Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Sağlık sıkıntısı

samet52

SKF Delisi
bu ara hep dertlerimi paylaşıyorum , bugün hastaneden geliyorum malum alerji için , doktor tıkanıklık için ameliyat olman gerekiyor diyor tıkanıklık alerjimi etkiliyor onu da çözmek gerek alerjim hapşırık alerjisi bir madde/gıdaya alerjim yok. Bizi ilgilendiren konu ise doktor odan sürekli havadar olmalı vb vb bir kaç taktik verdi diğer doktorlar gibi akvaryumun ise tıkanıklılığı artırabileceğini söyledi ki artırıyor gerçekten ,bu iki haftadır sınava çalışamaz oldum akvaryumu başka odaya da alamıyorum oturma odasında yer yok çıkmaza girdim artık leoyu sahiplendirmeyi de istemiyorum gerçekten sizden bir konuda fikir almak istedim

her zaman ilaçlarımı bizim eve yakın bir eczaneden alıyorum Eczacı bayanın eşi de doktor dediklerine göre eşi tam bir kaplumbağa sever onlara da bir kaç bilgi vermiştim sürekli gidip geldiğim için babamlar da tanış zaten , onlar geçici veya kalıcı olarak bakabileceğini söylediler onlar da bizim evin 2 kat üstünde oturuyorlar bildiğim kadarıyla elimdeki jbl mineral ve calcili onlara vermiştim geçende açtığım konuda bahsetmiştim onlardaki sistemi uygun görürsem sizce geçici olarak en azından yaza kadar vermem nasıl olur siz ne düşünüyorsunuz seneye üniversite için ev tutacağım orda başka odada besleme imkanım olacak , istediğin zaman gelip görebilirsin dediler sağolsunlar

ilgisinden şüphem yok sistemi de yeterli ise çok sorun olmayacak eksikleri olursa da ben kapatabilirim elimden geldiği kadar

bilmiyorum ne olacak bu sıkıntılar

Cvp: Sağlık sıkıntısı

mangal kömürü alıp odana koy bir de bu breathe-right burun bantları gerçekten iş görüyor. zaman zaman kullanıyorum bende nefes almayı rahatlatıyor.

bende burnumda et olduğu için ameliyat olmuştum. ondan önce sinüzit olur ve bayağı çekerdim. etle birlikte sinüzite neden olan iltihaplı kılcal damarı da aldılar, kurtardım. beni eski sistemle ameliyat etmişlerdi. şimdi gazi üniversitesinde lazerle yapıyorlar. yakarak aldıkları için kanama olmuyor ameliyattan sonra çıkıp gidiyorsun. yatış yok. benim kardeşimin kocasını bu şekilde ameliyat ettiler. vücutta kılcal damarın en yoğun olduğu bölgeymiş. ben genizden akan kandan boğulacaktım. birde habire uyuşturucu iğne yaptılar, boğazıma aktı değdiği yeri uyuşturdu yutkunamamıştım. ne çektim ya. böyle bir olanak varsa yaptır kurtar. madem normal bir allerji değil. insanın bir süre sonra hayatını çekilmez yapıyor.

Geçmiş olsun Samet. Bir süre olmadı tanıdıkta kalsın. Sağlığın en önemlisi. Geçmiş olsun.

cem' Alıntı:
mangal kömürü alıp odana koy bir de bu breathe-right burun bantları gerçekten iş görüyor. zaman zaman kullanıyorum bende nefes almayı rahatlatıyor.

bende burnumda et olduğu için ameliyat olmuştum. ondan önce sinüzit olur ve bayağı çekerdim. etle birlikte sinüzite neden olan iltihaplı kılcal damarı da aldılar, kurtardım. beni eski sistemle ameliyat etmişlerdi. şimdi gazi üniversitesinde lazerle yapıyorlar. yakarak aldıkları için kanama olmuyor ameliyattan sonra çıkıp gidiyorsun. yatış yok. benim kardeşimin kocasını bu şekilde ameliyat ettiler. vücutta kılcal damarın en yoğun olduğu bölgeymiş. ben genizden akan kandan boğulacaktım. birde habire uyuşturucu iğne yaptılar, boğazıma aktı değdiği yeri uyuşturdu yutkunamamıştım. ne çektim ya. böyle bir olanak varsa yaptır kurtar. madem normal bir allerji değil. insanın bir süre sonra hayatını çekilmez yapıyor.

