Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Michelangelo'yu sahiplendirmekten vazgeçtim

aliyildirim

Gümüş 1 Üye
Merhaba

http://www.youtube.com/watch?v=hOqyTOmIIGI

Videoda hep köşede duran küçük kaplumbağa Michelangelo, aktif olan diğeri ise büyük Donatello.

Bu videoyu çekeli 4 ay oldu. Michelangelo'nun tavırları biraz daha geriye gitmeye başladı. Ne zaman yem vermeye kalksam sürekli kaçış peşinde, ben oradayken hiç yukarı gelmiyor doğru dürüst. Geldiği zaman da yemi alıp kaçıyor. Bazen o kadar hızlı hareket ediyor ki korkusundan nereye kaçacağını şaşırıp deli gibi mango köküne çarpıyor, ısıtıcıya çarpıyor, filtreye çarpıyor. Donatello ise bunun aksine çok huzurlu ve rahat ve müthiş bir rahatlıkla besleyip bakıyorum. Michelangelo bu durumu atlatır diye düşündüm biraz bekledim, biraz büyüyünce düzelir diye düşündüm ama çok düzelme yok.

Donatello biraz baskınlık kuruyor anlaşılan, bu da Michelangelo'yu biraz daratlmış gibi duruyor. Eğer güzel bir akvaryuma sahip olup iyi bir bakım şartı sağlayabilecek insanlar varsa, Michelangelo'yu ücretsiz olarak sahiplendirmek istiyorum.

[email protected] adresine mail atabilir, konuya da yazabilirsiniz.

Not: Sakaryadayım

Cvp: Michelangelo'yu sahiplendirmek istiyorum

Ayni durum bizim akvarumda da soz konusu. Biri 8cm digeri 8.5cm buyuk olan kontrolu ele aldigindan beri digeri cekingen. Akvaryum icinde kendi dengelerini kurmus durumdalar. Beslenirken kucuk olan kuru alan rampasinin arkasindan kafasini uzatiyor oradan besliyorum digeri ise heryerden beslenmeye musait. Mango icin kavgalar cikti sonra oda bir duzene girdi sanirim. Kuru alanda sorun cikti bende kuru alani buyuttum. Yani bir sekilde kendi dengelerini kabullenip oyle devam ediyorlar, mecbur biri baskin digeri pasif oluyor.
Fakat bu durum zorunlu ihtiyaclarini etkilemedigi icin dogal karsiliyorum. Pasif olan besleniyor kuru alani ve mangoyu kullaniyor saglik sorunu yok, korkak olmasi karakteristik olabilir diye degerlendiriyorum.
Baska bir akvaryumda tek bakilma durumu olmadikca bu durum sahiplendirmekle degismez, ya da soyle dusunelim onun yanina daha kucuk bir hayvan koysan ayni baskiyi oda kucuk olana yapacak belki.

Ayni duruma kendi bakis açimi belirtmek istedim sadece, en dogru degerlendirmeyi siz yapabilirsiniz tabi.

ali hayvan kendi aleminde bir sorunu gözükmüyor. bir kısmı böyle çekingen davranışlar gösteriyor. önemli olan yem harici zamanlarda birbirlerine şiddetli dalaşmasınlar. o zaman sorun çıkıyor. büyüdükçe sana karşıda cesareti artacaktır. hayvanı yeme odaklamak için vermeden önce cam olanı değil plastik kutuyu cama vur. ve yem zamanı geldi diye odaklamaya çalış o zaman yaklaşıyorlar.

RE: Michelangelo'yu sahiplendirmek istiyorum

Cem bey cok hakli benim yaramazlarda yem zamainda ve diger zamanlarda kavga edip ustunluk kurma cabasinda idiler.yem saatlerinde yem kutusunu sallayıp şartlanmalarını sagladım ve yemi suya atmayıp elimle vermeye alistirdim suan hic bir sıkıntıları yok yem verdigimde sırayla bekliyorlar.

