Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Nem alma cihazları

guzelz15

Bronz 3 Üye
Merhaba herkese, sorunlar ardı ardına kesilmiyor tabi, mümkün değil. Tabletler rutubet nem sorununu çözemeyince cihazlara yönelmek zorunda kaldım. Aşırı pahalılar fakat yapacak bir şey yok. Tabi burada bir problem daha var. Res ler %80-90 nem oranında yaşamakta. Nem alıcı cihazlar ise nemi yüzde 50 ye indirmekte. Bu dengeyi nasıl kuracağım? Hayvanları hasta eder miyim %50 yapsam nem alıcı cihazlarla, dönüşlerinizi bekliyorum. Kullanan varsa bu cihazlardan bir sorun yaşadı ko acaba?. Teşekkürler şimdiden

Kaplumbağalar akciğer solunumu yapıyor dolayısıyla yüksek nem tersine rahatsız eder. %50 bile fazla, buharlaşma sebebiyle nem tamamen gitmez ama olabildiğince minimize olmasını sağlamaya çalış.

Kış ayları dış ortamın soğuk olduğu durumlarda yavru hayvanların kuru alanda uyuduğu hallerde gece ısıtma yoksa üşümemesi için üstlerini örtü yada akvaryum kapağı ile kapatırız. Bu içerdeki havayı yumuşatır. O halde bile buharın çıkması için ufak bir hava boşluğu bırakırız ki hayvan nemden rahatsız olmasın.

Yüksek nem kurbağalar için geçerli. Ve derisinin kurbağa gibi sürekli nemli kalması gereken canlılarda. Onlarda da bulunduğu ortamda su bulundururuz.

Tabletler bir anda nemi çekmez durdukça nemi emip ortamı arındırır.

Koku ile birlikte önlenemez nem olursa odanın penceresi açılıp havalandırma yapılır kışın soğuk olduğu için mecburen oda kapısını açıp nemin diğer odalara akışını sağlarız. İlkbahar ve sonbaharın iyi olduğu havalarda hayvan su içinde kalmak suretiyle kontrollü pencere açılabilir. Ama kışın sakın açma pencereyi.

Duvarinizda kuf yada odada koku mu yapiyor? Oyle birsey benim de basima geldi bu yeni evimizde. Soguk balkona bakan duvari etkiliyor ozellikle.

Cvp: Nem alma cihazları

Açıkcası veteriner hekimin referans aldığı kaynak üzerinden %80-90 nem oranı belirttim. Yanıldığını sanmıyorum. İnternette de çeşitli bilimsel makalelerde böyle belirtilmiş. O yüzden çok düşük nem sorun oluşturabilir.
asliaral evet küf ve koku var, büyük sorun. Kışın zaten cam açmamak için diretiyorum. Evdeki diğer insanlar sorun oluşturuyor. Kesinlikle açılmamalı haklısınız. Nemi düşürmek için kapıları açıp diğer odalara nemi dağıtmasını sağlamaya çalışıyorum daha çok. Fakat yaptıracaklara önerim sump yaptırmayın, o da buharlaşma olayına büyük etken. Pişmanım

RE: Cvp: Nem alma cihazları

guzelz15' Alıntı:
Açıkcası veteriner hekimin referans aldığı kaynak üzerinden %80-90 nem oranı belirttim. Yanıldığını sanmıyorum. İnternette de çeşitli bilimsel makalelerde böyle belirtilmiş. O yüzden çok düşük nem sorun oluşturabilir.
asliaral evet küf ve koku var, büyük sorun. Kışın zaten cam açmamak için diretiyorum. Evdeki diğer insanlar sorun oluşturuyor. Kesinlikle açılmamalı haklısınız. Nemi düşürmek için kapıları açıp diğer odalara nemi dağıtmasını sağlamaya çalışıyorum daha çok. Fakat yaptıracaklara önerim sump yaptırmayın, o da buharlaşma olayına büyük etken. Pişmanım

Aynı küf ve koku sıkıntısı bende de vardı. Saban nem aparatı aldım, plastik. 5 kg luk en büyükten. Bir nebze iyi geldi. İçindeki taşlar nemi çekiyor. Koku epey azaldı. Duvarın kararması da. Benim yeni odam, yandaki balkona bakıyor veya akvaryumdan, ben de bilemiyorum.Ama başka dairelerde de var.

Cam meselesine gelince, günde 1 saat açıyorum ancak hayvanlar o ara yemek yiyorlar, suda oluyorlar. Kuru alanda olsalar bile, direk önlerinde değil cam ve kurulan camları da yüksek.

Zehra, hekim ısı değeri ile nem oranını karıştırmış olmasın. O verdiğin değerler ısı değerinde derecenin (celcius) fahrenheit üstünden değeridir.

Amerikada ısı birimi olarak fahrenheit'ı kullanırlar. Avrupa ve biz celcius'u kullanırız.

Bana bulabilirsen o kaynakların linkini atabilir misin inceleyim.

Buhar camı kullanmamamızın nedenide zaten kaplumbağaların dış ortamda nemi sevmemesi. Yoksa direk koyarsın buhar camını ne ısı kaybı olur ne de odaya nem sorunu.

Zehra, hekim ısı değeri ile nem oranını karıştırmış olmasın. O verdiğin değerler ısı değerinde derecenin (celcius) fahrenheit üstünden değeridir.

Amerikada ısı birimi olarak fahrenheit'ı kullanırlar. Avrupa ve biz celcius'u kullanırız.

Bana bulabilirsen o kaynakların linkini atabilir misin inceleyim.
Bana bir kaynaktan fotoğrafla cevap vermişti. Kaynağı buldum ama indiremedim. Kusura bakmayın uzun süredir giremiyorum foruma ancak dönebildim.

Ekli dosyalar

• nem.jpeg
    nem.jpeg
    124.7 KB · Görüntüleme: 26
Geri