Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

MESSİ & NEYMAR ( YER CAMP NOU :) )

barcelona41

Bronz 4 Üye
Arkadaşlar aranızda yeniyim ve kaplumbağalara daha iyi bakabilmek için öncelikle sistemi kurdum tabiki sayenizde. gerçekten böyle bir paylaşım içeriğiniz olması çok güzel. birkaç gün forumda paylaştıklarını takip ettim ve en uygun şekilde bir akvaryum yapmaya çalıştım umarım doğru yapmışımdır. balıkla birlikte besmeyin dediniz haklıda olabilirsiniz fakat yabancı kaynaklı siteleri araştırdım ve beslenebilcek balık türlerini buldum ve ona göre de birkaç balık ilva ettim. şuanlık bir problem yok ileride birşey olursa sizinle paylaşırım. kullandığım malzemelerden bahsedecek olursak.

1000Litrelik Dış Filtre.
300W Su ısıtıcısı.
Silis Kum
2 adet mango kökü
1 adet fosil taş ve taşa yapışık gerçek bitki( içerisindeki herşeyin doğal olmasını seviyorum )
Sis Makinası
Turtle- topper
şuanlık ısı ve ışık için osram 42w natural light halogen uv filtreli spot lamba kullanıyorum
yarın uva ve uvb içeren ampül gelecek takacağım. Şimdilik birkaç fotoğraf paylaşayım

mailto:/1h/5/u817s.jpg

mailto:/1h/5/u81h4.jpg

mailto:/1h/5/u81jl.jpg

mailto:/1h/5/u81kt.jpg

Cvp: MESSİ & NEYMAR ( YER CAMP NOU :) )

Akvaryumun kaç litreydi Burak ?

Öncelikle tebrik ederim seni, uygun bir ortama kazandırılan kaplumbağa sayılarına eklemede bulunduğun için.

Öncelikle bana kalırsa araştırmaların olsun, diğer durumlar olsun balıklar ile kaplumbağayı aynı ortamda beslenmesi uygun değil. Detaya girmeye kalkarsak içinden çıkamayacak kadar madde sayılır burada ama kabataslak,

- Birbirlerinin yemlerini yeme durumları gerçekleşecek. Kaplumbağa balık yemi, balık ise kaplumbağa yemi yemekten hiç geri kalmazlar. İlk zamanlarda 2 gün civarı besleme durumunda kalmıştım bende. İlk gün balık çekingenlik gösterse de sonrasında ortama alışıyor ve kaplumbağanın yemini yemekten hiç çekinmiyor. Kaplumbağalar elinde gelse bizi bile yerler zaten söylemeye gerek yok

- Aynı yeme yönelme durumlarında kaplumbağanın tırnakları balığın vücudunda ağır darbeler oluşturabilir. Zamanlar balık için büyük sıkıntılar oluşturabilir bu durum.

- Dışkıları birbirlerinin bünyelerinde zararlı etki oluşturabilir. Araştırdığın yerde bunun bilimsel testleri yapılmışmı bilmiyorum.

- Aynı boyda veya balık kaplumbağadan büyük olma durumlarında bir nebze kaplumbağa bir şey yapamasa da ( benimkilerin yanına istersen iki katı büyüklüğünde balık koyayım şu anda eminim bana mısın demezler, zorda olsa alt eder ve mideye indirirler. O kadar vahşileşiyorlar) ilerde mutlaka zarar verebilecek boyutlara ve hırçınlığa gelecektir. Hiç beklenmedik bir anda sen var veya yokken de bu durumlar gerçekleşebilir. Kaplumbağaların bu durumlarda bir yaptıkları bir yaptıklarını tutmuyor. Hemen olmasa da ufak ufak darbeler halinde balığın yüzgeçlerine yapılacak her ısırık yavaş yavaş dengesini bozacaktır.

Bu ve bunun gibi bir çok nedenle kaplumbağa ile balık bir arada tutulmamalı. Bu hayvanlar yeri geldiğinde kendi cinslerine bile zarar vermekten kaçınmazken, bir başka türe karşı söylemeye bile gerek yok.

Bizlerde ipek bitki bile bitap olmuş bir şekilde bulunduğuna göre, gerçek bitkilerin kaplumbağalara karşı en ufak şansı bile yok. Deneme yanılma yönüyle bunların yemeyeceği şey yoktur. Cam dereceye bile 2-3 kez ara ara diş geçire çalışmaları olmuştu benimkilerin. Sonunda anlayıp bırakmışlardı. Bitkide bir müddet sonra yok olacaktır akvaryumda.

Göremedim belki vardır ama su ısıtıcısının işlevini tam yapıp yapamadığını görmek için bir iç cam derece iyi olacaktır.

Kuru alanı ısıtacak lambanın yine evlerde bulunabilen bir cam derece ile ölçerek 32-33 derece yapıp yapmadığını kontrol etmekte fayda var.

Tamamını kapsayan ve dalgıç floresanın ışığını vermediği fotoğraflarda daha detaylı görebiliriz. Son olarak ellerine sağlık Burak. Güzel gözüküyor akvaryum.

bumble bee' Alıntı:
Akvaryumun kaç litreydi Burak ?

