Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Ömürlük akvaryum !

okankrn

Gümüş 1 Üye
Kaplumbağalarım şuanda 70 lt bi akvaryumdalar,onlar için ömürlük bir akvaryum düşünüyorum.
Daha önce 120x55x50 düşünmüştüm camlar hazırdı.Ancak kuzenimde 8 kaplumbağa var ve en küçüğü 8 cm kabuk boyuna sahip ve 100lt bi akvaryumda bakıyordu,bende akvaryumu ona verdim.Şuan gayet mutlu bi şekilde yaşamlarını sürdürüyorlar.
Bende yeni akvaryum düşünüyorum,boyutları biraz uçuk ama çok kaliteli işçiliği olan bi camcı abimle görüştüm.Oda sağolsun yardımcı olacak şuan tek eksiğim akvaryum,diğer tüm ekipmanlar mevcut kumundan bitkisine herşey tamam sadece akvaryum eksik onuda yeni eve taşınma söz konusu olduğu için erteliyorum 1.5 ay kadar şimdi akvaryum ölçülerine ve mevcut ekipmanlardan bahsetmek istiyorum eksik birşey yada yanlış birşey varsa yardımlarınızı bekliyorum.

AKVARYUM ÖLÇÜLERİ

Boy :190cm
En :95cm
Yükseklik :70cm

Hacim : 1260 lt
Cam Ölçüleri : 19mm rodajlı cam
Kuru alan cam ölçüleri :5mm rodajlı cam

MEVCUT MALZEMELER

Filtrasyon

*Tetra Tec EX 2400L/H
*Eheim 2226 950L/H Dış filtreler
*Venusaqua 300SF 2800L/H İç filtre (Filtre modifiyelidir,içerisindeki sünger 3cm uzunluğa kadar kesildi.İçine biobal,seramik halka,elyaf,karbon eklendi.)

Isıtıcı

*Eheim Jagger 300w (2 adet)
*Eheim Jagger 200w (1 adet)
*Eheim Jagger 75w (1 adet)
Toplam Isıtıcı Gücü : 875w

Aydınlatma

Kuru alan için ;
*Jbl solar reptil Uv 23w (2 adet)
*Isıtma Lambası (2 adet)
*Exo Terra Ayışığı 75w

Su Altı Aydınlatma ;
*Agora su altı lamba 80cm Mavi (2 adet)
*Alt kayıt üzerine Led düzeneği

DEKORASYON
Taşlar ;
Emre abininde alışverişini yaptığı Taş Marketten Çekmeköy/İstanbul
*Cam kayalar (4 adet İçleri matkapla delindi,led yerleştirilecek)
*Doğal kaya (14cm ve 22cm 2 adet)
*Meteor Taşı (18cm 1 adet)

Bitkiler ;
İpek yapraklı ve yapay bitkiler mevcut.Ayrıca kuru alan için bonsai dikdörtgen saksı içerisinde kuru alan camına gömmeli şekilde yerleştirilecek.

Kum ;
0.5mm ve 0.7mm silis kum karıştırıldı (160kg)

DOLAP

Demir iskeletli mdf kaplı bir dolap mevcut max ağırlık 2.5 ton kaldırabiliyormuş.
Boy :195cm
En :95cm
Yükseklik:90cm

Bunlar şuan mevcut malzemeler tek eksiğimiz akvaryum yapmak için sabırsızlanıyorum umarım güzel bişeler ortaya çıkar bende paylaşırım son halini eksiklerim için yardımcı olursanız sevinirim.Bu arada akvaryumun tahmini fiyatıyla birlikte bütçe biraz kabarık yardımlarından dolayı babamada teşekkür ediyorum :D

Saygılar...

Mango kökünü unutmuşum 2 adet mango kökü mevcut 12cm :)

Anlattiginiz her sey cok guzel hatta müthiş görünüyor :) benim kafama takilan tek birsey var . Elektrik faturasi 600 tl den asagi gelmez heralde :)

Cvp: Ömürlük akvaryum !

Gelirsede bizim kapluşların canı sağolsun :D Ayrıca filtre,ısıtıcı ve aydınlatma zamanlayıcılı,elektrik-elektronik okuyorum onu yapmazsam ayıp olurdu :D

MaşAllah kaplumbağanız kesin sizle mutludur :D

70lt akvaryumda bile mutlular,bende onlarla mutluyum :)

MaşAllah.Kaç cm kabuk boyunda iken aldınız peki?

