Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Oburixim neden oldu anlayamadim?

Tayfun Bayrakli

Bronz 2 Üye
Merhabalar tekrardan herkese, sonunda burada da konu acmaktan dehset uzuntu duyuyorum formun bu kismini hic kullanmamayi umuyordum :( bugun oglen oburixim oldu benim de ancak neden oldugunu hic ama hic anlayamadim aklima mantigima sigmiyor cunku neden olabilecek bi tane bile sey gelmiyor aklima size de danisayim dedim. Oncelikle kaplumbagamin durumunu ve ortamini anlatayim size, kendisinin hic bir saglik sorunu yoktu akciger hastaligi belirtilerinden tutun da mantara kadar hic bir belirtisi yoktu,cok hareketliydi,cok istahliydi,kuru alana gunde 3-4 saat cikar abarti kalmazdi,cok iyi yuzuyodu,yani kisaca benden saglikli gorunuyodu kerata,1 yasinda boyu 8cm di ve yakinda akvaryumunu falan buyutecektim dis filtre falan da alacaktim ancak simdilik akvaryumu 50 litrelik,isiticisi var,filtresi shark marka ic filtre vardi idareden,derecelerine her gun bakardim su her zaman 27-28 deydi, su degisimlerini mutlaka 3-5 saat dinlenmis suyla yapardim ve karadenizde yasiyorum buranin suyu cok kirecli degil,her hafta dip cekimi yapardim 2 haftada bir 3te 1 lik su degisimi,her hafta filtre temizligi yapardim,ancak butun bunlara ragmen sapasaglam hayvan sabah kalktigimda da hic biseyi yoktu ve 3 saatligine evden ayrildim oglen geldigimde suda ters donmus yuzeye cikmis gozleri de acik tamamen hareketsiz,elime aldim baktim hicmi hic nefes belirtisi yok kimildama yok,kafasi tamamen onune dusuk,elimle kafasini falan oynattim hatta ama hic degisiklik yok gene onune dusuyo,el ve ayaklarda ayni sekilde gozleri de acikti yani oldugune emin oldum.isiticima baktim elektirik kacagi yok ve calisiyo,filtrem de oyle.tum bunlardan dolayi sastim kaldim ve sok oldum yaa baska ne kaliyo ki geriye sebep?

Cvp: Oburixim neden oldu anlayamadim?

Başın sağolsun Tayfun, çok üzüldüm. Elektrik kaçağı değilse sıkışacağı birşey mi oldu acabaki hayvan boğuldu? Yada bir cisim mi yuttuda boğazında kalıp boğuldu? Yani başka belirti olmadığına göre hayvan bir şekilde boğulmuş. Gerçekten çok üzüldüm, daha yakın zamanda bayağı konuşmuştuk :(

Başınız sagolsun çok üzücü gerçekten, okurken hissettim. Fikir yürütemiyorum ne yazık ki.

Şartlarında hiçbir sorun yok acaba suda bir mikrop mu vardı? Çünkü odada ışık varsa gündüz uyumaz boğulma riski olamaz bu yüzden gerçekten bende anlayamadım.. Başınız sağolsun çok üzüldüm sizin adınıza

hayvanı o vaziyette bulduğuna göre boğularak ölmüş. nedeni bulmamız gerek yem olarak neler veriyordun ? vitamin ilaç vb ne varsa.

kulaklarda şişlik bütün deri yüzeyinde kızarıklık şiş soyulma yara vb var mı ? anüs bölgesi ağız içi, kabuğa tamamen temiz demişsin.

sen gittikten sonra birisi girdi mi çocuk gibi bir ziyaretçi.

birde akvaryumun üst ve yandan bir resmini çekip koyabilir misin. bir şeye takılıp, sıkışıp ona bağlı mı öldü ? bunları cevaplandır belki bir sonuca varabiliriz.

başın sağolsun.

Suda gunduz uyuyabilir yasarcan da uyusa bile olemez zaten
Bende bogularak oldugunu dusunuyorum basiniz sagolsun :(

Oncelikle bassagligi icin hepinize tesekkur ederim,insallah sizinkiler uzun omurlu olsunlar,ve bu arada telefona internetten girdigim icin konuyu acamamis gorunuyodum bir daha actim o yuzden diger konuyu silerseniz sevinirim.

