Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Poga 8 cm oldu. yapılması gerekenler? (Beslenme programı, Yemler, Akvaryum, uvb vb.) Genel değerlendirme.

AhmetFaruk

Bronz 5 Üye
Öncelikle konuyu okuyup yardımcı olmaya çalışan arkadaşlara şimdiden çok teşekkürler.

Poga 2023 Ağustos ayından beri benimle. İlk zamanlar bebekliğinde akvaryumdan kaçıp 20 gün boyunca evde bir şekilde hayatta kalmayı başarmıştı. O yüzden kendisi benim için çok kıymetli. Bu konu başlığı altında birçok fotoğrafını paylaşacağım. Kendisini görünce bir maşallah dersiniz nazar değmesin hayvana :)

Sormak istediğim birçok konu olduğu için tek bir konu başlığı altında olmasını istedim.

- Poga 8 cm boyutuna geldiği için besin programında değişiklik yapmamız gerekecek diye biliyorum. Elimde bulunan besinlerin kalan oranları ile beraber fotoğrafını paylaşacağım. Bunan sonraki beslenme programı için yeni yemler eklemek istiyorum.

- 8 cm boyutundan sonrasında ubv ampul kullanmamız gerekiyor diye biliyorum. Ampul özellikleri ve konumlandırılması hakkında ne önerirsiniz?

- Akvaryum hakkından yorum ve önerileriniz alabilirim. İlerleyen süreçte ömürlük akvaryum kurmak istiyorum. Bu akvaryum beni ne kadar süre daha idare eder acaba?

- Cinsiyeti merak ediyorum. Öğrenmek için biraz erken mi?

Ekli dosyalar

• akvaryum-1.jpg
    akvaryum-1.jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 44
  • yan.jpg
    yan.jpg
    599.2 KB · Görüntüleme: 41
  • üst.jpg
    üst.jpg
    643.2 KB · Görüntüleme: 39
  • tutunma cubuğu.jpg
    tutunma cubuğu.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 40
  • poga-2.jpg
    poga-2.jpg
    1 MB · Görüntüleme: 40
  • ön.jpg
    ön.jpg
    943.4 KB · Görüntüleme: 42
  • Besinler.jpg
    Besinler.jpg
    365.1 KB · Görüntüleme: 38
  • arka.jpg
    arka.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 40
  • alt.jpg
    alt.jpg
    921 KB · Görüntüleme: 37
  • akvaryum-2.jpg
    akvaryum-2.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 46
Son düzenleme:
Fotoğrafların devamı.

Ekli dosyalar

• ısıstıcı.jpg
    ısıstıcı.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 26
  • kabuk.jpg
    kabuk.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 24
  • kuru alan-1.jpg
    kuru alan-1.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 24
  • kuru alan-2.jpg
    kuru alan-2.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 24
  • kuru alan-3.jpg
    kuru alan-3.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 26
  • poga-1.jpg
    poga-1.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 27
  • poga-4.jpg
    poga-4.jpg
    902.4 KB · Görüntüleme: 24
  • rampa-1.jpg
    rampa-1.jpg
    793.8 KB · Görüntüleme: 24
  • rampa-2.jpg
    rampa-2.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 25
Konuyla alakalı değil ancak kuru alanda kullandığınız zemin malzemesi ne olarak geçiyor nereden bulabilirim. Ayrıca delikli yapısı dolayısıyla ısıtma lambasının sıcaklığını suya geçiriyor mu

Bu arada kurduğunuz setup benim oldukça hoşuma gitti. Bu konuda tecrübeli sayılmam ancak bence hem göze güzel gözüküyor hem de kaplumbağanızın tüm ihtiyaçlarını karşılıyor gibi geldi. Ellerinize sağlık

Tünekler su yüzeyinin çok altında hayvan tüneğe yaslanır burnu dışarıda vucudu suda durur böyle uyur dinlenir. Ayrıca kullandığınız kum iri taneli gibi duruyor ince silis kum alın 0,5mm. Ahm mix almayın normal gammarus alın.

