Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Mary River Kaplumbağası /Elusor Macrurus

Alper_

Gümüş 4 Üye
Mary River kaplumbağası, (Elusor macrurus) Avusturalyadaki Güney-Doğu Queensland’ın Mary Nehri’nde yaşayan yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan kısa boyunlu bir kaplumbağa türüdür.

Kendisine has görünüşü ile ön plana çıkan bu kaplumbağa herkesin ilgi odağı halinde Mary Nehri civarında yaşayan kaplumbağalarından olan bu kaplumbağanın kafasında ki saç değil alg yani yosun.

Avustralya'nın en büyük türlerinden biridir. Kabuk uzunluğu 50 cm aşan örnekler kaydedilmiştir. Yetişkin Mary River kaplumbağaları renkli, düz veya güzel desenli olabilmektedir. Genel olarak rengi paslı kırmızı, kahverengi veya neredeyse siyaha kadar değişebilir.

Göğüs kısmı rengi kremden soluk pembe arasında değişir. Bu ilginç yaratıklar suyun altında da vücudundaki kanallar sayesinde oksijen alabilme yeteneğine sahip olmalarıyla beraber düzenli olarak hava solumak için yüzeye çıkmaktadırlar.

Mary River kaplumbağaları şu anda Queensland Doğa Koruma Yasası (1992) ve Federal Çevre Koruma ve Biyolojik Çeşitliliğin Korunması Yasası (1999) uyarınca nesli tükenme tehlikesinde olarak listelenir.

Yetişkinler otçuldur,yosun ve su bitkileri ile beslenirler,genç kaplumbağalar böcekler ile beslenir.
1960-1970 yılları arasında her yıl 15 000 mary river kaplumbağası evcil hayvan olarak satılmıştır.

Dişiler genellikle 34 cm olurlar,erkekler ise genellikle 42 cm olurlar,erkeklerin kuyrukları uzun ve enine basıktır.

Çiftleşme zamanı aralık-ekim ayları arasndadır,dişiler 25 yaşında, erkekler 30 yaşında cinsel olgunluğa ulaşırlar.Dişi her sene aynı yere 12-25 yumurta bırakır,yumurtalar 50 gün sonra aralık-şubat ayları arasında çatlar.

Arka ayakları büyük olduğundan çok hızlı yüzebilirler.

kaynak: yazarkafe.com/wikipedia

not: bu yazının wikipedia da türkçesi olmadığından 4 paragrafını bizzat kendim çevirdim :smile:

http://www.youtube.com/watch?v=szjgjZAdgSE

Neden bilmiyorum ama yorum başına sadece bir fotoğraf yükleyebiliyorum.

sorunu yeni çözdüm heralde her seferinde yorum yapara atıcam fotoları :breh:

Ekli dosyalar

• ay4k4.jpg
    ay4k4.jpg
    110.3 KB · Görüntüleme: 15
  • nn89aw.jpg
    nn89aw.jpg
    74.7 KB · Görüntüleme: 18
  • 2vcup2g.jpg
    2vcup2g.jpg
    60.2 KB · Görüntüleme: 17
  • 2nw2vc9.jpg
    2nw2vc9.jpg
    54.2 KB · Görüntüleme: 13
Cvp: Mary River Kaplumbağası /Elusor Macrurus

Teşekkürler Alper. Çok güzel bir paylaşım.
Görüntü olarak muhteşem bir kaplumbağa cinsi.

1960-1970 yılları arasında her yıl 15 000 tanesinin satılması kötü olmuş,çok güzel hayvanlar çoğunlukla telef olmuşlardır. :'(

Özellikle bilinçsizken ve kanunlar yetersizken çok hayvan türü yok olma noktasına geldi. Ne yazıkki bir çoğu için çok geç.

saç ekimi güzelmiş:punk: buna benzer yeşil saçlı bir oyuncak satılıyordu bir aralar. bunlar 25-30 senede cinsel olgunluğa ulaşıyorsa ömürleri kimbilir ne kadardır. temiz bir 50 senesi vardır o zaman. bugün alsam beni gömer arkamdan helvamı yer.

Çim adam gibi bir görüntüsü var. Çok sevimliymiş. Paylaşım için teşekkürler.

Geri