Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

öldümü

axtwa

Yeni Üye
arkadaşlar yaklaşık 1 ay önce 2 tane kaplumbağa aldım daha yavrular kaplumbağamın birisi, kumunu temizledim akvaryuma koydum sonra tam suyu koyarken böyle bişey oldu ayaklarını geriye ittirdi çırpındı agzını açıp kapadı gözlerini kapattı hıç bi şekilde açmadı ben korktum hemen suyun altına tuttum bıraz kıprandı sonra haraket etmedi babama söyledim numara yapıyodur suya koy kendine gelir cok numaracı hayvanlardır dedi tamam dedim akvaryumuna koydum yaklaşık 2 saat oldu ve hala gözlerini acmadı kafası suyun yukarısında ayakları geride dümdüz kolları normal şekilde duruyo arada hareket ediyo çırpınıyo kafasını içeri sokup geri çıkarıyo ama gözlerini hala açmadı napmam geerk korkmaya başladım acaba kaplumbagam öldümü ama ölseydi hareket etmezdi dimi ya lütfen cevaplayın çok korkmaya başladım .s .s .s şimdide hiç hareket etmiyor lütfen yardım edin .s .s

Cvp: öldümü

Hoş geldin Ayşe.

Anladığım kadarı ile akvaryumda genel bir temizlik yaptın ve ayrı bir kapta tuttun hayvanları. Sonrasında suyunu akvaryuma dahil ettin ve kaplumbağaları da koyarken biri söz konusu hareketleri gerçekleştirdi. Akvaryum ekipmanların tam mı? İlk olarak aklıma gelen aşırı soğuk veya sıcak suya maruz kalma durumları. Sıcak su olacağını sanmam ama suyun ısısı çok düşükmüydü ? Ani ısı değişimine maruz kalınca mı böyle bir hareket gerçekleştirdi ki ? Genellikle hastalıklar belirtililer şeklinde gerçekleşir. Bir anda ( ani ısı değişimleri, darbeye maruz kalma, vb. beklenilmedik durumlar) bu şekilde bir davranış gerçekleştirmesi ilginç bir durum.

Babanızın hayvanlara yaklaşımı maalesef doğru değil. Su kaplumbağalarının da bünyeleri hassas ve uygun olmayan şartlarda hastalanmaları kaçınılmaz olur. Bu gibi durumlarda gözle görülür olan değişiklikleri fark edince gereken hassasiyeti göstermemiz ve teşhisi iyi koymamız gerekir.

Öncelikle akvaryum ölçülerini, Su ısıtıcısı, filtre, kuru alan ve kuru alan ısıtıcı lambanız gibi ekipmanlarda eksiğiniz var mı?

Gösterdiği bu ani davranıştan önce normal olmayan bir durum gözlemlediniz mi ? Kuru alanda çok kalma, kuru alanda ağzını sık sık esner gibi açıp kapama, halsizlik veya gözlerde bir sorun. Kısacası normal zamanlarda yaptığı hareketler dışında bir farklılık.

Hayvan suda yüzme sorunu yaşıyorsa şimdilik su seviyesini indirip sırtını örtecek ama kafasını rahatlıkla su yüzeyine çıkartabileceği seviyeye getirmen iyi olacaktır. Maazallah boğulma durumlarına karşı riski azaltalım.

Göz konusunda mikrop kapmış olabilir (filtre durumuna göre belirlenir), eğer enfeksiyon kapmışsa şişlikler görülür veya da a vitamini eksikliğinden kaynaklanabilir. Su sıcaklığını 29 derede kalsın şimdilik ve göz içinde gantagut damla alınıp günde iki kere 2 damla damlatabilirsin. Eğer iltihabik bir surum söz konusu olmuşsa damla kurumasına yol açar. Bir fotoğrafını koyarsan göz çevresini biz de bakalım.

Acilen bir veteriner kontrolü iyi olur. Hayvanı görüp daha net teşhis koyabilir.

