Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Renkli Taşların Zararı (Resimli)

Gelmir

Altın 2 Üye
Herkese merhaba,

External harddisk'imi karıştırınca bundan 6 yıl önce beslediğim kaplumbağalarımın fotoğraflarını buldum. İçlerinden birkaçı tam da konu başlığını açıklayan cinsten.

Bu kaplumbağa eşimdeydi (o zamanlar kız arkadaşım) ve eşim o dönem ölüm fanusunda beslemekteydi. Taban malzemesi olarak da renkli taşlar vardı. Tatile gidecekleri için bana bıraktı kaplumbağasını. Kaplumbağa bu haldeydi. Sonra zaten ona geri dönmedi; hep bende kaldı :)

Renkli taşlar o kadar salınım yapmış ki, kabuk bildiğiniz renk değiştirmişti. Kabuğu geçtim, derisinin bile rengi değişmişti.

mailto:/im0wp3.jpg

mailto:/5ugsqf.jpg

Yumuşak bir fırça ile temizliğini yaptıktan sonra bu hale geldi. Tabi o boya kalıntılarının hepsi hemen çıkmadı ama 2 gün içinde, akvaryumumun sıcak ortamında çözülüp dağıldı.

mailto:/11qpu2f.jpg

Umarım renkli taşların zararı açıkça gözükmüştür. Siz siz olun, doğal malzemeler dışında yapay ürünler kullanmamaya özen gösterin.

Bahsettiğim renkli taşlar için ise temsili bir fotoğraf;

mailto:/6897/Smart-Fish-Renkli-Akvaryum-Tasi-1-Kg__68979011_0.jpg

Cvp: Renkli Taşların Zararı (Resimli)

Hayır Mustafa, kaplumbağam sağlıklı bir yaşam sürdü. Ama bu taşların olduğu ortamda yaşamaya devam etseydi sağlığını kaybedebilirdi.

Geçmiş olsun. Ama bazı insanlar varki, hangi resmi gösterirsen göster yine ölüm fanusunda beslemeye devam ediyorlar ve bilinçlenmemek için ellerinden geleni yapıyorlar.

paylaşım için teşekkürler bunlarla ilgili sürekli sorular geliyordu güzel bir anlatım olmuş

sulu boyayla boyanmış gibi

soner bu konuyu resimlerle gösterdiğin iyi olmuş. hakikaten faydalanılabilecek bir konu, salınımın hangi noktalara getirebileceği hakkında güzel bir kaynak oldu.

Benim kuzenimde olum fanusunda besledi. Hayvancagiz 3-4 (galiba) ay sonra hapsurmaya basladi deyip petshopa vermisler

Bende ilk kaplumbağa aldığımda bilinçsizce renkli taş almıştım.

Teşekkürler Soner. Bu renkli taşların salınımı için görsellerle açıklanan ilk konu oldu. Gerçekten herkesin görmesi gerekir. Düşünün bu boyalı suyu birde o kadar zaman içti bu hayvan. İç organlarını siz düşünün.

Bu genelde kalitesiz markaların ürünlerinden kaynaklanıyor, vitasand, prodac gibi markaların renkli taşları garanti verdikleri süre içerisinde salınım yapmıyor suya. Ama açıklayıcı ve dikkat çeken bir anlatım olmuş, çok kişiye yardımcı olacaktır, teşekkürler.

AEK' Alıntı:
Teşekkürler Soner. Bu renkli taşların salınımı için görsellerle açıklanan ilk konu oldu. Gerçekten herkesin görmesi gerekir. Düşünün bu boyalı suyu birde o kadar zaman içti bu hayvan. İç organlarını siz düşünün.

Evet Emre. Zaten bu fotoğrafları unutmuştum. Görür göremez hatırladım ve yükledim. Bilmeyenler için açıklayıcı olmuştur umarım.

Soner teşekkürler :) Gerçekten haklısın :) Birde hayvancağızlara bakmak istiyorsaniz elinizden geleni yapmaniz gerekiyor ;) Akvaryum alin.Renksiz çakıl tasi veya silis kum alin :) Kaplumbaganiz tek ise mutlaka yanına bir arkadas alin.Ama iki adetten fazla almayin derim.Cunku birbirlerini cekememezlik olabilir :)

Geri