Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Merry'e karne hediyesi :)

happy

Altın 3 Üye
Merhabaa arkadaşlaaar :D
Son açtığım konu, Merry'nin şiş gözü ile alakalıydı. Sizden tavsiye alınca, Vitamin aldım ve bir kaç kere mamasını vermeden önce, damlattım. Bir sorun yok gibi. Ve hala, çok hareketli. Birde, daha önce başka bir konuda gördüğüm üzere, cinsel organı çıktı. Sudayken gözükmüyor fakat filtresini temizlemek için çıkaracağım zaman onu da çıkarttım ve gördüm. Önce biraz telaşlandım. Ne yapmamı önerirsiniz?
Birde konu farklı yerlere kaymasın, uyarı cezası almıyayım :) Yeni bir akvaryum aldım. Kendisi bayağı büyüdüğü için eski evine sığamıyor. Dışarı çıkmasından korkuyordum. Yeni akvaryum büyük olduğundan yeni 'Atman' marka filtre aldım. Turuncu kum da aldım renk verdi akvaryuma. :D Lambası kapağın altında olduğu için kapağı kullanacağım ama zaten kapak yalnızca yarısını kapatıyor. Isıtıcı ise eskisini kullanacağım. Umarım gücü yeter. Hıı, unutmadan. Ben hep Sera Raffy I veya P kullanıyordum fakat onlardan kalmadığı için Sera Raffy Mineral almak zorunda kaldım. Merry zaten her şeyi yiyor ama sizce, Mineral yemesi daha mı iyi olur? Akvaryumun resmi altta :D
jgp1r.jpg
[/url]*
Daha ısıtıcı ve kuru alanı oluşturan taş öbür akvaryumda ara kablo almam lazım önce :)
jgp3p.jpg
[/url]*
Filtre :)
jgp47.jpg
[/url]*
Kapağın altındaki lamba :)
jgp95.jpg
[/url]*
ÖNCE/SONRA :D

Cvp: Merry'e karne hediyesi :)

yem konusunda ; sera mineral ek yemdir. adı gibi mineral içeriklidir. Ana yem almalısın sera raffy p veya tetra reptomin gibi minerali hafta bir veya 2 kere verebilirsin.

Tetra Raptomin de var fakat küçük kutuda. Acil yeme ihtiyacım olduğunda kullanıyordum. İkisini beraber kullanmalıyım sanırım. Aynı öğünde ikisinden de mi vermeliyim yoksa minerali yalnızca bir öğünde yine Tetra ile beraber mi kullanmalıyım?

Akvaryum hayırlı olsun.
Yeni akvaryum hacmi 100 lt üzerinde bir kapasitede değil mi? Su seviyesini yükseltip kuru alan yapacaksınız sanırım. Isıtma lambanız var değil mi? Hayvanı en kısa zamanda akvaryumda da görmek isteriz :)

Sadece iki çeşit yemle sınırlı bırakmışsınız hayvanı. Mineral ek yemdir, tekrar ana yem (reptomin yada raffy p) ve gammarus da almalısınız. Ayrıca hayvan 1 yaşını geçtiyse bitkisel beslenmeyede yavaş yavaş başlamalı. Bunun için taze kıvırcık verebileceğiniz gibi sera vital yemden de almanızı ve uygun oranlarda bu yemler ile beslemenizi öneririm.
Keşke renkli kum sermeseydiniz. Salınım yapma özelliklkerinden ötürü önermiyorum.

Hastalığından en kısa zamanda eser kalmaz umarım.

happy' Alıntı:
Tetra Raptomin de var fakat küçük kutuda. Acil yeme ihtiyacım olduğunda kullanıyordum. İkisini beraber kullanmalıyım sanırım. Aynı öğünde ikisinden de mi vermeliyim yoksa minerali yalnızca bir öğünde yine Tetra ile beraber mi kullanmalıyım?

