Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

mantardan şüpheleniyorum

gvenyksel

Yeni Üye
merhaba arkadaşlar, ben kaplumbağamı aldığımda kabuğunun sağ arka köşesinde beyaz lekeler vardı. bu lekeler yumuşak değil, sanki kabuğun sertlğinde beyaz bir tabaka ve kazımaya kalkınca gitmiyor olduğu yerde duruyor, yalnızca ıslak fırçayla fırçaladıkça biraz daha zor görünür hale geliyor. akvaruyumunu güneşlenmesini vitaminlerini hemen aldığımının ikinci haftasında sağladım. su düzenleyicisi kullanıyorum, mavi metilen ve mycopur da kullandım fakat sonuç alamadım. suya girdiğinde başlangıçta beyaz yerler parlaklaşıp yavaş yavaş saydamlaşıyor ve daha sonra tam olarak olmasa da kayboluyor gibi. ancak sudan çıkardığımda uzun süre suya girmezse kabuğun arka tarafındaki lekeler tekrar beliriyor. bunlar tam olarak nedir? bilgilendirirseniz çok mutlu olurum, gereksiz yere ilaç kullanıp bunaltmak istemiyorum kaplumbağayı. birçok fotoğraf çektim buradan bakabilirsiniz. şimdiden teşekkür ederim.

mailto:/md304y.jpg
mailto:/2enqj9c.jpg
mailto:/humxcz.jpg
mailto:/2qjlq1y.jpg
mailto:/14j5d03.jpg
mailto:/30ubz0i.jpg
mailto:/10oek3n.jpg
mailto:/10mt278.jpg

Bana mantar gibi göründü. Islak Diş fırçasına tuz dölüp beyaz bölgeleri biraz fırçalayın. Deriye temas yada damlama olmasın. Sonra kuru kapta ısıtma lambası altında 15 dk bekletin. Sonra durulayıp akvaryuma koyun. Birkaç güne düzelme gözlemlerseniz. Bu tedaviyi uygulayıp akvaryumu steril hale getirme işlemi yapmak gerekir.

Cvp: mantardan şüpheleniyorum

aslında tuzlu suyla fırçalayıp güneşlendirerek kurumaya bıraktığım bi süreç oldu, ama bir değişiklik yok, iştahı hareketliliği yerinde hiçbir hastalık belirtisi yok davranışlarında ama beyaz lekeler bir süre geçince geri gelmeye devam ediyor ne yazık ki :(

plaka aralanmasına bağlı içine işlemiş olmalı. su düzenleyici ürünler yerine arıtma veya damacana su kullan. ben kireç birikmesi olarak düşündüm ama üstteki iki beyaz nokta sebebiyle mantara benziyor. emrenin dediği yöntemi uygula kabuk kısımları geçmese dahi üstteki iki nokta plaka üstünde onlar geçerse mantar olasılığı kuvvetlenecektir. bu arada akvaryum ve ekipmanlarda bir ön temizlik iyi olur. dekoratif ürünler varsa şimdilik çıkar. kuru alan lambası altında ısınıp kabuğunu kurutsun. kurumada mantarın düşmanıdır. bu arada kuruma plaka aralanmasını hızlandıracaktır. geçmiş olsun.

Mantar illet bir hastalıktır. Hayvanda geçse dahi akvaryumda bir çok yerde yuvalanır. Mantar olduğundan emin olununca yapmak gereken tedavi başladığında ısıtıcı ve filtre harici tüm cisimlerin akvaryumdan çıkratılması gerekir. Kök, ipek bitki, kum gibi malzemeler mantarı barındırır. Bu sebeple ben olsam dezenfekteye dahi gitmeden imha ederim. Filtrenin içini değiştirip sıcak su ile yıkamalı, aynı şekilde ısıtıcıda sıcak su ile yıkanmalı. Akvaryum temizlenip su ile doldurulur ve içerisine kaya tuzu atılır. Filtre takılıp bir gün çalıştırılır. Ertesi gün bu su boşaltılıp yoğun mavi damla ile yeni su eklenip takrar bir gün filtre edilir. Sonraki gün su boşaltılıp yeni dinlenmiş su eklenir ve az miktarda mavi damla konulur. Akvaryuma başka dekor koymayınki tedavi bitene kadar akvaryumda mantar barındıracak eşya kalmasın ve atıl duruma gelmesin. Herşey bitince aynı sterilizasyon uygulamasını yapıp yeni dekor ve kum eklenebilir.

Bende üstteki beyz noktalara bakarak mantar olduğunu düşündüm. Ancak imkan varsa veterinere götürüp öneri almak en iyisidir tabiki.

akvaryumda sadece deniz kabuklarıyla mopani kökü vardı, suyun kirlenmesine sebep olur diye kabukları çıkarmıştım, şimdi mopaniyi de çıkarıp akvaryumu dezenfekte etmeyi deneyeceğim, fırsatım olursa veterinere de götürüp teşhis koydurmaya çalışırım. yardımlarınız için çok teşekkür ediyorum , aldığım sonuçları buraya ekleyeceğim yine.

Tekrar geçmiş olsun. Bize göre mantar gibi ama öyle yayılmış dönülemeyecek olanlardan değil. İyi bir sterilize çalışması akvaryuma, uygun bir tedavide hayvana yapıldımı atlatırsınız.

Geri