Okan, kagit üzerinde bile muhtesem bir sey olacak diye bagiriyor. Benim bildigim Emre abinin vardi en yüksek hacimli olarak 890 litre idi. Sen onuda gececeksin hali hazirladaki plan dahilinde. Valla 4 gözle fotograflarini bekliyorum.

Kac kaplumbaga besleyeceksin ?

Aynan ' bumble bee '.Bede 4 göz ile bekliyorum.Sabırsızlandım şimdiii!:t65y:

Bende sabırsızlanıyorum emin :) bittiğinde hemen paylaşıcam.Bu arada kaplumbağa sayısını 8 e çıkarmak istiyorum petshopta tanık oldum 8 aydır güneş görmemiş kaplumbağalar var ordan alıp kurtarabilirim diye düşünüyorum.Erkek yumurtadan çıktığından beri benimle Dişiyi 2 sene önce almıştım 3 cm kabuk boyundayken ufaklıkları alalı 2 ay oldu aldığımda 2.5 cm ler.Şuanki kabuk boyları Erkek:10 Dişi:12 Ufaklıklar:4cm :)

Cok iyi olacak senin bu proje. Bu kadar genis hacimde huzurlu ve mutlu birsekilde yuzduklerini gördügünde eminim seninde mutlulugun bir o kadar olacaktir. Hakkinda hayirlisi olsun ve saglikli bir sekilde uzun bir ömürler diliyorum kaplumbagalara da.

Akvaryum detaylari hakkinda su anda detayli bir inceleme yapamiyorum. Aksam eve gidince bakacagim. Gerci o zaman kadar bir cok konuda yazarlar.

İnşallah onlar mutlu olursa ben olurum.

MAS Akvaryumla konuştum şimdi yaptırsam 1 hafta içinde kullanılmaya hazır olur dediler.Akvaryum camlarını ayrı yerden alıcam montajı MAS Akvaryuma yaptıracam hacim büyük riski göze alamam üstelikte Emre abi gayet memnun gözüküyor oda oraya yaptırmış.Yani onlar bana bağlı ben götürürsem camları 1 hafta ama dediğim taşınma söz konusu yaptırsam taşınırken zarar görmesi içten bile değil o yüzden bekletiyorum ama en geç 1.5 ay sonra kapluşlar ve ben kavuşurum diye düşünüyorum :D

Okan, bu akvaryumu hayata geçirmeni çok isterim. Benimki 150*80*70 olarak bir numara küçük kalır artık :)

Gökhan ve Gül' e selamlarımı iletirsin Okan. Benim akvaryumda çok emekleri var. Özellikle kuru alanlar ve taş yapıştırma işlerinde.

Sana ilk önerim kuru alan cemlerın hazır değilse oranın cam kalınlığını 8 mm yap. Benimkide rodajlı ve 8 mm ki biliyorsun benim akvaryum 15 mm camdan. 8 mm kalınlığı çok çok rahat kaldırır.

Kuru alan genişçe olsunki hayvanlar büyüyüncede hiç değişiklik zorunluluğu kalmasın. Yüksekliği lamba takılabilecek yükseklikte olsun ama alçak olupta büyüdüklerinde üst üste çıkıp atlamasınlar. Bu arada kuru alan rampası için kuşak konusunu baştan iyi düşünmeli. Benim akvaryumda yanlardan simetrik uzaklıkta iki kuşak varki kuru alan rampası ortadan iniyor. Bunu hatırlatırsın.

O taş markete gitmiştim. Ama bir çok taşı buradan aldım. Eksik kalan yada bakmak istersen aklında bulunsun. Kuru alan zemini ve rampa ile dinlenme sehpalarını kaplamışlardı. Hatta bu dinlenme sehpası durumunuda bir düşün derim. O yüksekliğe ulaşan kuvvetli bitki olmadığı için gerekir bence. Benimkiler gece su yüzeyine kadar uzananın üzerinde uyuyorlar. Başka yerde uyuyan yok. Bildiğin yatak.
http://dogaltasci.com.tr/

Isısıtıcı eheim 300 w 1000 lt ye kadar ısıtıyor. Sen ikisini tahsan kafi.

Eheim ve Tetra filtrelerin özellikle ilk başta yeterli olur bence. Ama ileride ihtiyaç duyarsan o akvaryuma alacağın tek filtre Eheim 2260.

Kum yeterli olur. Bitki ve kayaları zevkine göre döşersin. Ama kök ufak kalmış. Ben gerçi çıkardım ama kullandığım köklerden her biri 50-60 cm kadar. En azından bir tane bundan alıp koyabilirsin.