Ayrica pasif diye bir kaplumbagayi sahiplendirmek nekadar dogru oda tartisilir

benim anladığım kadarıyla, Pasif diye değil de Diğerinin hakimiyeti altında huzursuz oluyor diye düşünerek sahiplendirmek istemiş arkadaş. Buda farklı bir duyarlılık. Ama yine de yeni ortamdaki riskler düşünülerek devam edilebilir. ^^

Bukadar duyarla olunacaksa huzursuzluk verenin sahiplendirilmesi daha dogru bence
Ama ikisiyle birlikte devam etmekse tabiki en mantiklisi

Benim düşüncem sadece 1 kaplumbağa besleyen birisine vermek. Neticede kendi alanlarını tehdit olmadan kabullenirseler daha rahat yaşarlar diye düşünüyorum. Bir ömür Donatello'nun baskısı altında yaşasın istemiyorum :) Uzaktan da gözlemledim ben yokken hiç sorun yok kavga etmiyorlar ama, eskisi gibi kullanmıyor akvaryumu. Önceden cama yapışırdı gitmezdi şimdi turtle bank'ın altında gölge olan kısımda ve mangonun köşe kısmında saklanıp duruyor sürekli oralarda takılıyor. Akvaryumun turtle bank olan kısmına yem bırakırsam oraya gelip yemi alıp kaçıyor, akvaryumun diğer ucuna bırakırsam oraya yaklaşmıyor bile.

Yarın inşallah yem vaktinde tekrar çekerim o zaman sizde gözlemleyebilirsiniz.

Uzun zamandır bugün birbirlerine el titrettiklerini de gördüm ayrıca.

hayvanların bir kısmı çekingen olsa da belli bir bölgeyi rahat ettikleri için sahiplenme güdüsü taşıyorlar. benimkilerden birisi de diğerleri hiç bulaşmadığı halde sürekli bir köşede durmayı tercih ediyor. ciddi bir sorun olmadıkça büyüdükçe bu durum aşılır. biraz zamana ihtiyaç var. kış aylarında olduğumuz için karamsarlık durumu bizdeki gibi hayvanlarda da oluyor. bir süre daha bekle.

Bencede bekle Ali. Diğerinin net saldırı ve baskısı yok. Bölgesinde de olsa yemini yemesinde sorun yok. Geçen gün durup dururken benim sağlıklı bir kaplumbağam iki gün yemedi. Hatta beni görünce kaçıyordu. Bende tedirgin oldum, ama geçti.

Bu akşam bulundukları odaya girip ışığı açtığımda, onları birbirine adeta sarılmış uyuyorken buldum :) Vazgeçtim, bunlar anlaşıyor sahiplendirmeyeceğim.

bu hayvanlar bir gariptir kanlı bıçaklı da olsalar gider kuru alanda üstüste yatarlar. bence de böyle devam etmen yerinde olur.

Bu sabahki kahvaltıdan videolar :)

https://www.youtube.com/watch?v=IJKA9FFYjJ0

1:35'te Michelangelo'nun kaçışı yem verirken sıklıkla karşılaştığım bir durum

ali filtreyi dibe yaklaştır ki dipteki kirleri alabilsin. sağ kanada da enli bir bitki güzel olurdu. böylece eleman sürekli mangonun dibine yapışıp kalmazdı. diğerine söyleyecek bir şey yok. dini imanı yem yemek.

cem' Alıntı:
ali filtreyi dibe yaklaştır ki dipteki kirleri alabilsin. sağ kanada da enli bir bitki güzel olurdu. böylece eleman sürekli mangonun dibine yapışıp kalmazdı. diğerine söyleyecek bir şey yok. dini imanı yem yemek.

Abi ben dokunmasam bile donatello sağolsun akvaryumun temizliğini kendi yapiyor, ne zaman odaya girsem filtre yerlerde :) Bu mangoyu bitirene kadar soyacak bunlar galiba, her tarafını ayıklıyorum yine koparacak bir yer buluyorlar sonra yine pisleniyor.

Diğeride çok ürkek ama güveni gelmesini beklemekten başka yol yok. 1,5 senedir benim ufak bir cumberland elimden bir kere yem yemedi. Yemleri akvaryuma atıp uzaklaşınca çıkıp rahatça topluyor.

Diğer hususta şu an problem olmadığı belli.

Geri