Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Muhabbet Kuşumu Kendime nasıl alıştırabilirim?

Masters

Bronz 1 Üye
Arkadaşlar kuşum çok saldırgan, Kuşu 1,5 aylıkken aldım, 17 Haziranda. Fakat bana alışmadı bir türlü. Aslında tam bana alışmaya başlıyordu ama kanadını sehbanın svir tarafına çarptı, ve şuan uçamıyor veterinere götürdüm çatlak var dedi. Beni görünce kızmış gibi ötüyor, ve düşmanına saldırır gibi saldırıyor. Ne yapmalıyım, kafesinden de ben çıkarmassam çıkmıyor. Siz nasıl alıştırdınız.? Banyoya da hiç girmiyor. Suyuna vitamin koyuyorum, 1 gün koyup 1 gün koymuyorum internette öyle okudum.

Bu arada kanadını çarptıktan sonra uçuyordu ama çarpmadan önceki kadar değil. Uzun süre uçurmadım şimdi hiç uçamıyor, direk yere düşüyor. Sizce parmağıma alıp biraz uçurmaya çalışayım mı kanadı açılsın?

Kafesin kapağını açık bırak istediği zaman kendisi çıkar ucurmaya çalışma uçamıyor hayvan kafasını çarpıp ölebilir serbest bırak fazla üstüne gitme iyileşene kadar avucunun içine de alma

Cvp: Muhabbet Kuşumu Kendime nasıl alıştırabilirim?

Kuşlar kediler kadar olmasada biraz nankör canlılardır. Nankörden kastım %95 sana gelirse yem için gelir, karnı toksa gelmez. Elden yemleyerek kendine alıştırabilirsin veya ödül yemlerini elden yedirebilirsin. Yavaş yavaş alışıp eline gelecektir.

Sakın uçurma kafeste dursun çatlak kırık kadar kolay iyileşmez. Hayvanın saldırgan tutumu da hali hazırda acı çekiyor, tuttuğunda çektiği acı katlanarak artıyor ve bu sebeple hayvan kendine yaklaştırmak istemiyor. Acı şiddeti arttıkça ağzı açık vaziyette nefes alıp verir. Hayvanı en az 3-4 ay kafesten çıkarma. Dokunma. Kalsiyum takviyesi yapman iyi olur. Mürekkep kemiği yok ise bir tane al.

Dilan1903' Alıntı:
Kafesin kapağını açık bırak istediği zaman kendisi çıkar ucurmaya çalışma uçamıyor hayvan kafasını çarpıp ölebilir serbest bırak fazla üstüne gitme iyileşene kadar avucunun içine de alma

cem' Alıntı:
Sakın uçurma kafeste dursun çatlak kırık kadar kolay iyileşmez. Hayvanın saldırgan tutumu da hali hazırda acı çekiyor, tuttuğunda çektiği acı katlanarak artıyor ve bu sebeple hayvan kendine yaklaştırmak istemiyor. Acı şiddeti arttıkça ağzı açık vaziyette nefes alıp verir. Hayvanı en az 3-4 ay kafesten çıkarma. Dokunma. Kalsiyum takviyesi yapman iyi olur. Mürekkep kemiği yok ise bir tane al.

Avcumun içine almıyorum hatta hiç almadım alırken araştırma yapmıştım zararlı olduğu heryerde yazıyordu. Mürekkep Kemiği var, veterinerin verdiği vitamini kullanıyorum. 
Kafesten çıkarmıyayım ama 3-4 ay sonra bana hiç alışmaz tahminim. Kafesteyken bana alıştırma imkanım yok mu? Parmağıma uzatıyorum ısırdıktan sonra geliyor. Biraz kalıyor tekrar ısırıyor veya kafesine atlıyor.

Öncelik hayvanın iyileşmesi. Kafes dışından sürekli ilgilenir konuşabilirsin illa temasa gerek yok. Şu şekilde yapabilirsin parmağını ıslatıp yeme bular ve parmaklığın dışından tutarak geldiğinde yedirirsin. Bu onun için güven ortamı da sağlar. Kanatlarını olabildiğince oynatmasın şimdilik.

Parmagina geliyorsa o şekilde parmaginla beraber kuşu da çıkarabilirsin kafesi de gormicegi bir yere koy bu şekilde parmağında kalcaktır kafese doğru da uçmıycaktır

Acele etme yavaş hareket et, korkuyorsa ani şekilde yaklaşma. Yaklaşmana müsade ediyorsa elinden yiyecek ver, zamanla alışacaktır. Eğer sen yaklaştığında strese giriyorsa zaman tanı biraz. Bunla alakalı şu yazıyı inceleyebilirsin. Muhabbet Kuşunuz Isırıyorsa Ne Yapmalısınız?

Geri