Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Rafi hala büyümemekte ısrar ediyor

samet52

SKF Delisi
Arkadaşlar birkaç üyemizin bildiği gibi (cem abi,emre abi, mert başta olmak üzere ) rafi 5 ay önce akciğer enfeksiyonu olmuştu ve 10 günde iyileşti. Tek sorun kalmıştı büyümüyordu ara ara foruma konu açtım ne yapalım diye birkaç öneri almıştım yemi artır, proteini artır gibi.
uzun zamandır yemi günlük neredeyse 2 katı veriyorum ve proteini normale göre daha sık veriyorum ama bana mısın demiyor.Bir cm bile büyümedi 5 ay büyümemek için çok büyük bir zaman değil mi ? bilmeyenler için akvaryum 200 lt 2 kaplumbağa bakıyorum uvb-uva ısıtma mevcut.ısıtıcı sabit

sizce ne yapmak gerek artık canımı fena sıkıyor bu iş kustursam mı bir nebze mikroplardan arınır mı önerilerinize ihtiyacım var.

Cvp: Rafi hala büyümemekte ısrar ediyor

Hastalanınca antibiyotik verdiysen büyümesi yavaşlar Çünkü antibiyotik bağırsaklarındaki yararlı bakterileride öldürüyo o yüzden yediklerini tam sindiremeden atıyor dışarı. Bir de yemin markası ne yazmamışsın adi dandik yemlerle büyümüyor reptomin vereceksin veya sera raffy vereceksin tavuk göğsü vereceksin.

Konuya direk hadi canım hiç mi büyümedi diye girmek istiyuorum. Valla samet çok şaşırdım ya 5 ayda 2-,2,5 cm kadar büyümesi lazımdı. Ayda ortalama 0,5 cm atıyolar nerdeyse..

Proteini arttırdığın halde büyümüyosa bir sıkıntı olabilir diye düşünüyorum.. Su sıcaklıgın kaç derecce? 28 C de metabolizma daha hızlanıyor daha hızlı büyüyolar gerçi 26 C'de benim gene büyüyolar.

Sanırım genetik bir rahatsızlıgı olabilir. Diğer kaplumbağan ne alemde?

venom' Alıntı:
Hastalanınca antibiyotik verdiysen büyümesi yavaşlar Çünkü antibiyotik bağırsaklarındaki yararlı bakterileride öldürüyo o yüzden yediklerini tam sindiremeden atıyo dışarı. Bide yemin markası ne yazmamışsın adi dandik yemlerle büyümüyo reptomin vercen veya sera raffy vercen tavuk göğsü vercen

haklısın yemleri yazmayı unutmuşum kalitesiz yem kullanmıyorum

sera raffy p
sera vital
sera mineral
jbl probaby
jbl agil
jbl rugil
jbl agil
jbl energil
tetra reptomin

10 gun antibiyotik kullanmışsın.. bence daha 5 ay büyümez. :(

Ben sadece reptomin ve tavuk göğsü verdim acayip büyüdü 14 cm oldu nerdeyse. Antibiyotik verdin mi sen hastalanınca ?

banyoterligi' Alıntı:
Konuya direk hadi canım hiç mi büyümedi diye girmek istiyuorum. Valla samet çok şaşırdım ya 5 ayda 2-,2,5 cm kadar büyümesi lazımdı. Ayda ortalama 0,5 cm atıyolar nerdeyse..

Proteini arttırdığın halde büyümüyosa bir sıkıntı olabilir diye düşünüyorum.. Su sıcaklıgın kaç derecce? 28 C de metabolizma daha hızlanıyor daha hızlı büyüyolar gerçi 26 C'de benim gene büyüyolar.

Sanırım genetik bir rahatsızlıgı olabilir. Diğer kaplumbağan ne alemde?

bende şaşkın ve üzgünüm valla mert . su sıcaklığım sabit 28 derece , büyüme dışında hiç bir sorun gözükmüyor gayet canlı iştahlı ama büyümüyor kereta hala , diğer kaplumbağa Leo :) canavar gibi o da 7 ile 8 cm arasında emre abi tek öğüne başla dedi ona tek öğün veriyorum sera vital veriyorum haftada bir gayet sağlıklı görünüyor :)

Bilmiyosanız yorum yapmayın arkadaşlar. Ben 20-25 gün tedavi uyguladım anca kendine geldi. O ay sadece büyümesi yavaşladı. Şu an 8 aylık 8,5 cm.. Maşallahı var

Bağırsaklarında sindirim yapıp büyümesini sağlayan yararlı bakteriler öldü ondan büyümüyo

tavuk göğsünü de sık vermemeni öneririm venom bitkisel öğünü bırak normal yem yemekte bile zorlanır ilerde , ayda 1 verebilirsin illa vermeyi istiyorsan

