Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

mantar olabilirmi?

hayat

Bronz 4 Üye
[attachment=184]tosbişimin kabugunda beyazlıklar var koku ve yumuşaklık yok ama mantar olabilirmi yardım ederseniz sevinirim.

Fotoğraf net olmadığı için bahsettiğiniz beyazlık belli olmuyor.Daha net bir fotoğraf çekebilirseniz yardım edebiliriz.

teşekkür ederim.Yeni ekledigim biraz daha net.İnş hasta degildir

henüz bebekse muhtemelen gelişimine baglı beyazlıklar olusabilir. bu normaldir. suan resimde net göremedigimiz için daha bilgili arkadaslarımız da kesin bir kanıya varamayacak büyük ihtimalle. ama forumdaki diğer kişilerin aynı sorunlarından hareketle büyük ihtimalle hasta olmadıgını söyleyebilirim. : )

ikinci resimde biraz daha net.tam olarak beyaz degil grimsi bir renk.umarım mantar degildir.şimdi vitamin ve gaga taşı aldım.onlardan vermeye başladıminş geçer.teşekkür ederim ilginiz için:)

Anladığım kadarıyla bu bir mantar.D3 vitamininden ziyade ısıtıcı lamba altında bol bol kabuğunu kurutmaya ihtiyacı var.Yani onu paludaryumdan alıp bir kapta ışık altında günde 1-2 saat kuru tutmalısınız.Ayrıca suyu iyice dezenfekte etmeye çalışın.Biyo İchyhto kullanabilirsiniz.Geçmiş olsun.

teşekkür ederim.msj okuduktan sonra hemen paladaryum suyunu degiştirdim ve tosbişimi ayrı bir kaba aldım masa lambamla birlikte.suyunada mavi damla damlattım 3 4 damla inş geçer.buna ne kadar devam etmeliyim?onu çok seviyorum inş hemen iyleşir:(

Mantar geçene dek her gün 1-2 saat kabuğunu kurutmalısınız.Mavi damlayı da su değişimlerinde kullanmanız yeterli olacaktır.Ayrıca mavi damlayı kullandığınız zaman 2 saat filtreyi açmayın.Bir de kuru alanına bir ısınma lambası edinmelisiniz.Bu lamba kuru alanı 30-32 derece yapmalıdır.Aksi takdirde bıdık kuru alana çıkmaz ve böyle mantar olabilir.

Bu yazdıklarım tamamen öneridir. Kaplumbağalarda denenmemiştir. Sadece bir tartışma açarak belki bir tedavi yolu buluruz maksadıyla fikir ileri sürmektir. Denenmesi halinde hiç bir sorumluluk kabul etmem.

Mavi damla dediğiniz methilene mavisi olsa gerek. Akvaryumculardan hem çok seyreltilmiş ve pahalısını almayın. Eczaneden Buca Blue adı ile satılan özellikle bebeklerin ağızlarında çıkan aftların tedavisinde kullanılan ilaç methilene mavisi içerir. Eskiden akvaryumumda mantar ve parazit sorunu olduğunda onu kullanırdım. Akvaryumcudan aldığım mavi ilaçla tedavi olmayan balıklar onunla rahatlıkla tedavi olurlardı. Fazla kullanımının balıklara kötü etkisi olmadı. Ancak akvaryumda bulunan faydalı bakterileri de öldürdüğü kesindir. Hiç denemedim ama kaplumbağanın kabuğunda oluşan mantara doğrudan methilene mavisi sürülmesi sorun yaratmayağını düşünüyorum. Özellikle diş çıkartan bebeklerin bile ağızına rahatlıkla sürülebilmekte ki kabuk gibi sert bir yere sürülmesinde bir sakınca yoktur diye düşünüyorum. Ayrıca yine denemedim ama ağız ve diş etleri sorunları için kullanılan Baticon Gargara'nın da doğrudan mantarlı bölgeye sürülmesinin faydalı olduğunu düşünüyorum.

belki zararı olmayabilir ama daha önce denenmemiş bişeyi denemek istemem.Yinede teşekkür ederim.şuanda kuru bölgesinde masa lambam var ama ısınma lambası dediginiz ondan farklı bişeymi?

kuru alanda en fazla ne kadar süre kalabilir?Fazla kalmaları bıdıklara zarar verir mi?

1-2 saat kuru alanda dursunlar kafalarına ve ayaklarına 20 dakıkada bir su damlat serinlesinler. Isınma lambası denilen normal masa lambası. Ama masa lambası ne kadar yeterli olur bilmiyorum, sıradan ampuller ısıyı cok az yayıyor, ben spot lamba kullanıyorum..

Evet bir masa lambasıdır ve 1-2 saat kurutmanız yeterli olacaktır.25-20 cm. uzaklığına lambayı koyabilirsiniz.

teşekkür ederim.kurutma haricinde tuzlu suyla yıkamak yazıyor ama tuz derisine zarar vermezmi?yardımlarınız için çok teşekkürler

Tuzun içinde iyot olmamalı. Özel olarak satılıyor tuzlu su diye bazı petshoplarda var.

Evde kaya tuzumu imal edicez pardon ama ? Kuru alan yapmak gibi bişey değilki bu.
Yada beklesin arkadaş, önümüz kış, kar yağdığı zaman yollardaki buzların üstüne kamyonla kaya tuzu atarlar nasıl olsa :)

İyotsuz tuz kullanılabilir.Derişimi %10 olacak şekilde kullanılabilir.Nitekim ben böyle kaplumbağamın mantarını iyileştirmiştim.Ya da kaya tuzu da kullanılabilir Lenin'in de dediği gibi.

Lenin' Alıntı:
Tuzun içinde iyot olmamalı. Özel olarak satılıyor tuzlu su diye bazı petshoplarda var.

Lenin' Alıntı:
Evde kaya tuzumu imal edicez pardon ama ? Kuru alan yapmak gibi bişey değilki bu.
Yada beklesin arkadaş, önümüz kış, kar yağdığı zaman yollardaki buzların üstüne kamyonla kaya tuzu atarlar nasıl olsa :)

Lenin;

Kaya Tuzu çok yerde bulunan bir şeydir. Hatta bazı rafine tuzların üzerinde yazar kaya tuzu olduğu. Marketlerde bulunan en ucuz tuzların çoğunluğuda kaya tuzudur. Bu tuzu bir miktar su ile karıştırmak çok kolaydır. Senin için komik olabilir bu önerim. Bir şey için ne kadar emek harcanırsa o kadar değerli ve zevkli olur.

Söylemlerin forumda kullandığın isim ile pek uyumlu olduğunu söyleyemem. Para ile yapılan işlerden ziyade emek harcayarak yapılan işler değerlidir.

Geri