Sitemize kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilecek, paylaşabilecek ve kaplumbağanız hakkında merak ettiğiniz sorulara cevap bulabileceksiniz.

Üye Ol!

Ölüm Fanusu ve Akciğer Enfensiyonu

seru

Yeni Üye
1 ay kadar önce yavru su kaplumbağası aldım ve ölüm fanusunda besliyorum. Fakat hastalandı. Gözleri şiş olduğu için veterinere götürdüm ve bi damla verdi. Forumu inceledim, kaplumbağam akciğer enfeksiyonuna yakalanmış. 2-3 hafta içinde akvaryum alacaktım zaten fakat hastalığının bu derece olduğunu öğrendiğim için bu hafta içinde iyileşene kadar idare edebilecek bir akvaryum alacağım. Alınacakları ve yapacaklarımı inceledim fakat şu sıralar fazla para ayıramayacağım için yaşaması için kesinlikle gerekli olan şeyleri almam gerekiyor. Kesinlikle almam gerekenler nelerdir?

İyileşmesi için bu alacağım akvaryumda neler yapmalıyım. Yardımcı olur musunuz? Teşekkürler

ps: damlanın adı "gentavet-g"

VamPrelLa

SKF Delisi
Hoş geldiniz :)
En başta Akvaryum,ısıtıcı ve filtre almalısınız bunları temin ettikten sonra imkanınız varsa akciğer enfeksiyonu için veterinere gidin eğer yoksa monodoks adlı ilacı alın tüm eczanelerde bulunuyor :)

seru

Yeni Üye
VamPrelLa' Alıntı:
Hoş geldiniz :)
En başta Akvaryum,ısıtıcı ve filtre almalısınız bunları temin ettikten sonra imkanınız varsa akciğer enfeksiyonu için veterinere gidin eğer yoksa monodoks adlı ilacı alın tüm eczanelerde bulunuyor :)

Teşekkür ederim.

Peki bu ortamı sağlayıp ilacı düzenli kullandığımda iyileşme süreci ne olur?

VamPrelLa

SKF Delisi
Su ısısını 30-32 dereceye çıkartın.Günde bir kapsül akvaryuma boşaltın sabah yarım akşam yarım olabilir..5 gün bu şekilde devam edin eğer bir düzelme olmazsa durumu ağırlasırsa sabah bir kapsül akşam bir kapsül kullanın.
Geçmiş olsun:)

seru

Yeni Üye
Çok teşekkür ederim tekrar. Sistemi kurar kurmaz kullanmaya başlayacağım :)

seru

Yeni Üye
Şimdi tekrar baktım da alt kabuğunda pembeleşme yok. Fakat kafasını kaldırıp sürekli hava almaya çalışıyor ve dediğim gibi gözleri şiş. Fazla ilerlememiştir umarım?

VamPrelLa

SKF Delisi
Kafasını kaldırıp hava almaya çalışması iyi olduğunu göstermiyor :/

seru

Yeni Üye
Akvaryumu haftaya alabileceğim en erken. Acaba alana kadar neler yapabilrim?

VamPrelLa

SKF Delisi
Suyunu ılık tutun birde fazla su koymayın hayvancağız hasta hasta yüzüp enerji kaybetmesin..