@AEK sen söyle antbiyotik öldürmüyomu bağırsaklarındaki yararlı bakterileri ? Benim dediğime inanmıyolar :realmad:

Her kaplumbaga ayni degildir. Benim onceki kaplumbagam sadece akvaryumdaydi ve sadece dandik bi yemle besliyordum. Cok saglikliydi. Simdiki isiticisi ve lambasi yok diye 2 ay hayata kustu. Her kaplumbayi bir tutmayalim.

venom' Alıntı:
@AEK sen söyle antbiyotik öldürmüyomu bağırsaklarındaki yararlı bakterileri ? Benim dediğime inanmıyolar :realmad:

kimse öldürüyor öldürmüyor konusuna girmedi konuyu lütfen dağıtmayalım öldürebilir ama bu asla büyümeyecekleri anlamına gelmez çoğu kaplumbağa atlattı ve büyüdü

konuyu dağıtmıyoruz Ne konu açtıysan o konu hakkında yazıyoruz. Neden büyümediğini söylüyorum işte Asla büyümüycek demedik ki ama yavaşlar büyümesi antbiyotik yüzünden

Hastalık ve ilaç kullanımı tabiki büyümeyi etkiledi. Ama bu büyüme durumu hayvanın bünyesine görede çok değişir. Mert' in hayvanı daha çabuk toparladı. Ancak Samet' in hayvanı gibi Cem' in hayvanıda diğerlerinden küçük kalmıştı hatırladığım kadarıyla. Samet sen aynı şekilde bakmaya devam et derim.

aynı şekilde bakmaya devam ediyorum o zaman elden bir şey de gelmiyor bekliyoruz öyle büyümesini

geçmiş olsun samet. benim 3 numara da bu şekilde hiç büyümemişti. hastalığın ağır halini atlatsa da tamamen geçmesi zaman alıyor. benimki hastalandıktan sonra tedavi yaptım düzeldi diye sevindim. ölene kadar da hiç boy atmadı. 10. ayda hala 4,5 cm idi. sağlıklı olduğu gözükse de ya hastalık devam ediyormuş yada bünyesi çok zayıflamış. bir süre sonra tekrar başlamıştı. önceki tedavi yıpratmıştı hayvanı zaten o ara toparlansın diye bekleyip tekrar başladım ama bünye zayıf olduğu için dayanamadı.

akciğer hastalığı bu hayvanlarda en ağır hastalık iyileşseler dahi toparlanıp kendine gelmesi uzun zaman alıyor. antibiyotik bir taraftan iyileştirirken diğer taraftan bazı organlara zararı da var. vücutlarındaki en ufak marazın büyümelerini engellediğini düşünürsen biraz daha beklemek gerekiyor. iştahlı olduğu sürece sorun yok biraz sabredeceksin. birazda ona ihtimam göster. senin artın uvb olması o dönem bende sadece uva vardı.

cem' Alıntı:
geçmiş olsun samet. benim 3 numara da bu şekilde hiç büyümemişti. hastalığın ağır halini atlatsa da tamamen geçmesi zaman alıyor. benimki hastalandıktan sonra tedavi yaptım düzeldi diye sevindim. ölene kadar da hiç boy atmadı. 10. ayda hala 4,5 cm idi. sağlıklı olduğu gözükse de ya hastalık devam ediyormuş yada bünyesi çok zayıflamış. bir süre sonra tekrar başlamıştı. önceki tedavi yıpratmıştı hayvanı zaten o ara toparlansın diye bekleyip tekrar başladım ama bünye zayıf olduğu için dayanamadı.

akciğer hastalığı bu hayvanlarda en ağır hastalık iyileşseler dahi toparlanıp kendine gelmesi uzun zaman alıyor. antibiyotik bir taraftan iyileştirirken diğer taraftan bazı organlara zararı da var. vücutlarındaki en ufak marazın büyümelerini engellediğini düşünürsen biraz daha beklemek gerekiyor. iştahlı olduğu sürece sorun yok biraz sabredeceksin. birazda ona ihtimam göster. senin artın uvb olması o dönem bende sadece uva vardı.

sağolasın cem abi zaten beni sevindiren hem iştahı hem de uvb lambadan yeterince faydalanması kuru alana çıkıp normal olarak lambaların altında güneşlenip bana bakıyor , artık ben de özenli bir şekilde besleyip bekliyorum 5 cm i geçse içim rahatlayacak daha güçlü olur şimdi ufacık birşey valla bünye kaldırmaz diye korkuyor insan

5 cm'yi devirse 11 cm'ye kadar olan süreci hızlı geçiriyorlar. senin bir avantajında yaza girme zamanına denk gelmesi. benimki kışa girerken oldu.

Evet ne mutlu ki şartlar olumlu yönde sadece Rafi de bitiyor artık iş.

Geri