Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

önemli hastalıklar, belirtileri ve tedavileri

aragorn

Bordo Bereli
akciğer enfeksiyonu

belirtileri:
-alt kabukta pembeleşme
-sesli nefes alıp verişi
-iştahsızlık yem yememe
-genelde kuru alanda vakit geçirme
-gözlerin genelde kapalı durması

tedavisi:
-uygun şartlar mutlaka sağlanmalıdır(akvaryum ısıtıcı filtre kuru alan ısınma lambası ) su sıcaklığı 29derece civarina getirilmeli,kuru alan 31-32 dercelerde olmalı ve hava akımına maruz kalmamalı kaplumbağa, yem yemesi sağlanmalı karides verme gibi yöntemlerle, antibiyotik tedavisi uygulanmalı(en az 3 gün devam edecek şekilde) tavsiye edilen en yaygın ilaç monodoks.. eczanelerde bulunmakta.. akvaryumdaki su miktarına göre sabah ve akşam yarım ya da tam kapsül suya karıştırılmalı..

gözlerde enfeksiyon

belirtileri:
-gözlerde kızarma, şişme
-gözleri açamama

tedavisi:
-gözlerde enfeksiyonun nedeni ya A vitamini eksikliğidir ya da bakteriyel enfeksiyondur.. A vitamini eksikliği kaplumbağalar için olan kaliteli vitaminlerin akvaryum suyuna ve yemlerine karıştırılmasıyla giderilebilir.. bakteriyel enfeksiyon durumunda ise ilaç kullanılması gerekmektedir.. terramycin isimli merhemi bir pamuğa sürerek göz çevresine pansuman yapılabilir 1-2 saat kuru alanda tutularak ilacın iyice emilmesi sağlanmalıdır. ya da gentagut isimli steril göz damlası da kullanılabilir..

mantar hastalığı

belirtileri:
-kabukta pamuksu yapıda hafif yumuşak beyazımsı oluşumlar
-deri de beyaz yara benzeri enfeksiyonlar

tedavisi:
-mutlaka uygun bir ortam olmalı.. özellikle kuru alanın payı büyük. kuru alana çıktıklarında suda yaşayan bakterilerden ayrılmış oluyorlar kuru alanda yeterince vakit geçirmeme sonucunda da mantar olabilmekte.. ve contra-ıcyhto isimli (mavi damla) dezenfektan kullanılmalı..

obezite

belirtileri:
-kaplumbağada dengesiz gelişme
-hayvanın ellerini başını kabuğuna sokamamsı

tedavisi:
-oldukça zordur dengeli bir beslenme şekli ve geniş bir akvaryum sağlanmalıdır.. hareketsizlik obezitenin ana nedeni sayılabilir.. yeterince hareket edemeyen ve dengesiz beslenen kaplumbağalarda obezite kaçınılmaz olmakta.. gereken miktardan fazla yem verilmemesi bu açıdan önemli..

burda verdiğim ilaçlar ve diğer tedavi yöntemleri veteriner tavsiyesidir..tabi yine de imkanınız varsa kaplumbağanız hasta olduğunda mutlaka bir veterinere götürün.. fakat buna imkanı olmayanlar için yararlı bir kaç şey olabilceğini düşünüyorum burda.. bu yüzden aslında bazıları forumda olan bu bigileri derli toplu olarak düzenledim.. umarım yararı olur..​

bugun elime alınca farkettim.. incinin kabuğu kurumuş gibi.. bi atne de beyazımsı leke gibi bişi olmuş.. hareketlerinde hiç bi bozukluk yok..iştahı da yerinde..
acaba hastalık mı kaptırdım..
bi de altındaki yeşil yerlerlerinde hareler gibi kahverengi bişeyler oluşuyo..:(

o kahverengilikler büyüdükçe oluşcaktır endişelenmenize gerek yok onlar için.. beyazlık eğer pamuksu ve hafif yumuşaksa mantar demektir resmini görmeden de net bşy demek doğru olmaz tabi..

yumuşaklık pamuksuluk yok..ama kabuğu kurumuş gibi..hatta soyulcak gibi bi hali var..bugun güneşte farkettim..hatta okuduklarıma göre kabuğu tamamen çok sert.. bu da sağlıklı demekmiş..
leke de öle tabaka gibi bişey değil..
evet haklısınız görmekte fayda var..tekrar güneşe çıkardığımda resmini çekerim..
çünkü bende orda farkettim..
görünce canım sıkıldı.. hasta etmek istemem :(

kabuk değiştirceğinin işareti o zaman muhtemelen.. tabi yine de resmini görerek daha net bişey diyebiliriz

küçücük daha bebek..aldığımda hepten küçüktü de bende biraz toplarlandı..şişmanladı..
kabuğu değişecekse düşündüğümden büyük o zaman..bu da demektir çok bakımsız kalmış o satıcının elinde :(
tamam teşekkürler..resmini koymaya çalışıcam :D

Cvp: önemli hastalıklar, belirtileri ve tedavileri

Çapulcu kafasını içine çekebiliyor ama kolları ve bacakları tam olarak içine girmiyor. Kol ve bacaklarını en fazla kabuğunun altında tutabiliyor, içine girmiyor. 1,5 yaşında ve 12cm. Küçüğümüzün yemlerini de yiyor. Obez olabilir mi? Ne yapmak gerekir?

foruma hoşgeldin ılgaz. hayvanın önden bir resmi iyi olur. ona göre netlik kazanır. ön ayaklar tam içeri girmez. arkalar ise boşluğu kapatacak gibi olur.

yem harici başka birşey veriyor musun ? yemler neler ? 8 cm kabuk üstü hayvanlar günde kafa hacmi oranında tek öğün beslenir. 10 cm üstü bir gün aç gün yapılır. bugünde kabuğu oranında marul kıvırcık verebilirsin. ama önce hayvanı bir görelim.

cem' Alıntı:
foruma hoşgeldin ılgaz. hayvanın önden bir resmi iyi olur. ona göre netlik kazanır. ön ayaklar tam içeri girmez. arkalar ise boşluğu kapatacak gibi olur.

yem harici başka birşey veriyor musun ? yemler neler ? 8 cm kabuk üstü hayvanlar günde kafa hacmi oranında tek öğün beslenir. 10 cm üstü bir gün aç gün yapılır. bugünde kabuğu oranında marul kıvırcık verebilirsin. ama önce hayvanı bir görelim.

Fotoğraf gönderemedim bir türlü. 

Ilgaz' Alıntı:
cem' Alıntı:

Fotoğraf gönderemedim bir türlü. 

Fotoğraf Yükleme

Geri