Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Plastik kap

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Cvp: Plastik kap

Tabikide yanlış gelebilir. Zaten fikirlerimizin çoğu uyuşmuyor farkındayım :D Konuyu diretmek en son yapıcağım şey. Ben de sizin gibi düşüncelerimi söylüyorum özgür düşünce ortamında. O zaman hiç kimse akvaryuma para vermesin diyorum. Ne iyiymiş bende yarın plastik kaba geçiyim :)

Açıkçası yazın 70 litre kapta kaplumbağalarım şu anki cam 40 litre akvaryumumdan daha mutlu ve özgürler idi. Önemli olan yaşam alanı dediğimiz vivaryumu en uygun şekilde hazırlamak.

O zaman kolayı var Emin bey yarın ilk işiniz kapluşları plastik kaba almak olsun :)

Yeşim hanım Benim bahsettiğim boyutta ki plastik havuzlar akvaryum fiyatına eşdeğer hatta daha pahalı.
Hem cam akvaryum kullanmak istemeyenler için mika seçeneği de var.
Bir canlıya hakkını vererek baktıktan sonra cammış, plastikmiş önemi yok :)

Bu ara da bir düşünceyi diretmeyip "O zaman hiç kimse akvaryuma para vermesin diyorum." diyebiliyorsunuz.

Arzu hanım bende diyorumki plastik kapta besliyceklerine mika içinde beslesinler daha iyi. Benim demek istediğim puslu ortam balığı strese sokar. Ben bunu akvaristlere ve yıllardır balık besleyen insanlara sordum da yazıyorum. Yoksa kafadan atmıyorum :) Hiç kimse akvaryuma para vermesin düşünceyi diretmek değildir. Ben düşüncemi söylüyorum sizin yaptığınız gibi aynen :)

Beta balığının doğal habitatından bir kaç örnek:

mailto:/bettabreedingscene/bettapool2.jpg

mailto:/wp-content/uploads/2011/10/110-SaZeOd.jpg

Anavatanı Tayland'ın sazlık göletlerinin ÇAMURLU suları imiş..

Zaten bu akvaryumdan sonra kaplumbağalarımı 2metre karelik bir plastik tanka geçirmeyi düşünüyorum. Yurtdışından sipariş vermek için şu an araştırmalar yapıyorum..

Çamurlu su ile puslu plastik kap ne alaka onu anlamadım. Balık zaten orada özgür ve sudan başka bişey görmüyor. Suyun bulanık olmasıyla etrafı puslu görmesi aynı şey değildir. Benim akvaryumumunda suyu masmavi. Metilen mavisinden dolayı nolucak peki? :D

Yeşim Hanım benim size gösterdiğim sadece bir örnekti birde plastik puslu değil cam gibi.Şu anda betta balığım çok mutlu gibi görünüyor ona saklanmalık yerde yaptım giriyor çıkıyor.

suyu zaten masmavi yapıyorsanız metilen mavisini yanlış kullanıyorsunuzdur :D
Öyle bir dezenfektan sadece ilk kurulumda ya da ağır hastalıklar sonrasında kullanılır ki suyu masmavi yapmaz.

İnşallah dediğiniz gibi olur :) Güle güle besleyin bettanızı :)

Ben masmavi lafını laf gelişi söyledim. 3 damla metilen mavisi ve vitaminle su bulanıklaşıyor ister istemez benim kastettiğim şey buydu. Ben her ihtimale karşı su değişimlerinde kullanıyorum. Önerdikleri de bu şekilde zaten.

Arkadaşlar birde birşey soracağım ben akvaryumcuya gittim mavi damla dedim oda dediki al bu onunla aynı görevi görüyor dedi baktım inceledim küp halinde mavi akvaryum tuzu diyor parazit beyaz benek ve mantar hastalıklarında banyo sırasında akvaryum yeni kurulduğunda kullanır diyor sizce aynı görev mi 10lt ye 2 tablet diyor ben 1 tablet attım.

Akvaryum hobisinde tek doğru yoktur zaten..

Metilen içeren bir ürün. O ilacın sıvısının tablet olanını yapmışlar.

Emin bey bu arada plastik kaba geçtiğinizde en kısa zamanda fotoğraflarını koyarsanız arkadaşlarda bilgilerinizden faydalansın :)

Öyle bir sistem kurabilirsem zaten her türlü koyarım ki insanlar özensin :)

sercan159' Alıntı:
Kullanabilirmiyim yani

Edit:Kaplumbağalarda

Çok sık kullanmayın. 15-20 günde bir falan. Eğer filtreniz var ise çok ihtiyaç yok. Ben yazdan beri mavi damlayı bıraktım örneğin.

Merakla bekliyoruz o zaman :) Bu arada neye uğradığımı şaşırdım iyiki bişey söyledim birden herkes plastik kapçı oldu :)

Bu arada bahsettiğim sistemin maliyeti herşeyiyle 750TL civarında olacağı için yarın yapabileceğim bir şey değil. Şu anda fizibilite yapıyorum. Ama eninde sonunda o sisteme geçeceğim.

Plastik kabı savunmuyorum sadece eğer daha küçük bir akvaryum var ise onun yerine daha büyük bir kap kullanabileceğimizi savunuyorum sadece. Yoksa zaten hepimiz şu anda cam akvaryum kullanıyoruz. Ama plastik kaplar da öcü değil hani.. İş görüyorlar fazlasıyla..

Ben balık için söyledim. İş kaplumbağaya kadar geldi :) Plastik kaba bişey demiyorum. Sadece puslu balık strese girer demem suçsa eğer sustum tamam. Neyse arkadaşlar ben çekiliyorum yanıt vermiycem siz kendi aranızda tartışın :D

Ortada suç yok zaten :) Bir sürü fikir var sadece. Bunun tartışılması da bu forumun doğru işlediğini gösterir. Hiç bir fikir körü körüne kabul edilmemelidir. Ne kadar çok kişi bir konu hakkında saygı çerçevesinde tartışıyorsa forum o derecede işlevini görüyordur. Çünkü bu uğraşta tek bir doğru yoktur. İnsanlar burdaki fikirlerin tamamını okumalı ve kendi bilgi süzgeçinden geçirip mantığı ile bir yargıya varmalıdır. :)

Saygı çerçevesinde tartışmayı da çok uzatmamaktan yanayım zira sonunu iyi görmüyorum :) En doğrusu da budur. Herkese iyi forumlar ( tartışmaları çok uzatmamak şartıyla) :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri