Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

müjdem var!!

umut023

Bronz 4 Üye
arkadaşlar yeni doğan 3 kapuşum oldu saat 9.35 de çok sevinçliyim! :148: :148: :148:

Cvp: müjdem var!!

gerçekten güzel bir durum fotoğraflarınızı bekliyoruz :)

Gerçekten çok güzel bir haber! :) Kaç yaşında kaplumbağalarınız da yumurta bırakıp doğurduttunuz :)

Cok sevindim :) insallah hepsi saglikli buyurler uzun yasarlar. Cok merak ettim ciftlesme ortamini nasil yarattiniz. Surecten bahseder misiniz?

bende merak ettim süreci anlatır mısın ? :)

ben sadece üst üste çıktıklarını gördüm başka birşey göremedim maalesef :( yani yumurtadan çıktılar bu arada annesi maalesef ÖLDÜ :'( :'( :'( :'( :'( çok üzgünüm.....

umut023' Alıntı:
ben sadece üst üste çıktıklarını gördüm başka birşey göremedim maalesef :( yani yumurtadan çıktılar bu arada annesi maalesef ÖLDÜ :'( :'( :'( :'( :'( çok üzgünüm.....

ölen kaplumbağan için üzüldüm.anlayamadım anne kaplumbağa yumurta bırakırken mi ölmüş dü ?

Vefat eden kaplumbagan icin cok uzuldum. Allah rahmet eglesin dostum..

ölen kaplumbağanız için çok üzüldüm benım büyük kaplumbağamda çok hasta gözu iltahaplı ve akciğer enfeksiyonu var kısa zamanda veterinere götüreceğiz akciğer enfeksiyonu diğer kapluşumadabulaşırmı? :59: :ff:

sude özkan' Alıntı:
ölen kaplumbağanız için çok üzüldüm benım büyük kaplumbağamda çok hasta gözu iltahaplı ve akciğer enfeksiyonu var kısa zamanda veterinere götüreceğiz akciğer enfeksiyonu diğer kapluşumadabulaşırmı? :59: :ff:

sanırım hayır

irfanyalinay' Alıntı:
umut023' Alıntı:

ölen kaplumbağan için üzüldüm.anlayamadım anne kaplumbağa yumurta bırakırken mi ölmüş dü ?

hayır. yumartayı bıraktı 1 2 saat durdu maalesef öldü.... :59: :59:

kimbubye' Alıntı:
Vefat eden kaplumbagan icin cok uzuldum. Allah rahmet eglesin dostum..

saolasın dostum :rolleyes:

kafama takilan bir kac sey var bu konuda.
1) yavrular yumurtadan ne kadar surede ciktilar?
2) yumurtalari nerede nasil korudunuz. Sanirim kuma gomuyor bu canlilar yumurtalarini.
3) kaplumbagalar ne buyuklukte ve kac yasindaki yavru verdiler?
4) yavrularin yumurtadan cikis.saatini yazmissiniz bu ani fotograflamadinizmi resimleri.yuklerseniz.bizde.gormus oluruz.

Maalesef benim kaplusumun da göz enfeksiyonu var terramisinle geçirmeye çalışıyorum

Bana balon gibi geliyor bu konu boşuna oyalamasın milleti.

Kış uykusuna yatırılmayan kaplumbağaların çiftleşmesi çok görülen bir şey değil. Kış uykusuna yatırmak ise oldukça riskli ve profesyonelce yapılmalı.
Yumurtanın bırakılacağı yer sadece kumdan oluşamaz. Nemi muhafaza etmek için bir takım karışımlar gerekir. 50-52 gün civarı yumurtadan çıkma süresi var. Bu süre içinde nemin sık sık kontrol edilmesi gerekir. Sıcaklık standartları ve sıcaklığın muhafazası da ayrı bir durum.
Yani öyle ben yumurta aldım ve yumurtadan yavru çıkarttım demek öyle kolay bir iş değil.
Üstelik ben böyle durum yaşasam her anı tek tek fotoğraflar, heyecandan başından ayrılmam. Yüzlerce fotoğraf biriktirirdim.
Konuşulan ve yazılanlardan bu kısa bilgilerin dahi yavru aldım diyen arkadaşta mevcut olmadığını düşünüyorum.
Kaldı ki bu konu bu kadar da yüzeysel değil. Ben sadece ana konulara değindim.

Ya bize süreçten bahsedin, fotoğraf koyun, 52 gün içinde yumurtaları nasıl bir ortamda muhafaza ettiniz, yumurtadan çıktıktan sonra kaç derece suya bıraktınız? vs. vs. bunları açıklayın inanalım ya da bu konu herkesi daha fazla boşuna meşgul etmesin.

irfanyalinay' Alıntı:
umut023' Alıntı:

yumurtayı bıraktıktan sonra

Geri