Konuyla alakalı değil ancak kuru alanda kullandığınız zemin malzemesi ne olarak geçiyor nereden bulabilirim. Ayrıca delikli yapısı dolayısıyla ısıtma lambasının sıcaklığını suya geçiriyor mu

Malzemenin ismi PVC ıslak zemin kaydırmaz veya Z petek Mat vs. yazdığında internette satılan yerler çıkıyor ben baya bir araştırma yapmıştım. Çok nadir bazı nalburlarda bulunabiliyor.

Suyu aydınlatıyor ama çok fazla ısı yönünden etkileyeceğini düşünmüyorum. temizliği vs. baya kolay tavsiye ederim.

Bu arada kurduğunuz setup benim oldukça hoşuma gitti. Bu konuda tecrübeli sayılmam ancak bence hem göze güzel gözüküyor hem de kaplumbağanızın tüm ihtiyaçlarını karşılıyor gibi geldi. Ellerinize sağlık

Çok teşekkür ederim :) Bu forumdan çok fazla faydalandım akvaryumu kurarken.

Tünekler su yüzeyinin çok altında hayvan tüneğe yaslanır burnu dışarıda vucudu suda durur böyle uyur dinlenir. Ayrıca kullandığınız kum iri taneli gibi duruyor ince silis kum alın 0,5mm. Ahm mix almayın normal gammarus alın.

Aslında tünekler daha yukarıdaydılar ama zamanla kaplumbağam büyüdüğü için aşağıya aldım. çok fazla kaçmak için mücadele ediyordu arka ayakları ile de basıyor. Şuan ki konumunda da burnu su dışında uyuyabiliyor. Diğer önerileriniz için de çok teşekkürler.

Aslında tünekler daha yukarıdaydılar ama zamanla kaplumbağam büyüdüğü için aşağıya aldım. çok fazla kaçmak için mücadele ediyordu arka ayakları ile de basıyor. Şuan ki konumunda da burnu su dışında uyuyabiliyor. Diğer önerileriniz için de çok teşekkürler.
Hayır bu konum çok alçak birkaç santim daha yükseltin eğer kaçabiliyorsa farklı önlemler almalısınız yuvayı yükseltmek gibi

Su ısıtıcı biraz daha aşağıda; tünek ise su yüzeyi hizasında olacak. Hayvan üstüne basmayacak asılacak.

Hayvan daha ufak cinsiyet belli değil.

Yemde tropicale devam yiyorsa RaffyP de alın. Gammarus bitince yerine dajana gammarus sticks. Ek olarak tetra reptomin, omega one adult turtle sticks, ahm turtle sticks yemleri yada yemlerinden biri olur.

Kışa girmeden büyük akvaryuma geçin. Hayvan o vakte kadar 12 cm kabuk boyu civarlarında olacaktır.

Uvb ampulü arkadaşlar anlatır.

Su ısıtıcı biraz daha aşağıda; tünek ise su yüzeyi hizasında olacak. Hayvan üstüne basmayacak asılacak.

Yemde tropicale devam yiyorsa RaffyP de alın. Gammarus bitince yerine dajana gammarus sticks. Ek olarak tetra reptomin, omega one adult turtle sticks, ahm turtle sticks yemleri yada yemlerinden biri olur.

Kışa girmeden büyük akvaryuma geçin. Hayvan o vakte kadar 12 cm kabuk boyu civarlarında olacaktır.

Cem bey verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
Dediklerinizi uygulayacağım.
Yemleri de kısa bir süre içersinde temin etmeye çalışacağım sonrasında beslenme programı hakkında sizlere danışacağım. 🙏🏻

Uvb lambayı 220volt/5.0/13W olan modelden alın. Çanağın etrafini folyo ile sarıp uzatın. Lambanın ışığı direkt olarak size vurmasın. Cilt ve goz için zararlıdır direkt vurması Çanağı folyo ile uzatirsaniz porblem olmaz. Çanağın arka kısmındaki delikleri kapatmayın lambanın hava almasını engeller.

Aliexpress uzerinden alın ne kadar erken alirsaniz o kadar iyi olur her gecen gun zam geliyor.