Beraber yada ayrı olarak verebilirsiniz ama ağırlıklı olarak ana yemi vermelisiniz.

akvaryumunuz hayırlı olsun suyu yüksektip içini yerlestirince daha da güzel olacaktır ekipmanlarımız tam değil mi ?

Fotoğrafta biraz küçük gözükmüş sanki ama akvaryum büyük taşın yüksekliğine göre su seviyesini biraz daha yükseltebilmeyi umuyorum. Lamba olarak; resimdeki gibi kapağın altına yerleştirilmiş bir lamba var fakat altında tekrar cam var. Muhtemelen eski akvaryumda kullandığım ısıtma lambasını da takarım. Ara kablo alıp hemen fişe takacağım melzemeleri ve ondan sonra da yeni evine taşınır Merry :)

Bazen marul vermeyi deniyorum fakat yalnızca her şeyi ısırmaya çalıştığı gibi bunu da ısırıyor daha sonra yemiyor. Suyun içinde dönüp duruyor marul parçası. Onun için çoğunlukla raffy I veriyordum stick mama olanından. O bitince mineral almak zorunda kaldım. Ama şu anda bir müddet idare edecek kadar raptomin de var. En kısa zamanda gidip ana yem de alacağım.
Renkli kum ise; bende önce istemedim fakat adam, kumların ithal ve rengini çıkarmaz olduğunu söyledi. Su dinsin diye dün akşamdan beri içinde. Herhangi bir salınım görmedim. Umarım olmaz. Cevabınız için teşekkürler. Cinsel organ konusunda ne yapmalıyım? Bir dişi alabileceğimi sanmıyorum. İki kaplumbağa bakmak zor gibi?

flora11' Alıntı:
akvaryumunuz hayırlı olsun suyu yüksektip içini yerlestirince daha da güzel olacaktır ekipmanlarımız tam değil mi ?

Evet, dediğim gibi taşın yüksekliğine oranla suyu da yükselteceğim. Ekipmanlarımda; filtre, ısıtıcı, lamba, kuru alan, yapay bitkiler. Sanırım başka bir şey gerekmiyor?

Akvaryum boyutlarınızı kestiremediğim için ikinci kaplumbağa konusunda tavsiyede bulunamayacağım. Ancak erkek ile dişi arasında birbirini kabul etmede güçlük olursa ayırmanız gerekir. Tek yaşamasında mahsur yok.

Floresan lamba zaten ısı sağlayamayacağı için ampul ile kuru alanı ısıtmanız gerekecektir.

Genelde bu yemlere alıştığı ve daha önce denenmediği için farklı tatları geç kabul edebilir. Ama vital yemi almanızı öneririm. Artık ilk başlarda küçük oranda bitkisel yemde yemeli.

Renkli taşlar gözle görünür salınım yapmaz ama su değerlerini olumsuz etkiler. Renkli taşkar ve plastik bitkilerle ilgili daha önce testler yapılmıştı.

Akvaryum da iki kaplumbağa yaşabilir ancak aralarında kıskançlık oluyor. Zaten önceki kaplumbağamı da merry öldürmüştü... Kaplumbağaların sosyal hayvanlar olmadığını ve yanlarında başka bir kaplumbağa olmadan da mutlu mesut yaşabileceklerini okumuştum. Sera Raffy Vital alabilirim. Değil mi? Alıştırmaya çalışacağım.
Yapay bitkinin arasına saklanıyor veya geceleri onların arasında uyuyor. Fakat eğer olumsuz ise koymayabilirim...
Eski akvaryumumda kullandığım taşlar renksizdi. Onları da kullanabilirim.

