Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Plastik kap

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Cvp: Plastik kap

İnternetteki ne forumu olursa olsun birincil amaç tartışmadır. Forum'un TDK'daki kelime anlamı:

forum (Latince)

a. (fo'rum) 1. tar. Eski Romalılar zamanında, Roma'da ve diğer şehirlerde kamu işlerini konuşmak için halkın toplandığı alan. 2. Toplu tartışma. 3. Bazı sorunların görüşülerek karara bağlandığı genel toplantı

KAYNAK: http://tdkterim.gov.tr/bts/

Bende yeşim hanıma katılıyorum e biz neden akvaryum aldık yani 70 cm akvaryum alıcağımıza aynı fiyata 150 200 cm alırız ?

Bende yeşim hanıma katılıyorum. madem forum toplu tartışma yeri yeşim hanım gidince niye sustunuzki. Konuşalım hadi. Melih beye yanıt verin bana yanıt verin

Bu bir tercih meselesidir.
Eğer ki geniş bir yerim olsa ben hiç hiç düşünmeden Pakize için bir havuz yapmayı isterim.
Maalesef daha öğrenciyim ve buna imkanım yok :)

Melih Bey yeriniz ve yeterli imkanınız varsa o boyutta bir yaşam alanı kaplumbağalar için harika bir yer olacaktır.Isıtması, filtrasyonu, kuru alanı gibi şartlar da tamamlanırsa süper olur doğrusu :)

Sanem hanım öncelikle biraz sakin olun :)
Forum kurallarımız da Türkçe'nin düzgün kullanımıyla ilgili de bir madde var :)
Herkes düşüncesinde özgür.İstediğiniz düşünceyi sizde saygı çerçevesinde paylaşabilirsiniz.

Konu epeyce saptı.

Bu konu profesyonel akvaristler tarafından da tartışılan bir konu.
Stres balıklarda bulanıklık, çok açıkta olmak gibi şeylerden kaynaklanabilir.
Dediğim gibi cama cam akvaryumda Yeşim Hanımın fikrine göre stressiz bir yaşam sürülmesi gerekir ki bu tür akvaryumlarda balıklar stres altında kalabiliyor :)

Eğer canlıların ihtiyaçları eksiksiz karşılanabiliyorsa materyal önemli değildir.

Arkadaşlar kaplumbağlarım 5inci yaşam alanındalar bir tanesi akvaryumdu sadece. Şimdi 70litrelik bi kapta bakıyorum ayrıca 30litrelik diğer kapta da hasta olana tedavi uyguluyorum. Yazın yakşaşık fiyatı 120TL yaklaşık kapasitesi 500 litre ve buna geçmeyi düşünüyorum. Ben kaplumbağların ve bazı balıkların kapta beslenmesi taraftarıyım. Plastik kap şeffaf değil siyah olacak bence. Bu hayvanlar ortamlarında boru gibi bi akvaryumda yaşamadıklarından dolayı bu ortamı kap ile yakalamak daha kolay. Taşıması çok daha kolay ve kullanımı kesinlikle çok kolay. Ama kaplumbağa başına 100ltnin yeterlı olacağını düşünerek uygulanmalı. Kapluşların boyu 3-8cm arasında şimdilik yeterli bu kabı yazın yenilediğimde ömürlük yuvaları olacak. Yurtdışında vivaryumlar balık ve yağmur ormanı ortamı için daha çok kullanılıyor ve genelde pond adıyla sert plastik kocaman kaplarda bakıyorlar küvet gibi. Google dan bakabilirsiniz. Akvaryum kesinlikle çok güzel gözüküyor ama bence de plastik kapta daha mutlular. 500litrelik bir akvaryumun maliyeti nedir? Kabınki 120TL.

Sanem Hanım öncelikle Türkçeyi doğru kullanarak ve forum nezaket kurallarına uyarak başlayalım.

Dakika dakika bilgisayarın başında değilim hiç bir zaman hiçbir konuyu cevapsız bırakmam. Ancak provakatör hareketlere cevap vermem ki, size cevap vererek bu söylediğimi de çiğnemiş oluyorum.

Öncelikle savunduğum şeyin plastik kabın kendisinin olmadığını, sadece küçük bir cam akvaryum yerine daha büyük bir plastik kap olabileceğidir. Tabiki konu başlığı altındaki tüm yorumları okumadan son sayfaya geldiğiniz için bunu anlamamış olmanızı normal karşılıyorum. Tekrar söylüyorum. Bunlar benim fikirlerimdir. Melih Bey ya da siz kabul etmek zorunda değilsiniz.

Forum amacı zaten tartışmak. Ancak biz Türk halkı olarak tartışmayı kavga etmek olarak görüyoruz. Tartışmak bir fikri karşısındakine empoze etmek ya da kabul ettirmek değildir. Ben Yeşim Hanım'a katılıyorum ya da kattılmıyorum diyebilirsiniz. Ancak herkes fikrini argümanlarla savunmalı. Ben burda kaplumbağalar 10C derecede yaşar ısıtıcı kullanmayın desem haklısınız. Ancak habitat ve vivaryum konusunda tek bir doğru yoktur.

Kaan Bey'in de dediği gibi siyah plastik tanklar vardır ve bu işi maddi açıdan sıkıntısı olmayan bir çok akvarist ve hobici bu işi bu tanklarda yapar.

Örneğin ben de cam akvaryum kullanıyorum 40 litre. Ancak yazlıkta 70 litre plastik kabım var. Neredeyse kaplumbağalarım 2 katı büyük bir alanda yaşıyorlar. Bunun neresi kötü ya da yanlış. Ben kimseye cam akvaryum almasın demedim. Olanağınız yok ise plastik kaplar iyi bir alternatifdir ve kullanılmasında sakınca yoktur dedim. Savunduğum düşünce budur. Bunu size kabul ettirmek zorunda değilim. Sayfalarca örnek, resim ve kaynaklarla fikrimi savundum. Doğru ya da yanlış olduğunu düşünmek size kalmış.

Ancak dediğim gibi provakatif hareketlerde bulunmayın. Konunun bir tarafı olarak moderatör olduğum halde sizi uyarmayacağım. Ancak tavrınızı ve Türkçe'nizi düzeltmenizi tavsiye ederim. Çoğu zaman karşınızda konuştuğunuz kişinin yaşını ve konumunu bilmediğiniz için tanımadığınız herkese saygılı konuşmalısnız. Forum adabı bunu gerektirir.

Dünya'nın en saygın kaplumbağa ürünleri üretilen ve kaplumbağa severlerin kullandığı bir markanın su kaplumbağaları için ürettiği ve bu amaç için %100 geri dönüşümlü sert plastikten imal ettiği bir kap.

100X55x40h boyutlarında 200 litrelik bir yaşam alanı:

mailto:/catalog/images/turtletub.jpg

Araştırmak isteyenler ürünün ingilizce ismi olan "turtle tub" olarak arama motorlarına kullanabilirler. İşte örnek bir vivaryum ayrıca benim evime kurmak istediğim sistemin bir benzeri:

mailto:/images/Categoryimages/normal/p-71681-51597-reptile.jpg [img=350x280]http://www.aquariacentral.com/forums/attachment.php?attachmentid=107891&stc=1&thumb=1&d=1255313258[/img]

arkadaşlar konu amacından iyice sapti. konuyu kilitliyorum.

Cep telinden zor oluyor kapatmak. Ahmet konuyu kapatabilir misin?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri