Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Parmağı kanamış ve tırnağı kopuk

euqenie

Gümüş 3 Üye
bugunn petshopa gıttımmm kum almakk ıcınn oradaa kapptaa 2 tanee kocamann 3 tane dee kucucukk kaplummbaga varrdıı dıkkatlı bakınca bıırının parmagındaa kan gordumm adama gsterdımm hemenn. cook da umursamadı ben de satın aldımm onu eve getırdımm bnmkılerden ayrıı bı yere koydumm. o kadar kucuk kı hemenn gelırken de battıkon aldımm parmagı ısırılmıs sanırım tırnagı kopmuss. oraya batıkon surdumm ayrı bı kapta su an ne yapmalıyımm baska??

RE: acıll durumm yardımm:((

Gecmis olsun.Cok iyi yapmisin.Bizim burda pet shopcilara yasak geldi.Hayvan satmalari yasaklandi.
Acaba tirnagina yara bandi yapistirabilir misin?
Yapistirilir mi?

Gecmis olsun.Cok iyi yapmisin.Bizim burda pet shopcilara yasak geldi.Hayvan satmalari yasaklandi.
Yapistirilir mi?

Yapistirilir mi?

Cvp: acıll durumm yardımm:((

o kadarrr kucukk kı anlatamamm yapısmazz ımkanı yook :( veterınere de gııttım bırsey yapmaana gerek yook sonucta suya koyacakın kalsın oyle dedıı ıyıce moralım bozuldu . iyi ki bu sayfa var

Kuru alanda batikon sürüp bekletin, sonra da teramycin deri pomadı sürün. Bu antibiyotiklidir ve iyileşmeyi sağlar. Baticon sadece temizleyicidir. Sabah akşam bir süre devam edinönemli bir yara değil gibi. Sağlıklı bir beslen me sonrası kkısa sürede toparlanacaltır. Bu esnada öineralli yem yada vitamin takviyesi ve protein akımı hücrelerin yenilenmesi açısından faydalı olacaktır.

Cvp: Parmağı kanamış ve tırnağı kopuk

pomada gerek yok baticon yara üstündeki hücreleri öldüreceği için orada kabuklaşma olur. 5 dakika kadar kuru bir yerde beklet baticon kurusun. suyuna metilen varsa bir damla damlat. bu sudaki mikrobik oluşumları yok ettiği gibi stresini de azaltır. pomad ayağını ağzına veya gözüne değdirmesi durumunda sakıncalı olabilir.

geçmiş olsun. hayvana bu yara şans getirdi. o sayede bir yuvaya kavuşmuş oldu. ona hayırlı oldu.

tesekkur ederımm evett ıyı olsun daa kıyamadım aldım geldım hemenn . cook da ufak umarım benımkier kabullenırr su an ayrı bı yerde bakıyorum. dedıklerınızı uyguladımm . digerlerının yanına koyayım mı daha kolay alışması ıcın bılemıyorum

hayvan o kapta en azından bugünlük beklesin metilende koyduysan üzerinde bakteri varsa onlarda temizlenmiş olur. sonuçta geldiği yer malum diğerlerine veya akvaryuma bir şey bulaşmasın. petshopa göre ısı açısından da iyi durumdadır tabi kaloriferler çalışıyorsa ve yedek ısıtıcın yoksa o konuda da endişe etme. yarın kontrol edip akvaryum suyu ile yıkar ve koyarsın. yalnız gözlemlemek lazım. oradan kurtardım derken seninkiler hacamat etmesin.

Cem, anladığım kadarıyla yara büyük ve derin birşey değil. Ama teramicyn kabuk üzerinde antibiyotik ile hem enfeksiyonu engellerekn hücrelerin yumuşak kalmasını sağlıyor. Baticonun yanında teramucin kullanıldığında yaranın daha hızlı.iyileştiği gözllemleniyor.

Tahminimce küçük bir.bölgeye uygulanacak pomadın göze zararı olmaz. Zaten hayvan suya girdiğinde temizleniyor herşey.

Baticonun iyileştirme özelliği yok diye biliyorum. Ancak burda tırnak kopmasına bağlı ufak bir kanama var ise ve şu an stabilse baticonun koruyuculuğu yeterlidir. Deri de yara var ise pomad kullanılmalı diye düşünüyorum.

kalorıfer calısıyor ev sıcak bayaa lamba fazla uv olanı da donanın oldugu kaba koydumm. ısıtıcı yok dıye endıselenıyordum ben de.

yaraa cookk ufakk tırnagını ısırmslarr byuk ihtimalll cook buyuk degıll sukur

Batikon mikrop kapmasını yani oluşabilecek bir enfeksiyonu önler.

Geçmiş olsun. Ayrı yerde tutman çok akıllıca olmuş. Aslında veteriner sisteme ilave olarak katılacak görsel olarak sağlıklı hayvanların dahi kısa bir süre ayrı yerde durmasını öneriyor.

cook saolun . batıkonu uyguladım yarın tekrar uygulayayım . bı sure kalsınn bu kapta o zamann ondan sonra koyayımm. petshoplarda mahvoluyrlar gercekten. artık bıraz daha buyuduklerınde akvaryumu ıyıve buyutmem gerek :) baya da kucukk belki bı kac aylıktır :)

Hatta baticonun doktorlar tarafından tutulmasının sebebi de açık yaraya sürülmesidir. Eskiden kullanılan oksijenli suyun ve tentürdiyotun açık yarada zararlı olduğu, yaranın etrafına sürülmesi gerektiği ortaya çıkmış ve yavaş yavaş piyasadan silnimiştir.

Tekrar geçmiş olsun. Çok daha büyük ve derin yaraların iyileştiğini gördük. Umarım diğer kaplumbağalar ile sorun yaşanmaz. Evi olmuş yavrucağın en azından.

eminemre direk pomad sürülseydi dediğin doğruydu. baticon sürüldüğü için o bölgedeki yapıcı hücreleride öldürmüştür. bu hücreler ölünce kabuk şeklinde dış kenarları kaplar. kanamayı keser. pomad sonraki gün sürülebilir. o zaman kenardaki deriler pomadı emerek kapanmayı hızlandırır. ama dediğin gibi bende ufak olduğunu düşünüyorum. kabuk bağladı mı kendisi iyileşmeyi tamamlar. bu kadar şey için gidip ilaç almaya değmez diye düşünüyorum.

Tabi canım aciliyeti olmayan bir durum. Aynen katılıyorum. Ben genelde pipirikli olduğumdan kendim için biraz da hassas cildim olduğu için her türlü kremi ecza dolabında tutuyorum. Kuzen de dermotolog olunca prospektüsleri ezbere biliyorum :)

Geçmiş olsun.İnşallah çabuk iyileşir.

Saolunn arkadsla4 durumu iyi amaa uyuyor cook daha alisamadi yeni evine sanirimm bu kadar cok uyumasiinin sebebi daha once kaldigi yerin soguk olmasi olabilir mi. Su an tum ekipman var ama uyuyor. Bebek olmasi ya da iyilsme doneminde olmasi mi sebeptir acaba

bu dönemler soğuk olduğu için hayvan ısı depoluyor. kırgınlık varsa bu da durmasına sebep. hayvan yavru, yetişkinler gibi yağ depolama durumu henüz yok. aldığın yerdeki ortamda malum, bırak tadını çıkarsın.

Kabuğu cook cook yumuskti aldigimdaa simmdi cok dha ii durumda

Geri