Tek kalması daha hayırlı gibi.
Evet, sera raffy vital alabilirsiniz.
Yapay bitki şimdilik kalsın bence. Kendini huzurlu hissediyordur. Ortam bozulursa strese falan girebilir. Komple plastik olmayıp ipek yapraklı olanları var. Plastik oranı çok az. Biz bunları tercih ediyoruz. Mümkün olduğunda değiştirebilirsiniz.
Bence doğal taşlar koymanız uygun.

siz, tetra var diyorsunuz. ana yem olarak sera raffy p ve carnivor alın. hep vitamin ve bitkisel türevli yan yemlere kaçıyorsunuz. anlattığınıza göre tam etçil yem durumunda. karides almanızda şart gözüküyor.

petshopçuların yaptığını yapıp dediklerini yapmamak lazım. akvaryumlarına baksan hepsinde beyaz kum vardır. o kumu alıp saksılarda süs niyetine üstüne serperek kullanabilirsin. yerine de beyaz yada sarı kendi orjinal renginde bir kum alabilirsin. veya var diyorsun onu kullanabilirsin.

suyu yükseltme açısından şimdilik pembe strafordan alıp içine saplanan vantuzlarla cama yapıştırarak yapabilirsin. bu vantuzlardan petshopta vardır. ben kayalar konusunda çekinceliyim. herhangi bir sebeple düşmesi durumunda kaplumbağa altında kalabileceği gibi camıda çatlatabilir.

hayvanda cinsel dürtüler başlamış. bu durumda kızışmasını engelleyecek tek şey dişi almak fakat onuda hiç rahat bırakmayacak ve işin sonunda akvaryumu ikiye bölmek zorunda kalacaksınız. bu şekilde bakmaya devam edin. diğer kaplumbağaya saldırması onunda erkek olma olasılığı diye düşünüyorum.

Evet dediğiniz gibi karides te almalıyım...
Kumda ise diğer akvaryumda olan beyaz yani renksiz taşları koyacağım. Kaya konusunda ise bende hep tereddüt etmişimdir. Düşmemesini sağlamak için başka taşlarla desteklediğim bile olmuştur. Şuana kadar düşmemesi düşmeyeceği anlamına gelmez tabiki fakat camdan veya başka bir malzemeden yapılan kuru alanlarda kaplumbağalar tırnaklarını doğal taşa sürtemediklerinden bi adıyla törpüleyemiyorlar. Bu yüzden ben doğal taştan yanayım. Düşmeyeceğinden emin olmak lazım tabi...

Dişi bir kaplumbağa almak istemiyorum. Birbirlerine alışmaları zor olabilir. Bu yüzden kendi haline bırakacağım. Hem üremelerini sağlamak da zor 20 cm kum falan gerekiyor...

sadece kum değil bayağı birşey lazım dişiyi sürekli rahatsız eder. sonucunda akvaryumu ikiye bölmek veya dişiyi ayrı akvaryuma almak gerek yani çok şey lazım. bu arada göz şişliği var demişsin yeni gördüm. gentagut damla veya teramicyn merhem kullanabilirsin.

happy' Alıntı:
Evet dediğiniz gibi karides te almalıyım...
Kumda ise diğer akvaryumda olan beyaz yani renksiz taşları koyacağım. Kaya konusunda ise bende hep tereddüt etmişimdir. Düşmemesini sağlamak için başka taşlarla desteklediğim bile olmuştur. Şuana kadar düşmemesi düşmeyeceği anlamına gelmez tabiki fakat camdan veya başka bir malzemeden yapılan kuru alanlarda kaplumbağalar tırnaklarını doğal taşa sürtemediklerinden bi adıyla törpüleyemiyorlar. Bu yüzden ben doğal taştan yanayım. Düşmeyeceğinden emin olmak lazım tabi...

Dişi bir kaplumbağa almak istemiyorum. Birbirlerine alışmaları zor olabilir. Bu yüzden kendi haline bırakacağım. Hem üremelerini sağlamak da zor 20 cm kum falan gerekiyor...

Benim çam kuru alanlarım taş kaplı. Eğer o şekilde yaparsanız türpü konusunda içiniz rahat olur.

Geri