Evet emre abi ya baya bi konusmustuk fikir almistim sizden ama maalesef simdi de durum bu iste.valla abi sikisacagi bi yerde yok oyle akvaryumda,taslar falan da hersey yerli yerinde ustune dusen bisey de yok yani,yutabilecegi hicbisey yok bi tek silis kum var onlarida kendim iyice kontrol edip kaynatarak koymustum akvaryuma aylar once ve aralarinda tek tuk cok ufak taslar cikiyodu onlari yutsa bile mumkun degil bogazinda kalmasi cunku tosbigime banamisin demiycek kadar kucuk taslar cikiyodu nadiren bilemiyorum ki abi yaa sastim kaldim vallahi.

Nasil bogulabilir ki ama cem abi ya hic bir senaryo gelmiyo aklima anlattim size de, yemlerini de daha kisa bi zaman once sen ve emre abiyle beraber program yapmistik artik haftada bir gun ac birakmaya basliyacagim icin, vitamin kullanmiyodum cunku yemlerim baya cesitliydi, haftada bir yemine devit 3 damlatiyodum sadece kabugu icin, yemleri de vital,sera mineral,raffy p, raffy I, jbl agil,carnivor ve reptomin vardi bunlari haftada 3 gun ana yem,1 gun mineral,1 gun karides,1 gun vital ve 1 gun de ac olacak bicimde ayarlamistik abi hatirlarsan, sislik,yara,kizariklik vb yoktu abi ve odaya hickimse girmedi benden baska, akvaryumun resmini koymaya calisacam simdi, benim tel biraz yavas da internet konusunda

Tayfun Bey akvaryumda büyük taş yada sıkışabileceği biryer var mı?

.iste akvaryumun durumu bu

Bi tek suphelendigim en sagdaki taslarin altinda olan destek plastiklerin arkasi gordugunuz gibi biraz aralik,oraya bazen gidip kafasini sokmaya calisiyodu ama sikisma gibi bi durum olmuyodu hic de olcak gibi de durmuyodu kafayi sokup cikarabiliyodu vucudu girmedigi icin bi muddet sonra ugrasmaktan vazgeciyodu zaten

Ekli dosyalar

• IMG00362-20140218-2103.jpg
    IMG00362-20140218-2103.jpg
    448.5 KB · Görüntüleme: 33
Sıkışıcağı niryerde yok nasıl boğuldu anlayamadım vallahi hem sıkışsa boğulsa ordan çıkamaz yazarken bile çok kötü oldum tekrar başınız sağolsun Tayfun Bey

burada tek sıkışacağı yer taşların olduğu yer. kabuk, kafa, deri veya tırnaklarda yüzülme çizilme yok demişsin. taş yutsa ve çıkaramazsa bunun önceden belirtisi olurdu. dipte durma iştahsızlık kabızlık gibi.

ısıtıcı sağlam, elektrik akımı da yok demişsin. dereceler sağlam mı ? geriye kanser olma durumu kalıyor. veya iç organlardan birinde yetmezlik.

Cem Abi dediğin en mantıklısı bence çünkü diğerlerinin olması boğulma gibi çok zor bu akvaryumda

Tesekkur ederim hassasiyetin icin agustos ben de cok kotu oldum hala da cok uzuluyorum hic aklimdan cikmiyo(telden giriyorum kusura bakmayin isminizi falan goremiyorum)

Evet cem abi bende bi sekilde taslarin orda gene oyalanirken bu sefer kafasini sikistirdigini dusunuyorum artik geriye baska bisey kalmiyo cunku yada son dediklerin de olabilir.neyse nedenini ogrenebilseydim bi daha kendimi hazir hissedip aldigimda ona gore temkinli olurdum ancak herseyine dikkat ettim dedigim gibi ve bi anda oldu, o zaman kayalarin orda da hic bosluk birakmiyacam bi dahakine ve kanser yada ic organlarda bi sorun falan varsada zaten yapabilecegim bi sey yok cunku asiri saglikliydi masallah hicbir hastalik belirtisi yoktu

Bence yeni bir kaplumbağa alıcaksanız o taşları kaldırın siz yinede ama kanser yada iç organda bir sıkıntı olabilir Cem Abinin dediği gibi

Geri