Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Merhaba kablumbağam sudan çıkınca çok cikliyor nefes alırken

savas_yok

Gümüş 1 Üye
Merhaba saygıdeğer forum üyeleri ve Cem bey. 15 yıldır ben de olan erkek kablumbağam ortalama 1 aydır kendini yorduğundan mıdır bilmem fazla cik cik ötüyor her zaman yapmıyor ama. Odaya giren çıkan şuan misafirden çok hepsine şirinlik yapma peşinde ondan yoruluyor. Hasta olma ihtimali var mı? Gaziantep'te yaşıyoruz ısıtıcısı çelik 22 ye çektim yani 24 e denk düşüyor. İçerinin hava sıcaklığı da çok güneş vurmayan oda olmasına rağmen 30 en az.

Suyu derece ile kontrol edin. 26 derece altına inmesin.

Hayvan o sesi birileri olduğu zaman yapıyor ise dikkat çekmek için yapıyor. Ana sebep yem tabi.

Yetişkinler ağırlaştığı için fazla efor sarfettiğinde nefes nefese kalabilir. Ayrıca ortamın yoğun nem altında kalması da rahatsız eder. Onun için havanın iyi olduğu saatlerde 20-30 dakika kadar, hayvan su içinde olma kaydıyla havalandırma yaparız. Hayvan temiz havayı farkettiğinde burnunu sudan çıkarıp nefeslenir.

Çelik ısıtıcılar geç ısınmakla birlikte geç soğuduğu için ortalama 2 derece fazla ısıtabilir. 25-26 dereceye ayarlayın. Su sabaha doğru en soğuk halinde olur. Gün içi bu değerlere çıkarsa zaten devreye girmez.

Akciğer enfeksiyonu her boy ve yaşta görülebilir. Ama yetişkinlerin bünyesi daha güçlü olduğu için küçüklere göre iyileşme ihtimalleri yüksektir.

Teşekkürler cevabınız için öncelikle. Su dediğim gibi 22 de çelik olduğundan 24 civarı. Şuan ilgi çekmek için olabilir çünkü ekstra efor harcıyor. Nem olabilir gibi o oda fazla güneş almıyor havasız kalıyor biraz sıcak yani. Su sıcaklığı fazla olmaz mı peki kışın bile 28 e ayarlıyoruz değil mi

28 standard ısı değeridir. 22 dereceye indiğinde hayvan kışın geldiğini anlayıp yağ depolayıp kış uykusuna hazırlanır metabolizmasını yavaşlatır. Tabi biz bu imkanları sağlayamadımız için yatırmıyoruz.

Yazın en soğuk saatte 26 derece altına inmiyorsa ısıtıcıyı sudan çıkarabiliriz.

28 standard ısı değeridir. 22 dereceye indiğinde hayvan kışın geldiğini anlayıp yağ depolayıp kış uykusuna hazırlanır metabolizmasını yavaşlatır. Tabi biz bu imkanları sağlayamadımız için yatırmıyoruz.

Yazın en soğuk saatte 26 derece altına inmiyorsa ısıtıcıyı sudan çıkarabiliriz.
Doğrudur bunları az çok sizden öğrendim. Onu şuan net bilemiyorum ama oda ve Gaziantep gerçekten sıcak tabi su ne kadar bilmiyorum. O zaman ben 24 e ayarlayım 26 derece olsun su ısısı. İçeri sıcaklığı ile 28 bulur gibi. Sonra hayvanı sıcaktan bunaltmayalım????????

Bir iç derece alıp bunu netleştirmek lazım. Isıtıcıdan uzak ön köşede.

Bunda en iyisi sera ve jbl markalar. İkisi de birbirine benzer.
162586.jpg

Screenshot_20210319_140912.jpg

Bunlar cam herhalde hocam. Bizim kablumbağa bunları kırmaz mı? Ben ısıtıcıyı dediğiniz şekilde ayarladım. Digital vardı ben de pil alınca onla kontrol edeyim.Ama soğuk olmasındansa sıcak olsun diyoruz değil mi net 26 derece şuan

Hayvanların kıramadığı tek model. Yetişkinlerin dişleyip söktüklerini gördüm kabuk darbesi yediğini gördüm hiçbir şey olmuyor. Dipten 5-6 cm yukarıda köşeye takıyoruz. O kırmızı renge sebep bir merak oluyor sonra yakasını bırakıyorlar. Bunlarda civa yerine alkol kullanıyorlar. Benzer dipte kalite düzeyi düşük markalarda var ama kalibrasyon hataları gören oldu. Isı değerini düzgün vermiyorlar.

Hayvanların kıramadığı tek model. Yetişkinlerin dişleyip söktüklerini gördüm kabuk darbesi yediğini gördüm hiçbir şey olmuyor. Dipten 5-6 cm yukarıda köşeye takıyoruz. O kırmızı renge sebep bir merak oluyor sonra yakasını bırakıyorlar. Bunlarda civa yerine alkol kullanıyorlar. Benzer dipte kalite düzeyi düşük markalarda var ama kalibrasyon hataları gören oldu. Isı değerini düzgün vermiyorlar.
Bendeki digital vardı ona pil alsam buna çok ihtiyacım var mıdır sizce hocam. https://www.ciceksepeti.com/su-geci...lee5AbKCUvgv7eOg-X8x7YRSfs4x06YBoCpz4QAvD_BwE şunun gibi

Yok elde varken kullanabilirsiniz. Oldu ki hayvan dalaşırsa ölçüm sonrası çıkarırsınız. Arada kontrol amaçlı kullanır bakarsınız. Herşeyin fiyatını öyle abarttılar ki ihtiyaç olan yemi bile kesin alın diyemediğim oldu.

Bu ısıya rağmen halen cikleme sesi var hocam gözlemlemedeyim. Ama odaya giren çıkan fazla hepsine şirinlik yapıyor

Bunu sürekli her nefes alışta yapıyor mu? Yoksa sizi görünce mi yapıyor? Başı ileri atma var mı? Ses derinden mi geliyor yoksa gaga takırdatma gibi ağzını birbirine mi vuruyor?

Bunu sürekli her nefes alışta yapıyor mu? Yoksa sizi görünce mi yapıyor? Başı ileri atma var mı? Ses derinden mi geliyor yoksa gaga takırdatma gibi ağzını birbirine mi vuruyor?
Şuan odaya her girene yem verecek gibi deli deli yüzüyor şirnlik yapıyor sonra çıkıp yapıyor. Ara ara aslında ama baya duyuluyor yada ben takıntılıyım. İçerden geliyor gibi ses.Diğer ses yok

Biri girdiğinde yapıyorsa ilgi çekmedir.

Bir de gece uyurken dinleyin. Ortam sessizken. Yalnız çok yakın durmayın. Hareketi görüp uyanır.

Burundan geliyorsa burnunda birşey vardır o ses yapar. Gerçi yetişkinler zaman zaman sesli nefes alıp verir.

Su içinde tabanda uyuyorsa sorun yoktur.

Su içinde tabanda uyuyorsa sorun yoktur.
Kuru alanda yada su içinde uyurken o ses yok hocam ondan net eminim. Sadece böyle kafayı sudan çıkartınca yapıyor o da dediğimiz gibi çok çabaladığından olabilir. Yine takip edeyim dereceyi de en kısa zamanda hallederim. Bu durumda bir hastalık belirtisi yok ama inşallah değil mi

Verilere göre yok. Yetişkin hayvanlar kendini çok zorladığında yada yoğun nem altında kaldığında nefes alırken zaman zaman ses çıkarabilir. Bu daha çok harcadığı eforla alakalıdır.

Verilere göre yok. Yetişkin hayvanlar kendini çok zorladığında yada yoğun nem altında kaldığında nefes alırken zaman zaman ses çıkarabilir. Bu daha çok harcadığı eforla alakalıdır.
Hem hava sıcak hem ısıtıcısını yükselttik. Bunalırsa kuru alana çıkar mhtmelen

Geri