öncelikle teşekkür ederim ekipmanlarım hiç yok babamlar 2 günlük heves için ne gerek var deyip almıyolar ekipman olarak taş var sadece su sıcalıgı 28 dercede sabit kalması gerekiyodu sanırım bende kendimce bi çozüm buldum şisenin içine kaynar su doldurup akvaryuma koyuyodum hanı ısınıyodu su sogudukça aynı şeyi tekrar tekrar yapıyodum. ım normalde çok hareketliydi hep yüzerdi taşa cıkardı yemek yemezdi fazla bende vitamin veriyodum yemek yemedigi için davranısları normaldi suan hala aynı şekilde duryo gözleri kapalı ama busefer hiç hareket etmiyo .s .s gözlerinde şisme yok evet ani sıcaklık değisiminden olmuş olabilir akvaryumu temizlemedn önce yaptığım teknigi uygulamamştım nasıl olsa temızliycem diye su bıraz sıcaktı ondan olabir. şuan napmam gerek hiç hareket etmiyo .s

Babanın yaklaşımı çok yanlış, 2 günlük heves için kaplumbağa alınmaz.Bu gibi durumlar nedeniyle kaplumbağa bakacak kişilerin önce ekipmanlarını temin etmeleri,en son kaplumbağa almalarını öneriyoruz.Babana verdiğim linki okutmanı tavsiye ediyorum belki fikri değişebilir ve kaplumbağa bakmanın diğer evcil hayvanlara göre daha zahmetli bir iş olduğunu anlatabilrsin.
mailto:/forum/Konu-su-kaplumbagasi-bakim-kilavuzu--10252.html
Bu konuda gerekli malzemelerde mevcut olduğu için söylememe gerek yok.
Kaplumbağanın hareketlerine gelirsek, muhtemelen Emin'ninde belirttiği gibi ani su değişimi olabilir diye düşünüyorum.Örnek verirsek insanlar bile ani sıcaklık değişimlerinde daha çabuk hasta olurlar.Ama seninkinde bi hastalık olduğunu düşünmüyorum.Sadece biraz korkmuş olabilir.Bende su değişimi yaparken suyun soğuk olduğunu unutup hayvancıkları bir anda bırakabiliyorum suya,sonra 1-2 gün kendilerine gelemiyorlar ama sonra toparlıyorlar.
Eğer senin kaplumbağan toparlayamazsa bir veterinere götürmeni tavsiye ederim.
Foruma hoşgeldin bu arada...

Maalesef bakım konusunda herşeyi yanlış Ayşe. Öncelikle bu hayvanların bakımı iki günlük zevk gibi görülmemeli. Bu hayvanları alıp bakmaya başladıktan itibaren artık omuzlarında sağlıklı bir gelişim ve yaşam için yükler binmektedir. Bu hayvanların sorumluluğunu üstlendikten sonra, bize muhtaç hale gelirler. Bizim onlara verebildiklerimiz kadar alabilirler. Bakım şartları olsun, beslenme şartları olsun her konuda bizim düzenlerimiz doğrultusunda gelişim gösterirler.

Kusura bakma ama babanın bu hayvanların bakımı konusunda ki düşünceleri çok acımasız ve yanlış. Sonuçta bu hayvanlarda bir can taşıyor ve bana göre insan canı ile hayvan canı arasında hiç bir farklılık yok. Ha bir insanı alıp odaya hapsedip orada yazları havalandır, kışları ısı desteği sağlamayıp besin ve diğer faktörlere özen göstermeyerek ölüme terk etmek canilik ise hayvanlara da bu şekilde davranmak ve hiç bir gereksinimleri karşılamamak aynı şeydir.

mailto:/forum/Konu-su-kaplumbagasi-bakim-kilavuzu--10252.html öncelikle şu başlığı okuyup gerekli düzenlemeler ve tamamlamalar yapılmalı. Su ısıtıcısı, filtre, kuru alan ve kuru alan ısıtıcı lamba ana ekipmanlardır. Bunların olmaması, kuru alan ise su arasında ki ısı farklılıklarından tut filtre eksikliğinden kaynaklı su kirliliği ve buna bağlı olarak göz de iltihaplanmalar ile hastalığa açık bir bünye gibi bir çok hastalıklar gerçekleşebilir. Kısacası hayvanın çok fazla yaşaması beklenemez. En kısa sürede temin edilmesi gerekir.

Aniden sıcak suya koymandan ötürü gerçekleşmiş büyük ihtimal. Hayvanın vücudu aşırı reaksiyon göstererek bu hareketler gerçekleşmiştir. Normalde aşırı sıcak veya aşırı soğuk sularda felç durumları da gerçekleşebilir. Senin suyu ısıtmak isin kullandığın yöntem meşakkatli ve tam randıman alınabilmesi açıkçası pek mümkün değil. Büyük ihtimal derece de yok ve su sıcaklığını kontrol edemiyorsun. Bunun yerine ucuz bir ısıtıcı bile istenilen işi görür. Hayvanı diğerinden ayrı bir kaba alıp kabuğunu örtecek sığ bir suda tut derim. Hareketsiz ve halsiz olduğu için derin suda boğulabilir. Masa lamban var ise 40-60 w arası bir ampulü kaba tutarsın suyun birazda olsa sıcak olmasını sağlar. Diğeri içinde bir kuru alan ısıtıcı lamba lazım.

