Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Ömürlük akvaryum !

Cvp: Ömürlük akvaryum !

Paylaşıcam merak etmeyin :)

Bu resimlerdeki gibi gönderseler bende alırımda hep temsili resim bunlar. Birde bu büyüklükte köklerden bende dediğim gibi 3 tane vardı. İkisi bir türlü batmadı. Ben hesapta üç kökü birleştirip su yüzeyinin üzerine 10 cm çıkaracaktım ama batmayanlar yüzünden olmadı. Birde bu kadar büyük kökü kaynatacak tencere yok ben esas orada tıkandım. Yoksa kaynatıp suyu yedirirdim.

Bazen en kritik konuları atladığımız için değinmek istedim. Giriş çıkış olayı da kolaysa sorun yok. Bu arada arkadaşının akvaryumuna maşallah diyorum. Dibe müdahale etmek istese tüple dalmalı. Ben 70 cm yükseklikte zemindeki kayayı almaya kalksam omzuma kadar giriyorum. Kuru alanda çakıllarım var bazen atıyorlar içeri. Bunları ve kopan bitkileri dahi maşa ile uzanıp topluyorum. Hele kuru alan altındaysa daha da uğraşıyorum.

Kuru alan camını hayvanlar büyüyünce kırmasın diye 8 mm yap dedim ama aklında olsun o kuru alanı en az iki kişi kaldırıp oturtabileceksiniz. Gerçi 5 mm de olsa aynı. Bu sebeple bir kez yap sağlam yap derim.

İç filtre dalga görevini güzel yapar arkadan boylamasına verirsin akıntıyı. Hava motoru ve ışıklandırmaya diyecek söz yok zaten. Aslında kayalara lede bile gerek kalmaz ama dene bakalım ne olacak. Bizlerede ilham verirsin.

Bu arada dinlenme sehpası önerimi düşün derim. Bendekiler gibi eğimli iki iç içe bağımsız. Hatta içeridekini kullanmıyorlar ama seviyeyi düşürmek icap eder, biri onu beğenir gene daha iyi.

Senin kadar heyecanla bekliyorum gerçekten.

Emre abi bizden bu konuda daha deneyimli olduğu için düşünebilecek herşeyi düşünüp yazmış. Belki Cem abinin de bir kaç eklentisi olur ve ortaya güzel birşey çıkartırsın. Ailene ricada bulunda taşınma konusu biraz hızlansın bizi de çok bekletme burda :)

* Emre abi değinmeden geçmeyim. Geçen gün altyapı için "Mas akvaryum" sitesini inceleyim dedimde, örnek kaplumbağa akvaryumu için seninkilerle karşılaştım :) Adamların bile içine sinmiş ortaya konulan yapı demekki :)

Anlaşılan akvaryumun son halini merak eden ben değilmişim :smile: :t65y: ^^ :haha: :D :w00t: :rolleyes: :33: :148: :133:

Sehpa konusunda babamla konuştum olur dedi nasıl rahat edeceklerse onu yap dedi onay aldım.Kuru alan camını 8mm olarak değiştirdim bende şuan akvaryum taslak var çizim halinde onu değiştirdim.Kökü ben çok değişik batırıyorum işe yarıyor matkapla altına 4 delik açıyorum büyük yüzeyli vantuzlar var petshop larda arka kısmı uzun vantuzları burdan geçirip üstten hafif dışarı çıkıyor orayada vantuz kaçmasın diye diye iğne sokuyorum,sonrada akvaryum tabanına yapıştırıyorum çok iyi sonuç veriyor tavsiye ederim :)

okankrn' Alıntı:
Sehpa konusunda babamla konuştum olur dedi nasıl rahat edeceklerse onu yap dedi onay aldım.Kuru alan camını 8mm olarak değiştirdim bende şuan akvaryum taslak var çizim halinde onu değiştirdim.Kökü ben çok değişik batırıyorum işe yarıyor matkapla altına 4 delik açıyorum büyük yüzeyli vantuzlar var petshop larda arka kısmı uzun, vantuzları burdan geçirip üstten hafif dışarı çıkıyor orayada vantuz kaçmasın diye iğne sokuyorum,sonrada akvaryum tabanına yapıştırıyorum çok iyi sonuç veriyor tavsiye ederim :)

Okan kök konusundaki önerin için teşekkürler. Tekrar akvaryuma aldığımda bunu uygularım. Bu arada sehpaları yaptırmaya karar vermen çok iyi oldu. Faydası bu derinlikte akvaryumda çok fazla. İnan gece büyük ihtimal hepsi orada yüzeye yakın uyur. Zaten benimkilere bakarsın ve Gül hanımda dizaynda yardımcı olur. Hafif eğimli olup tepe kısmı su dışında kalacak. Bazen tam su altında bazen hafif sırtı suyu aşacak şekilde karışık uyuyorlar. Taş kaplı olduğu için yandan tutunanda var. Gerçi bundaki taş yapıştırma işçiliği fazla olduğu için kulağımı çınlatırlar :)

Emin mas ben akvaryumu iç dekor olarakta kurunca resimleri istedi. Tanıtım olarak kullanacağını söylüyordu. Kaplumbağa bahçesi bundan önce bir kez yapmışlardı ama içeride kuru alanlı. Buna hem emekleri çok oldu hemde dediğin gibi onlarda çok beğendi.