Öncelikle tebrik ederim seni, uygun bir ortama kazandırılan kaplumbağa sayılarına eklemede bulunduğun için.

Öncelikle bana kalırsa araştırmaların olsun, diğer durumlar olsun balıklar ile kaplumbağayı aynı ortamda beslenmesi uygun değil. Detaya girmeye kalkarsak içinden çıkamayacak kadar madde sayılır burada ama kabataslak,

- Birbirlerinin yemlerini yeme durumları gerçekleşecek. Kaplumbağa balık yemi, balık ise kaplumbağa yemi yemekten hiç geri kalmazlar. İlk zamanlarda 2 gün civarı besleme durumunda kalmıştım bende. İlk gün balık çekingenlik gösterse de sonrasında ortama alışıyor ve kaplumbağanın yemini yemekten hiç çekinmiyor. Kaplumbağalar elinde gelse bizi bile yerler zaten söylemeye gerek yok

- Aynı yeme yönelme durumlarında kaplumbağanın tırnakları balığın vücudunda ağır darbeler oluşturabilir. Zamanlar balık için büyük sıkıntılar oluşturabilir bu durum.

- Dışkıları birbirlerinin bünyelerinde zararlı etki oluşturabilir. Araştırdığın yerde bunun bilimsel testleri yapılmışmı bilmiyorum.

- Aynı boyda veya balık kaplumbağadan büyük olma durumlarında bir nebze kaplumbağa bir şey yapamasa da ( benimkilerin yanına istersen iki katı büyüklüğünde balık koyayım şu anda eminim bana mısın demezler, zorda olsa alt eder ve mideye indirirler. O kadar vahşileşiyorlar) ilerde mutlaka zarar verebilecek boyutlara ve hırçınlığa gelecektir. Hiç beklenmedik bir anda sen var veya yokken de bu durumlar gerçekleşebilir. Kaplumbağaların bu durumlarda bir yaptıkları bir yaptıklarını tutmuyor. Hemen olmasa da ufak ufak darbeler halinde balığın yüzgeçlerine yapılacak her ısırık yavaş yavaş dengesini yapacaktır.

Bu ve bunun gibi bir çok nedenle kaplumbağa ile balık bir arada tutulmamalı. Bu hayvanlar yeri geldiğinde kendi cinslerine bile zarar vermekten kaçınmazken, bir başka türe karşı söylemeye bile gerek yok.

Bizlerde ipek bitki bile bitap olmuş bir şekilde bulunduğuna göre, gerçek bitkilerin kaplumbağalara karşı en ufak şansı bile yok. Deneme yanılma yönüyle bunların yemeyeceği şey yoktur. Cam dereceye bile 2-3 kez ara ara diş geçire çalışmaları olmuştu benimkilerin. Sonunda anlayıp bırakmışlardı. Bitkide bir müddet sonra yok olacaktır akvaryumda.

Göremedim belki vardır ama su ısıtıcısının işlevini tam yapıp yapamadığını görmek için bir iç cam derece iyi olacaktır.

Kuru alanı ısıtacak lambanın yine evlerde bulunabilen bir cam derece ile ölçerek 32-33 derece yapıp yapmadığını kontrol etmekte fayda var.

Tamamını kapsayan ve dalgıç floresanın ışığını vermediği fotoğraflarda daha detaylı görebiliriz. Son olarak ellerine sağlık Burak. Güzel gözüküyor akvaryum.

su da derece ölçer var ortalama 28 derecelerde oluyor su. ayrıca kuru alan için derecem yarın gelecek çok zararı olurmu 1 günden acaba yanlış derecenin? bitki konusuna gelince yerlerse yapcak bişey yok :D aynı şekilde balıklarda geçerli ama kaplumbağa 1 boy büyüdüğünde balıklarda kocaman olucak özellikle videolarını izledim kardeş kardeş yaşıyorlardı umarım bendede öyle olur olmazsada sağlık olsun dicez :D şuan önemli olan kaplumbağalarımın sağlıklı ve mutlu yaşamaları. elimden geldiğince söylenenleri paylaşımlarınızı doğru yapmaya çalıştım zamanla daha iyi belli olacaktır. yalnız şuan dikkatimi çeken şey 1 tanesi sudan çıkmak bilmiyor diğeride kuru alandan nasıl olcak bu iş :D

çok güzel olmuş burak. ama balık konusunda emin'e katılyorum bende nyet ettim ama skıntı olablir. ayrıca yarın bir gün bir tatile çkayım desen kaplumbağı yanına alablrsin ama balık zor. ayrıca alan kaç litrelik? kaç canlı bakablrsin bunuda bir düşünmek lazım.

Kuru alana çıktığı zaman ısıtıcın yanık durumda ise hoşuna gitmiştir hayvanın. Diğeri de daha fark edememiştir kuru alan ısıtıcısını. Yakın zamanda oda takılır diğerine. Gün içerisinde yüzme ile birlikte en çok sevdikleri şeydir kuru alanda ısıtıcının altında kalmak. Balerin duruşu diye hitap ettiğimiz muazzam duruşlarıyla.