Her şey var. Madem bu kadar detaya girdin. Hem görsellik, hem su yüzeyi nemi, hemde suya oksijen katmak için Eheim markasının en güçlü hava motorunu al derim. İçerisinde 2 adet vantuzlu ve ayarlı hava taşı var.
mailto:/urun_detay.aspx?urn=3533&ad=eheim-3704-hava-motoru

Birde ben su yüzeyini ek olarak akıntı yapıp hareketlendirsin diye iç filtre kullanıyorum. Suyu veren yer tam yüzeyde. Alttakinin 2012 modeli. İşlevi temizlik değil. Koymuşkende sadece dalga motoru koymaya gerek yok dedim.
mailto:/urun_detay.aspx?urn=3528&ad=eheim-pickup-2010-filtre

Su içi aydınlatma olarak bende bundan iki tane var. Senin akvaryum daha uzun olacak. 100 cm daha iyi gibi.
mailto:/product_info.php?manufacturers_id=1199&products_id=30378&osCsid=ac39kd4cmp90a9aau2jmor0lj6

Bu arada alt kayıtta led nasıl olacak. Kum koyunca dipte kalmayacak mı? Bunu nasıl planladınız acaba? Hani boşa yapılmasın diye belirtiyorum.

Tüm plan proje mükemmel. Hayata geçmesini çok istiyorum. Ancak bir konu var Okan, sen bu sistemi nereye koyacaksın. Ben yeni binada 150*80*70 çelik iskeletli 15 mm camdan akvaryumu ne olur ne olmaz kirişe denk getirdim. Eğer apartmansa genede eve sokarken kimse görmesin. Bir hususta bu akvaryumu geçirecekin kapı ev içinde sadece salon olur sanırım. Bunu da yan devirerek yapabilirsin. Ben 80 cm kapıdan boşluk payı ile Gökhan ile yan devirip geçirdim. Birde seninki 190 cm. Eğer bina ise asansöre dik girebilir mi, yada merdivende dönerek çıkar mı? Bunların ölçüsünü keşfini yapmadan akvaryumu yaptırma. Yoksa evin girişinde kalırsın.

Bir konu daha var. Bu akvaryumu hadi banyodan hortum çekip doldurdun. Boşaltmak istesen ne yapacaksın ki benim musluk hortum takılamadığı için doldurmayıda bu yöntemle yapıyorum. Havuz fiskiyesi aldım Bauhaus tan. Onu kullanmanı tavsiye ederim. Aşağıdaki konunun sonunda kutusunun resmi falan var. 840 lt akvaryum için 20 dk dolum, 20 dk boşaltım süresi var. Yanlış hatırlamıyorsam bu kadar kısa sürede iş bitiyordu.
mailto:/forum/Konu-150x80x70h-840-lt-ve-diger-iki-akvaryumum.html

*Emre abi 1 saattir siparişlerle uğraşıyorum sonunda bitti hava motorunun siparişini verdim.Mango kökleri 2 tane daha aldım linkler :
http://www.sanalpazar.com/Mangrow-Koku-Buyuk-Boy-Kampanya-Turkiye-Yem-Merkezi__isp7999528
http://www.teleskopakvaryumcenter.com/pinfo.asp?pid=990

*1 tane roxin dalgıç tan aldım.Söylediğin havuz fiskiye motoru zaten vardı 3 tane ona gerek yok :)

*Akvaryum konusunda şöyle söyliyim asansör hastahane asansörü içeriye doğru genişlik 2.5 metre sedye tarzı şeyler için kiriş konusunda taşınacağımız yeni ev çelik kiriş ve sütünlardan yapılmış,her katta yatay çelik örümcek ağı var.
İçim rahat çünkü o apartmanda arkadaşım var 250x100x90 ölçülerinde bi akvaryuma sahip balık bakıyor :) 3 senedir sapa sağlam duruyor.

*Kapı konusu genişlik 1.5 metre rahat girer :D ev zaten 4+1 o yüzden geniş tutulmuş ölçüler bu tarz şeyler için..

*Led konusuna gelirsem alt kayıtın uç kısmına 190cm uzunluğun 6cm yüksekliğinde cam kesicem dikine kayıtın ucuna yapıştıracam ledi içte kalan kısma kayıt üstüne yerleştirecem kum böylece kayıtın üstüne gelmeyecek.Akvaryum üstü dalgalandırma için dediğim iç filtre 47 cm onun su püskürten yerini yüzeye koyarım aynı sonucu verir diye düşünüyorum.

Kaplumbağanız çok rahat edecek diye düşünüyorum.

Geri