Cok merak ediyorum yaa eminim muhtesem olacak...
Zaten burdaki akvaryum sistemlerini gorunce umutsuzluga kapiliyorum benimki boyle olamaz diye..
Her aytintiya dikkat ediyorsunuz benimse bazen kafam almiyor ;(

kaplumbağalar gerçekten çok şanslı kaplumbağanıza verdiğiniz değer zaten heyecanınızdan da anlaşılıyor :) Herkes imkanı kadar kaplumağalara veya başka dostlarına böyle değer vermeli. Kurulum da bayağı uğraştırıcak ama hepsi bitince değecek anlaşılan resimleri ben de bekliyorum :)

okan bayağı uçuk bir proje olacak. ama bu ölçülerde yaptıracağın zaman her şeyi detayıyla incelemek gerekiyor özellikle taşıma işleriyle yerine montaj konusu donanımlardan daha fazla titizlik istiyor. en başta bu kadar büyük ve ağır bir akvaryum için bir hafta yetmez. en az iki tercihen üç hafta siliconların kuruyup sertleşmesi için önemli. bu içine su koyma değil taşıma esnasındaki baskıyı tolere etmek için. baştan başlarsak asansöre bunu soktuğun zaman yeterli yer kalmayacak ve tahminen üç kişi kesin, belki dört kişi taşıyacak. mecburen asansörde yere konmasına karşı şimdiden yere serilmek üzere kalın bir battaniye gibi bir şey serdirip üstüne koydurmalısın. hem de kirlenmez. salona kadar getirmesi tamam demişsin orada sorun yok.

mobilyaya gelirsek altından kiriş geçen yer yoksa kirişe yakın bir yere konumlandırma yapacaksın bu da duvar kenarı bir yer olacak. yeri şimdiden planla. bu ağırlık laminant veya parke ne varsa onu ezecektir bunu en aza indirmek için altına uygun ölçüde halı kestireceksin. üstüne de düz bir tahta. bu ağırlığı hafifletip tabana eşit yayacaktır. mobilyayı yerleştirdikten sonra üstüne gerekirse strafor alıp koyacaksın. mesela ben bu iş bir gün bittiğinde televizyon masası niyetine kullanmak için laminant şiltesi koydum ki hasar, çizik olmasın. mobilyanın planını da ona göre planlayıp çizdim. bunlar hazır olduğunda ancak akvaryumu getirtebilirsin. akvaryumun orada beklediği süre zarfında bunları halledersin.

bu çapta akvaryumun iç sistem ihtiyaçlarını bir kenara bırakırsak bir kaç problemi var. birincisi verdiği nem yüksek olacak. bu size rahatsızlık verebilir. duvar kağıdı kullanıyorsanız açılmasına neden olur. benimkilerin odasında oldu bu. gün gelir evden ayrılmak icap ederse (iştir, evliliktir) yeni taşınacağın ev bu ayarda olmalı. taşınma sıkıntısı diyelim buna.

benim şimdilik aklıma gelenler bunlar. bu konulara dikkat et. çünkü bunlar işin en zor ve düşünülmesi gereken kısmı. bunları hesap etmeden yaptırma, şimdiden hayırlı olsun.

Muhteşem bir akvaryum olacak bittiğinde . En son nat geo wild izlerken görmüştüm o büyüklükte bir akvaryum . Kuru alanada kum koycaksındır :) Yumurtadan doğacak yavruları izlemek epey zevk verir resimleri 4 gözle bekliyorum .

Cem doğru konulara ilavede bulunmuş. Mas akvaryum demir dolabın üzerine strafor koyuyor. Sende tekrar hatırlatırsın.

Bu arada parke konusu da Cem in hatırlattığı gibi önemli. Akvaryum dolabın muhtemelen 8 ayaklı olur. Yani önden bakınca 4 ayak görürsün. En alta bir halı yada kilim serersin. Ama esas bence ayakların altına ama önden arkaya uzanacak şekilde ikişer ayak altına 5 e 10 kalaslar kestirip siyaha boyat. Bana böyle kalaslar yaptırdılar. Ama sunta vs değil doğrudan ağaç kessinlerki çökme olmasın, dayanıklı olsun. Bu kalaslar baskıyı yayar ve azaltır. Parken ve zemin zamanla oluşacak baskıya karşı korunaklı olur.

Nem konusunda bulunduğu odada en az bir cam yaz kış aralık olmalı hatta yazın arttığı için açık olmalı.

Sağolun abi hepsini düşünerek güzel bi yere oturtacam.İnşallah bi sorun çıkmadan her şeyi hallederim.

Kolay gelsin inşAllah.Zor olacak biraz dizayn felan.En az 4 saatini alır.Normalde büyük olmazsa 1,5 felan.Tekrardan,Allah yardımcın olsun inşAllah :smile::t65y::ff:

4 saatimi alsa iyi diye düşünüyorum.Yerleşim, filtre boruları, kum dağılımı, taşlar, bitkiler,aydınlatmalar vb. :D :D

En az iki gün uğraşırsın, ama ondan sonrada 2 yıl suya dokunmana gerek kalmaz.

İçimi rahatlatan kısmıda o abi, biraz cefa çekecez, sonra sefasını sürecez :D :D

Benim akvaryumu biliyorsun Okan. İçerisinde 800 lt su var. 10 cm ortalama ile 3 kaplumbağa yaşıyor. Tam 1 sene sonra suyu komple boşaltıp filtreyi açtım. Elyaflar dahi çok kirlenmemişti. Süngeri neredeyse yıkamadan koysam yeriydi. Seneye yaza kadar açmayacağım filtreyi. Tabi malzemeleride iyi seçmiş olduğumu düşünüyorum. Ama su hacmi büyük olunca temizlik konusunda çok rahat oluyorsun :)

Abi bide ben 2 dış filtreyle yapacam rahat olacak diye umut ediyorum :)

4 saat mi ? benim 50 litrelik akvaryumun iç dizaynı 4.5 saat sürmüştü. O ebatlarda ve detaylı bir projeyi 4 saate halletmek muazzam olurdu.

Gerçi önceden deneyimli Emre abi 2 gün demiş bile :)

Geri