Balık konusunda yediği taktirde kılçıklarının boğazına takılıp zarar verme veya yırtma durumları da gözükebilir.

Kuru alan ısıtıcıyı günde 10-12 saat yanık kalacağından çok aşırı sıcak yapmadıysa sorun olmaz. Açık kalacak zamanı güneş doğuş batışıyla denk getirebilirsin. Benimki sabah 7 de açılıp akşam 6 da kapanıyor. Birde bu ısıtıcı ile uvb lamba için zamanlayıcı da alırsan gün içerisinde aç-kapa derdinden kurtulursun.

Tekrardan hayırlı olsun senin canavarlara.

Hayırlı omsun ve tebrik ederim. Sistem çok güzel olmuş.

Balık konusunda ilave edecek bir noktada bırakmamış arkadaşlarım. Biz kaplumbağalar kadar balıklarında yaşam haklarına sahip çıkmaya çalıştığımız için ihtimallere bırakma taraftarı değiliz. Israrla aynı yerde olmasın denmesinin en büyük sebebi bu. Bunu eklesem yeter.

Tam farkedemedim iki ayrıntıyı belirteyim. Biri silis kum mümkünse 5 cm kalınlıkta olsun. Böylece rahatça eşeleyebilirler. Diğeride mango köklerinin altına girebilecekleri boşlukları olsun. Böylece kaşınmada kullanabilirler.

Uvb lamba öğlen saatlerine gelecek şekilde kışın 4-5 saat yanmalı.

Hayvanların davranış biçimi farklı olabilir. Biri kuru alan ısısına hasretken diğeri bol suda yüzme heyecanını bırakmıyordur. Farklı davranışları daha keyifli oluyor. Tabi bir sorun olmadıkça.

Hayvanlara sağlıklı bir ömür dilerim.

Cvp: RE: MESSİ & NEYMAR ( YER CAMP NOU :) )

AEK' Alıntı:
Hayırlı omsun ve tebrik ederim. Sistem çok güzel olmuş.

Balık konusunda ilave edecek bir noktada bırakmamış arkadaşlarım. Biz kaplumbağalar kadar balıklarında yaşam haklarına sahip çıkmaya çalıştığımız için ihtimallere bırakma taraftarı değiliz. Israrla aynı yerde olmasın denmesinin en büyük sebebi bu. Bunu eklesem yeter.

Tam farkedemedim iki ayrıntıyı belirteyim. Biri silis kum mümkünse 5 cm kalınlıkta olsun. Böylece rahatça eşeleyebilirler. Diğeride mango köklerinin altına girebilecekleri boşlukları olsun. Böylece kaşınmada kullanabilirler.

Uvb lamba öğlen saatlerine gelecek şekilde kışın 4-5 saat yanmalı.

Hayvanların davranış biçimi farklı olabilir. Biri kuru alan ısısına hasretken diğeri bol suda yüzme heyecanını bırakmıyordur. Farklı davranışları daha keyifli oluyor. Tabi bir sorun olmadıkça.

Hayvanlara sağlıklı bir ömür dilerim.

alan olarak sanırım 110-120 litre alıyor. ayrıca mango kökleri ve kum konusundaki forumlarına dikkat edeceğim en kısa zamanda uygulayacağım. kuma az ilave yapıp mango köklerinin duruşlarını değiştirmem yeterli olacaktır sanırım. tüm söylenenlere dikkat ediyorum balıklar konusunda sanırım çıkarıp başka akvaryuma koyacağım.

Filtre ve ısıtıcı su hacmine göre biraz büyük olmuş. Akıntı aşırı değilse rahatsız olmazlar. Isıtıcıda değişimlerde suyu çabuk ısıtır. Ayarlamayı yaptıktan sonra sorun olmaz bence. Nasılsa termostatlıdır.

Köklerin yönü değişince altta boşluk oluyorsa mükemmel olur.

Balıklarda sağ salim ve huzurlu bir yere kavuştumu tamamdır :)

gün ışığında bir fotğraf net görmemizi sağlar. loş ışık ve arka fon karmaşa yarattığı için net göremiyorum. emrenin dediği gibi filtre ve ısıtıcı güçlü. akvaryuma hava kabarcığı giriyor değil mi yoksa balıklar oksijensizlikten telef olur. başka akvaryuma alacakmışsın zaten. hava kabarcığı yapan filtre al. hava motoruna para verme bir de.

Çok güzel olmuş.Hayalimdeki akvaryum.

Cvp: RE: MESSİ & NEYMAR ( YER CAMP NOU :) )

flora11' Alıntı:
Bitkileri yemiyorlar mi ?

şuana kadar bitkiye pek zarar vermediler sadece 1-2 ısırma teşebbüsünde bulundular galiba beğenmediler :D balıklarımı çıkarttım şuan 2 si birlikte çok güzel yaşıyorlar akvaryumda maşallah.

hayvanlar küçükse ilgi duymazlar büyüdüklerinde de bitki bırakmazlar hazır sağlamlarken bitkileri de balıkların tarafına taşı.

Geri