Netice olarak bahsettiğim başlıktaki uygun ortam sağlanmaz ise kurtulması zor gibi Ayşe. Bir veterinere göstermelisin.

diğer yazdığın mesaja yazmıştım ama burada yazdığın için oradaki mesajı silip buraya aldım. ben yazmışım ama sen burada cevabı vermişsin o mesajı aynen yazıyorum.

bunun iki sebebi var.
-suyu birden döktüysen havalanan kum gözlerine girmiş olabilir.
-eklediğin su ile akvaryumdaki su ısısı farklı olabilir. yani eklediğin su sıcaksa ve hayvana değdiyse hasar verebilir.

yarın eczaneden gentagut veya emsal göz damlası alıp her göze günde 3 defa ikişer kez damlat. damlalar aktıktan sonra terramicinin göz merheminden alıp kulak pamuğu ile göz kapağı dışından sür. bu da günde iki kez olsun. bu göz içine nüfuz ederek kalan kum parçası varsa onu yağlandırıp tahrişin artmasını engeller. bir iki dakika bekleyip akvaryuma koy.

sıcağa bağlı ise bu ilaçlar gözünü rahatlatır.

Bence arkadas bizle dalga geciyo ck korkuyorum.s .s .s filan diye ama bilmiyorum

bakım şartları uygunsuz, bilgisi yetersiz. doğal olarakta böyle tepki vermesi normal diye düşünüyorum. işe yeni başlamış. niyet iyi fakat şartlar olumsuz. bu durumda ya layığı ile devam etmeli yani belli sistemi kurmalı ya da bu imkanı sağlayamıyorsa bu işi bırakmalı. başka türlü hal çaresi yok. ama öncelik hayvanın iyileşmesi.

ayşe bir resim çekip gösterirsen durumu hakkında biraz bilgimiz olur.

alisarp dalga geçmek için bir sürü yer var niye buraya yazıyım. allah allah böyle insanlar beni deli ediyo. teşekkür ederim şu anda kaplumbağam harektsiz bi şekilde duruyo öldü diye düşünüyorum ayrı bi kaba koysam işe yararmı dersiniz

Daha sığ bir kaba alman iyi olur,çünkü söylediğine bakılırsa şuan bilinci kapalı,bu hayvanlar akciğer solunumu yapan hayvanlar akvaryumda fark etmeden dibe batarsa kendiliğinden yukarı çıkamayabilir ve boğulabilir.

ayrı bi kaba aldım kaloferin üstüne koydum insaallah işe yarar

Ekli dosyalar

• Fotoğraf-0064.jpg
    Fotoğraf-0064.jpg
    408.7 KB · Görüntüleme: 59
  • Fotoğraf-0065.jpg
    Fotoğraf-0065.jpg
    472.5 KB · Görüntüleme: 62
  • Fotoğraf-0066.jpg
    Fotoğraf-0066.jpg
    454.5 KB · Görüntüleme: 69

ayşe sertleşme var mı ? ayaklarına dokunduğunda tepki veriyor mu ? kalorifer üstüne koyma yanına veya altındaki boşluğa koyabilirsin. su burnuna gelmeyecek şekilde yarım cm kadar olsun.

Hosgeldin ayse

Gecmis olsun umarim gecici bir durumdur oyy kurban olurum ufacik daha insallah tez zamanda kendine gelir

sıcak su üstüne geldi mi gözler haşlanmış gibi.

çok teşekkur ederim sağolun. hayır hiç bi şekilde tepkı vermiyo önceden veriyodu ama yok tepki vermiyo sertleşme filanda yok .s .s kaplumbağam öldümü .s niye hareket etmiyo ya . s

3. fotoğrafta kafa dik duruyor ölmüş olsa aşağıya doğru sarkık durur.Tabi sertleşme olmadıysa.

Sabaha kadar Cem abinin söylediği ortamı hazırlayıp bekle değişme olmazsa tekrar düşünürüz.

Önemli değil inşallah düşündüğünüz gibi bi durum söz konusu değildir ben ölmediğini düşünüyorum.

Geri