Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Polyester Malzeme

TheNRK

Platin 3 Üye
mailto:/AKVARYUM-SUSU-KAPLUMBAGA-MERDIVEN-CH-9003-REPTILE-STAIRS,PR-5518.html mailto:/AKVARYUM-DEKORU-KAPLUMBAGA-MERDIVEN-CH-9007-REPTILE-STAIRS,PR-5522.html Ben şu iki akvaryum süsünden birini almaya karar verdim normalde akvaryum süsünü straforu derz dolguyla kaplayarak yapacakdım ama annem izin vermedi.şimdi alıp almamak konusunda kararsızım çünkü polyester malzeme sertmi yoksa petshoplardaki plastik ve adi süslerden farkı yokmu? arkadaşlar birde benim 100ml,lik bir tane calcilim var 10ile 50 cmlik kaplumbağalar içinmiş bu yüzden jelatinini bile açmadım belirli aralıklarla bıcırığa vermem uygun olurmu?

Cvp: Polyester Malzeme

Kaplumbağa 5 cm üzerindeyse bu yem ikiye bölüp verilebilir.

Bu dekorlar için nasıl bir boya kullandıklarını bilmiyorum. Dekorlardan zamanla suda rengini kaybedenler oluyor. Ben genelde pek riske atmıyorum.

mailto:/AKVARYUM-SUSU-KAPLUMBAGA-MERDIVEN-CH-9003-REPTILE-STAIRS,PR-5518.html
bunu al bence ben de bundan sipariş vercem

Merdiven gibi olan hiç doğal gözükmüyo Öteki daha iyi

emre abi haftada 2 kere veririm artık.merdivenli olmayanı alıcam Teşekkürler.

alican bunların hiçbirini alma polyester dediği işlenmiş katı petrol. petshoptakilerden. süsün cazibesi güzel ama altına baktın mı kap kara petrol. hayvan küçük içine girer sıkışır kalır.
calcilde emrenin dediği gibi bende erken almıştım. sert olduğu için hayvanlar yiyemiyor. 5 cm'yi geçince başladılar. 100 ml'lik aldığın iyi olmuş ben bilmeden 250'lik aldım. 6 ayda daha 2 cm'lik kullandım. yedikleri zaman haftada 1 öğün veriliyor. bu kemiğe; agilde D vitaminine tam olmasa da alternatif. agilde aynı bu yem gibi serttir. agilde haftada iki öğün verilir. alırsan onu da 100 ml'lik almakta fayda var. bitmiyor meretler.

"jbl agil" ana yemdir...

bu arada, cem abinin de dediği gibi bence bu ürünlerden almayın...

Cem abi zararlıysa tamam ozaman onun yerine ipek yapraklı bitki alırım.JBL Agil 250ml lik alırım bu arada ben250ml lik calcil almışım aklımda 100ml olarak kalmış özür dilerim.birde hazır almışken farklı bir çeşit daha ek yem alayım dedim.Tropicalın kurutulmuş kurdu veya kurutulmuş cırcır böceğinden almayı düşünüyorum sizce başka bir ek yemlemi yoksa bu iki yemden birisinimi almalıyım? 80tllik bütçem var ısıtıcıda alacam hesap yapdıkdan sonra karar vericem.

TheNRK' Alıntı:
Cem abi zararlıysa tamam ozaman onun yerine ipek yapraklı bitki alırım.JBL Agil 250ml lik alırım bu arada ben250ml lik calcil almışım aklımda 100ml olarak kalmış özür dilerim.birde hazır almışken farklı bir çeşit daha ek yem alayım dedim.Tropicalın kurutulmuş kurdu veya kurutulmuş cırcır böceğinden almayı düşünüyorum sizce başka bir ek yemlemi yoksa bu iki yemden birisinimi almalıyım? 80tllik bütçem var ısıtıcıda alacam hesap yapdıkdan sonra karar vericem.

kaplumbağalar için en iyi canlı yem cırcır böceğidir, bu tarz kurutulmuş yemlerde ise piyasanın en iyisi tropical markasıdır, tropical cricket yemi seçilebilir, güzel de olur.

Cırcır böceği küçük kaplumbağaların yemesi açısından ilk başta zor olur. Bacaklarını koparıp bırakabilirler. Ben yukarıdakilere ek olarak sera mineral, sera vital gibi olanlarıda öneririm. Kurutulmuş olarak jbl energil ve sera royal kutu olarak çok büyük geleceği için tropical river shrimp öneririm.

alican, agil alma o da aynı şekil ve sertlikte calcil gibidir. kabuk boyu ortalama 6 cm olana kadarda yemezler. calcili açmamışsın onu iade edip başka yem alabilirsin. cırcır dursun. seninkiler ufaktı değil mi. onu yiyemezler. ben bir de şu açıdan sevmiyorum. ağız içine batacak parçalar var. mesela ben büyük karides verdiğim zaman ağızının önündeki dikenimsi dokuyu kırıp veriyorum.

bu konuda gerçekten beğendiğim en iyi ürün sera royal içeriğinde her boydan balık ve karides kurutulmuşu var. her çağdaki kaplumbağaya uygun ebatları var ama 1000 ml'lik kutuda satılması büyük dezavantaj kolay bitmez.

sera raffy I alabilirsin mesela onda birkaç boy karides var. birincil lazım olan yavrular için budur. hatta ilk dört ay protein gereksinimi için ana yem olarakta kullanılabilir. yani o tür kurutulmuş yemler.

sefa, agil ana yem kategorisinde değil. ama elde bulunan yem çeşitlerinin çokluğu sebebiyle ana yemlerde haftada ikiye indiği için agilde öyle algılanıyor. agil ve calcil aynı grupta olup diğerleri gibi beslenme amaçlı değil gelişim için takviye yemdir. agil kemik gelişimi için; calcil kemik yumuşamasını önlemek için kullanılan ek yemlerdir.

cem' Alıntı:
alican, agil alma o da aynı şekil ve sertlikte calcil gibidir. kabuk boyu ortalama 6 cm olana kadarda yemezler. calcili açmamışsın onu iade edip başka yem alabilirsin. cırcır dursun. seninkiler ufaktı değil mi. onu yiyemezler. ben bir de şu açıdan sevmiyorum. ağız içine batacak parçalar var. mesela ben büyük karides verdiğim zaman ağızının önündeki dikenimsi dokuyu kırıp veriyorum.

bu konuda gerçekten beğendiğim en iyi ürün sera royal içeriğinde her boydan balık ve karides kurutulmuşu var. her çağdaki kaplumbağaya uygun ebatları var ama 1000 ml'lik kutuda satılması büyük dezavantaj kolay bitmez.

sera raffy I alabilirsin mesela onda birkaç boy karides var. birincil lazım olan yavrular için budur. hatta ilk dört ay protein gereksinimi için ana yem olarakta kullanılabilir. yani o tür kurutulmuş yemler.

sefa, agil ana yem kategorisinde değil. ama elde bulunan yem çeşitlerinin çokluğu sebebiyle ana yemlerde haftada ikiye indiği için agilde öyle algılanıyor. agil ve calcil aynı grupta olup diğerleri gibi beslenme amaçlı değil gelişim için takviye yemdir. agil kemik gelişimi için; calcil kemik yumuşamasını önlemek için kullanılan ek yemlerdir.

abi jbl agil ana yem'dir, kendi sitesinde de bu şekilde geçiyor zaten. tropical cricket yemini de 5 cm lik balıklar bile yiyebiliyor, kaplumbağa çok daha rahat yer, bu hayvanlar sanıldığı kadar kırılgan değiller, ayrıca kurutulmuş yem olduğu için zaten parçalanarak da verilebilir.

main food kısmında görebilirsin:
http://www.jbl.de/en/reptile-products/group/2167/turtles-incl-pond-turtles

cırcır böcekleri de canlı yem bakımından en iyi seçimdir:
mailto:/prey.html

benim bıcırık 7cm bağa uzunluğunda mayıs ayında alalı 1 yıl olacak elimde Sera Raffy P,Sera Raffy I,Calcil,JBLPro baby (bilinçsizce almışdım karides varken 2 tane oldu) birde bitmiş tetra reptomin var (bitmiş tetra reptominin kutusunu saklıyorum sonuçda biri geldiğinde aa nekadar çok yem var dediğinde gurur duyuyorum.) alacaklarımın listesini yapdım.link şeklinde gösterecem
mailto:/urun_detay.aspx?kat=0&urn=7584 15,88tl
mailto:/urun_detay.aspx?kat=153&urn=14881 9,57tl bıcırık 7cm oldu yer heralde
mailto:/urun_detay.aspx?kat=153&urn=1254 12,32tl
mailto:/urun_detay.aspx?kat=153&urn=1240 35,86tl royal madem okadar övülecek güzel bir yem alıcam kararlıyım :148: normalde olsa 1000ml lik bir yem almazdım. toplamda 73,63tl oluo kargoyla beraber 80i bulur geçer az çok.sizce seçimlerim iyimi yoksa gereksiz alma onun yerine bunu al diyeceğiniz bir ürün varmı?

öyleymiş sefa araştırma için sağol. neyse sonuçta benim bütün yemleri uyguladığımda haftada 2 öğün kullanıyorum gene.

ikinci konuda dikkat çekici bilgiler var. gözüme takılanları yazayım.
-balıkların fazla verilmesi kaplumbağadaki B1 vitaminini parçalıyormuş.
-kabuklu canlıların bakteri bulaştırma olayı var. bu da kaplumbağanın kabuklarına zararlı.
-bu türevdeki bütün canlı yemlerin fazlası döküntü ve gut hastalığı yapmada etkili.
-yavrular için ana yem olsalarda büyükler için ot türevlerine destek olarak verilmeli
-doğadan alınıp verilen bu tür canlılar hastalık kapmasına neden olur.
-sağlıksız ortamdan alınmış etler hastalığa yol açar.
-işlenmiş etlerin içinde ihtiva ettiği yüksek orandaki sodyum kaplumbağalara zararlı.

Cem abi yani alma diyeceğin birşey yok değilmi?

alican başta hayvanın büyüklüğüne göre olmak üzere herşeyi (yemler için söylüyorum) dozajında verirsen sorun olmaz. yalnız kurutulmuş yemlerde karides, balık gibi fazla çeşide gitme iki çeşit uygun. bunlar belli oranlarda verildiği için son kullanma tarihini geçirebilirsin. benim daha önce kullanmadığım ürünler konusunda ne yorum yapsam yalan olur.

TheNRK' Alıntı:
benim bıcırık 7cm bağa uzunluğunda mayıs ayında alalı 1 yıl olacak elimde Sera Raffy P,Sera Raffy I,Calcil,JBLPro baby (bilinçsizce almışdım karides varken 2 tane oldu) birde bitmiş tetra reptomin var (bitmiş tetra reptominin kutusunu saklıyorum sonuçda biri geldiğinde aa nekadar çok yem var dediğinde gurur duyuyorum.) alacaklarımın listesini yapdım.link şeklinde gösterecem
mailto:/urun_detay.aspx?kat=0&urn=7584 15,88tl
mailto:/urun_detay.aspx?kat=153&urn=14881 9,57tl bıcırık 7cm oldu yer heralde
mailto:/urun_detay.aspx?kat=153&urn=1254 12,32tl
mailto:/urun_detay.aspx?kat=153&urn=1240 35,86tl royal madem okadar övülecek güzel bir yem alıcam kararlıyım :148: normalde olsa 1000ml lik bir yem almazdım. toplamda 73,63tl oluo kargoyla beraber 80i bulur geçer az çok.sizce seçimlerim iyimi yoksa gereksiz alma onun yerine bunu al diyeceğiniz bir ürün varmı?

alacağınız yemlerin muadili ürünlere zaten sahipsiniz, yem çeşitliliği iyidir fakat abartıp cebinize zarar vermenize gerek yok.

alican 25-30 litreyi geçkinse su 100 W çelik olan ısıtıcısını al. o daha kullanışlı minerali almak için hep niyetleniyorum alacağım zaman stokta olmuyor. bir gün denk gelicem inşallah. agili 100 ml'lik al. taze olması açısından ama hayvanlar 5 cm kabuk boyunu geçmişse yoksa yiyemiyorlar. oldukça sert bir yem ikiye bile zor bölünüyor. royalde abartı büyük bitmiyor bir türlü. ben piyasadan bir heves almıştım 70 tl vermiştim sonra baktım juende yarı fiyat bunu paylaşacak birini bulursan al yoksa karides ve türevleri yeterli. raffy I varmış zaten gerek yok. bu konuda sefaya katılıyorum.

mailto:/urun_detay.aspx?kat=153&urn=1245
Madem 7 cm oldu bitkisel yemide arada vererek alıştırmakta fayda var. Bu boydaki kaplumbağa agil ve calcil yemi kırmadanda yer. Hatta bu şekilde tırnaklarını dahi kullanma şansı olur.

tamam ozaman royalı almam benimde aşırı yem alasım yok ama forumda bazı kişiler birsürü yemi alıp topluca resmini çekiyorlar kıskanıyo insan sonuçda :133: Cem abi ısıtıcıyı roxinin 100wattlık olanından alıyorum.jbl agilin juende 100ml,lığı yok diye biliyorum. tek sorum kaldı kristal camlı ısıtıcılarla normal ısıtıcılar arasında fark varmı?(kristal camlılar daha pahalı ama eğer aralarında önemli bir fark varsa almışken iyisini alayım diye soruyorum)

tamam ozaman vitalide alırım. hatırlattığın için saol Emre abi

Geri