz daha canlı görünüyor ama göz kısmında da kuruyunca birkaç beyaz nokta (Kalem dokunmuş kadar) fark ettik. Gözlerde bir şişme yok.

Okuduğum kadarıyla, haftada 2 kere antiseptik (baticon) uygulamanın yararlı olabileceği kanaatine vardım, siz ne dersiniz? A vitamini de bir şekilde vermeye çalışacağım. Tüm taşları akvaryumdan tahliye ettim.

Yem olarak sera raffy p, nadiren de pişirdiğimiz balık-etten küçük parçalar veriyoruz.

Hayvan hiçbir kimyasala maruz kalmadı, yalnızca 2 haftada bir karbonatla fırçalıyorum. Haftada 10lt 3 gün bekletilmiş çeşme suyu ekliyorum, 5lt de dip sifonuyla alıyorum. Zaten akvaryum yaklaşık 50 LT dolu. Klor giderici damla olarak öneriniz var mı?

Yardımlarınız için teşekkür ederim.
Ben demiştim, kireç olmadıgını söylemiştim tedavisini de shellrot gönderisindeki linkte

Selamlar tekrardan, kuru haldeyken birkaç resim daha aldım ancak Deviti henüz dün uyguladığım için tekrar uygulamaktan imtina ettim. Kuru ve sıcak ortama sıcaklık lambasıyla birlikte aldım bir süre, yarın eczaneye uğrayıp baticon almayı ve uygulamayı planlıyorum. Çarşamba günü tekrar Devit uygulayıp buraya yine atayım fotoğraflarını. Üst kabuk tepesinde 2 beyaz tabaka vardı, atmıştı ve kolaylıkla soydum. Altbağadaki kısımlar biraz deri gibi, kolay gelen parçalar oldu ancak kahverengi/siyah renkliydi aldığım kısımlar.

Ekli dosyalar

• * Image 2023-12-11 at 21.28.56 (1).jpeg
    * Image 2023-12-11 at 21.28.56 (1).jpeg
    155.3 KB · Görüntüleme: 16
  • * Image 2023-12-11 at 21.28.56 (2).jpeg
    * Image 2023-12-11 at 21.28.56 (2).jpeg
    129.8 KB · Görüntüleme: 14
  • * Image 2023-12-11 at 21.28.56.jpeg
    * Image 2023-12-11 at 21.28.56.jpeg
    127.4 KB · Görüntüleme: 15
  • * Image 2023-12-11 at 21.28.57.jpeg
    * Image 2023-12-11 at 21.28.57.jpeg
    204.6 KB · Görüntüleme: 16
  • * Image 2023-12-11 at 21.28.58 (1).jpeg
    * Image 2023-12-11 at 21.28.58 (1).jpeg
    178.8 KB · Görüntüleme: 17
  • * Image 2023-12-11 at 21.28.58.jpeg
    * Image 2023-12-11 at 21.28.58.jpeg
    193.2 KB · Görüntüleme: 17
Islak diş fırçasına sofra tuzu döküp tüm kabuğu özellikle delik olan bölgeleri iyice fırçalayın. Daha sonra akvaryuma emsal sıcaklıkta su ile durulayın.

Yapabilirseniz iğne ucuyla dikkatlice delik içlerindeki kalıntıları çıkarabildiğiniz kadar çıkarın ama çok derine inmeyin. Kabuğu havlu peçete ile kurutup alt üstbağaya komple pamukla baticonu yedirin. Gözlerine dikkat edin. Yarım saat kuru yerde bekletin. Sonra emsal sıcaklıkta suya kabaca tutup yine peçete ile silip akvaryuma alın. Bunu 3 gün arka arkaya bir kez uygulayın.

Çeşme dediğiniz şebeke suyu değil mi? Klor bakteri dezenfektasyonu için iyidir. Ve uçucudur. Belli bir zaman sonra uçar.

Dış filtreyi el yakmayan sıcaklıkta suda iyice yıkayın. Boru ve hortumlarda dahil. Suyu da yenileyin. Net yada petshoptan metilen mavisi alın. Contra-ichthyo, deep fix dezopur yada deep fix dezofix'ten biri olur. Suyu yeniledikten sonra 3 damla damlatın.

Kullandığınız filtre malzemeleri neler?

Kum olmadığı iyi olmuş çöpe atacaktınız.

Aktardan da kantaron yağı alın. Sonraki aşamada bunu kullanacağız.

Devit şimdilik dursun.

Hocam dış filtreyi kuralı yaklaşık bir ay oluyor. Kullandığım malzemeler:
Eheim Aktif Karbon, DoPhin Seramik Halka, Sera Elyaf, Lav Taşı, Reeflowers Zeolit.

Çeşme dediğim şebeke suyu evet. Yarından itibaren batikon uygulayacağım dediğiniz şekilde. Kantaron yağını da ihmal etmeyeyim. Teşekkür ederim tekrardan.

Geri