Uvb Ampul Link

Günde yarım saat ışığa maruz kalması yeterlidir. Aşırıya kaçmayın haftada 3 4 gun yeterli olur fazla fazla.

Kış aylarinda daha çok ihtiyaç duyuyorlar yazın haftada 2 3 kışın 3 4 gün kullanabilirsiniz.

Uvb lambayı 220volt/5.0/13W olan modelden alın. Çanağın etrafini folyo ile sarıp uzatın. Lambanın ışığı direkt olarak size vurmasın. Cilt ve goz için zararlıdır direkt vurması Çanağı folyo ile uzatirsaniz porblem olmaz. Çanağın arka kısmındaki delikleri kapatmayın lambanın hava almasını engeller.

Aliexpress uzerinden alın ne kadar erken alirsaniz o kadar iyi olur her gecen gun zam geliyor.

Uvb Ampul Link

Günde yarım saat ışığa maruz kalması yeterlidir. Aşırıya kaçmayın haftada 3 4 gun yeterli olur fazla fazla.

Kış aylarinda daha çok ihtiyaç duyuyorlar yazın haftada 2 3 kışın 3 4 gün kullanabilirsiniz.

Teşekkürler, verdiğiniz bilgiler dahilinde uvb ampulü kullanacağım :)

Cem Bey Merhaba,

Yavaştan yemleri almaya başlıyorum ama Dajana gammarus sticks ve omega one adult turtle sticks stoklarda vs. pek kalmamış gibi duruyot alternatif olarak bir yemler önerebilir misiniz?

Diğer yemler neler, geleceklerle birlikte?

Diğer yemler neler, geleceklerle birlikte?

Cem Bey, tekrardan merhabalar.

Basetmiş olduğunuz yemlerin stoklarını buldum ve sipariş verdim. Güncel olarak şu anda elimde olan ve olacak yemler...

- Dajana Gammarus Sticks 300ml (YENİ)

- Omega One Adult Turtle 270ml (YENİ)

- Sera Raffy P Kaplumbağa Yemi 250ml. (YENİ) +30ml Eskiden kalan

- Tetra Fauna Reptomin Sticks 250ml (YENİ)

- Tropical Biorept W 250ml (Kalan 220ml)

- Ahm Turtle Mix (Kalan 25ml) Sadece yeşil renk kaldı.

Cem Bey, kaplumbağam ortalama 8-8,5 cm boyutlarında rica etsem yukarıdaki yemler ile bana bir beslenme programı çıkarabilir miyiz?

Şimdi hayvan 8 cm kabuk boyunu geçtiğine göre günde tek öğün yapacağız. Buna göre;

Pazartesi omega one
Salı reptomin
Çarşamba raffy P
Perşembe biorept
Cuma dajana
Cumartesi ahm (bu bitince yerine reptomin verin.
Pazar raffy P yada haşlanmış yumurta akı verebilirsiniz. Haftadan haftaya dönüşümlü olarak ikisinden biri şeklinde de olur.

Haftada iki defa akşama doğru marul kıvırcık yaprağı vs. Bitkisel birşey verebilirsiniz. Her hayvan farklı bitki, sebze seviyor.

Şimdi hayvan 8 cm kabuk boyunu geçtiğine göre günde tek öğün yapacağız. Buna göre;

Pazartesi omega one
Salı reptomin
Çarşamba raffy P
Perşembe biorept
Cuma dajana
Cumartesi ahm (bu bitince yerine reptomin verin.
Pazar raffy P yada haşlanmış yumurta akı verebilirsiniz. Haftadan haftaya dönüşümlü olarak ikisinden biri şeklinde de olur.

Haftada iki defa akşama doğru marul kıvırcık yaprağı vs. Bitkisel birşey verebilirsiniz. Her hayvan farklı bitki, sebze seviyor.

Cem Bey, beslenme programı için çok teşekkür ederim 🙏🏻

Sipariş ettiğim yemler elime ulaştığında programı harfiyen uygulayacağım 😊

Geri