Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Ömürlük Akvaryum

charlsteve

Bronz 5 Üye
İyi günler, iyi akşamlar. Şöyle 3-5 aya yeni bir eve taşınacağız, ben de kaplumbağalarımı artık ömürlük akvaryumlarına geçirmek istiyorum. Şuan biri 12, biri 12.5 cm civarında. Birkaç sorum olacak, yardımcı olursanız sevinirim.
1. Akvaryumun boyutları, hacmi, cam kalınlığı ne olmalı?
2. Silis kum toplam kaç kilo olmalı?
3. Suları azıcık bile olsa bulanınca içim rahat etmiyor, sularını değiştiresim geliyor. O yüzden filtre olarak sorun çıkarmayacak, işini çok çok iyi yapan bir filtre almak istiyorum, ne almalıyım, hangi malzemeleri koymalıyım?
4. Şimdiye kadar 3 tane ısıtıcı kırıldı. O yüzden kırılmayacak, iyi bir ısıtıcı olarak ne olmalı?
5. Su düzenleyici, cam silici vs almalı mıyım?
6. Bir de şuanki filtreleri bozuldu bozulacak. Bu süre zarfında şimdilik idare edebilecek bir filtre önerirseniz sevinirim. ( Akvaryum 50-60 litre civarında)
Eğer eksik, söylemediğim bir şey varsa lütfen söyleyin ki en iyi ortamı hazırlayabileyim. Şimdiden teşekkürler :)

Cvp: Ömürlük Akvaryum

1) İki kaplumbağa için ideal akvaryumda 600 litre su bulunmalı.Örneğin 140 x 65 x 70 şeklindeki bir akvaryumda akvaryum üstü ya da kaplumbağaların cinsiyetleri göz önünde bulundurularak yumurtalarını bırakabileceği akvaryuma ek bir kuru alan yapılabilir.Akvaryum nerede yaptırılacaksa;bunun proje kısmı tercihe göre istişare edilir.Örnek verdiğim akvaryum 10-15 mm kalınlığındaki camdan imal edilmeli.
2) Kullanılacak kum ne kadar kum yüksekliği istenildiğine göre değişir.Örneğin 5 cm kum yüksekliği için örnek verdiğim boyutlardaki akvaryum için 40-50 kg arası kum gerekir.
3) Örnek verdiğim akvaryum için sump sistem en iyi filtrasyon tercihi olacaktır.Bunun yerine dış filtre kullanılmak istenirse;çeşitli firmaların yüksek debili ürünleri mevcut ancak sump sistemdeki verimi elde etmek güç olacaktır.
4) Sump sistem tercih edilirse;ısıtıcı sistemin içine entegre edilir böylece kırılma gibi durumlarla uğraşmak zorunda kalınmaz.
5) Su düzenleyici,akvaryumda şebeke suyu kullanılacaksa;kullanılabilir.Bunun için en ideal ürün JBL Biotopol T. Bunun dışında 8-10 cm genişliğinde bir balık ağı ile dışkı ve dökülen plakalar toplanabilir.Cam sileceği de sizlerin inisiyatifinde.Elzem bir malzeme değil.
6) Şimdiki akvaryum için de 500 litre/saat debisi olan bir iç filtre tercih edilebilir. Örnek

İki kaplumbağa için ömürlük en az 100*50*50h ve cam kalınlığı 10 mm olmalı. Daha büyük her zaman daha iyidir.

Buna göre silis kum 35 kg olmalı. Ortalama 7 cm yüksekliğinde

Isıtıcıda kbl protemp 200 W veya 300 W su hacmine bağlı alınabilir.

Dış filtrede carbon filtre kullanırsan. Şebeke suyunu temizler. Carbon filtre ile işin bitip lava geçtiğinde şebeke suyu kullanırsan su düzenleyici olarak damacanada biotopol T kullanabilirsin. Arıtma veya içme suyu kullanırsan gerek yok.

İç filtre olarak 500/650 lt/h arası debisi olan bir filtre alabilirsin. Bunu ilerde büyük akvaryumda deri ve suda uçuşan maddeleri toplamada kullanacaksın.

Dış filtrede 4 sepetli model tercih sebebi. Uygun bulamazsan 3 sepetliye yönelirsin başta eheim olmak üzere jbl olabilir. Ben tetra kullanıyorum ama ileri dönemlerde biraz sıkıntı çıkarıyor. Şimdi kilit sistemi daha iyileştirilmiş yeni bir model çıkardı ama türkiyede şu an nadir satılıyor. Genelde eski new modeller var.

Sump sistem hakkında çok fazla bilgim yok, yaptırıyor muyuz kendimiz mi yapıyoruz, malzeme sıralaması nasıl, nasıl kurulacağı hakkında bilgi verebilirseniz çok sevinirim

Sumpı önceden sump yapmış bir imalatçıya yaptıracaksın. Ara kesitleri uygun ölçüde yapmazsa su taşabilir. Ona göre uygun motor ve bağlantıyı da yapacak. Sump sistem büyük akvaryumlarda kullanılır. Malzeme biraz daha fazla gider. Dış filtredeki sistemin yatay halidir.

Forumda sump ile ilgili bilgi olacaktı arayıp bakabilirsin.

Sump kesinlikle ve kesinlikle en iyisidir ve mukemmel temizlik saglar ayriyetten furkanin dedigi gibi isiticilarda kirilma sorunu olmaz, malzeme ise gercekten cok gider ornegin ben sumpta 500 gr elyaf 3 litre substrat 2 kg diatomit ve zeolit 1 torba micromech 6 torba seramik ve alabildigne sunger kullaniyorum ama temizligi gercekten sahanedir.

Akvaryum ne kadar buyukse dert okadar azalir ve seyir zevki okadar artar.
Ozellikle guzel bir kuru alan dizayniyla kaplumbaga akvaryumu tadindan yenmez. Furkanin dedigi olculer mukemmeldir ama yukseklik daha az tutulup en genisletilebilir 70*60h gibi.

Geri