kömürü hem koymaya yer sıkıntı hem de kokar mı acaba diye endişeleniyorum nargileye kömür hazırlamak bile çile geliyor bana , ameliyat sıkıntı değil daha önce bademciklerimi de aldırdım sağlık konusunda iğne bıçaktan felan korkmam da önemli bir dönemdeyim abi dikkat etmem lazım geçen yılı sağlık mağlık diye yedim özel bir okulda fen lisesi bölümünü burslu okudum herkes birşeyler bekliyor ben sınava bile giremiyorum artık evde oturmak da bu yaşta sıkıntı

AEK' Alıntı:
Geçmiş olsun Samet. Bir süre olmadı tanıdıkta kalsın. Sağlığın en önemlisi. Geçmiş olsun.

teşekkür ederim abi , bizimkilerle daha önce çok tartıştım bu konu yüzünden ama bu kadar ilerleyince bu sıkıntı, senin onları düşündüğün kadar bizde seni düşünüyoruz demelerine bir şey diyemiyorum şimdi tanıdığıma geçici olarak verirsem en erken yazın alabileceğim , şuan görünen yol o gözüküyor ama önce beyefendinin sistemini felan bir öğreneyim

Sen okulu, sağlığı ihmal etme. Güvendiğin biriyse sistemi kontrol et bir süre onlarda yaşasın. Yada senin akvaryumu götür bir süre.

Yarın bir uğrarım abi dediğin aklıma yeni geldi sistem yeterli değilse akvaryumu da ona geçici olarak veririm aslında Leo ile beraber geri alırım o da kabul ederse tabi , sistemi uygunsa da akvaryumu elden çıkarırım sanırım boş durduğu zaman odada işgal etmesine de gerek kalmıyor odada spor aletleri gitarlar çalışma masası derken yer yok , bu vesile ile Leo ya seneye şöyle 400 litre sağlam bir akvaryum alırdım :)

Bence ne olur ne olmaz sistemini tut. Yok pahasına gider. Yeni sistem kuracak durum o esnada olmazsa bir süre idare eder. Eğer yeni sistem kurarsan elden çıkarırsın.

Kendi akvaryumunla verirsen hem kaplumbağa yabancılıkta çekmez.

Abi sistem benimkinden küçükse direk akvaryumu vericem benimki ile aynı ise zaten almaz kendisininkini ne yapıcak durumu oluyor , daha büyükse zaten leo için daha iyi olur. Nerden baksan 6-7 ay (düzeni sağlayana kadar) leo olmayacağı için akvaryum boş durmasına gerek yok ama dediğin gibi garantiye almadan bir iş yapmıyorum zaten , bizimkiler destek vereceklerini söylüyor o durumda sıkıntı olmaz o zaman daha büyük bir sistemim olur iyi de olur , ama bunları yarın konuşacağım beyefendi sonrası belli olacak herşey bizimkilerle de bir konuşayım nedir ne değildir tam emin olmadan vermek de istemiyorum ama hem yakın hem de geçici olarak imkanı benim için çok güzel oldu

Gün içinde gelişmeleri paylaşırım , inşallah hayırlısı bakalım

Ben bizzat görüşmedim bizimkiler bir uğramış eczaneye eşi de tam bilmiyormuş litresini sonra telefon ile aradılar akvaryum 300 litreymiş kuru alan filtreler felan tammış , az önce leoyu teslim ettik kardeşimin dediğine göre akvaryumu benimkinden güzelmiş :) bir burukluk olsa da içim rahat ne yalan söyleyim şuan kiyuvası bendekinden daha iyi bakıcısı çok ilgili benim gibi çocuklarım gibi bakıyorum diyormuş :) istediğim zaman göreceğim ve aylık kontrol etmeyi düşünüyorum ona yemlerin yarısı felan verdim teşekkür mayetinde onda da baya varmış istersen geri al felan dedi de ben kalsın yeter onlar da dedim

geri kalan yem , aksesuar akvaryumu elimden çıkaracağım ama pazartesiye kadar bozmayacağım olurda diğeri ile kavga eder diye sistemimi hazır tutuyorum

inşallah bi sıkıntı çıkmaz

geçmiş olsun samet. leoyu bi süre vermen gerekiyosa ver ama akvaryumu hibe etme. elbet o akvaryum tekrar kurulacak çünkü :)

Teşekkür ederim , Leoyu vereli saatler oluyor şuanda sıkıntılı bir haber almadım , 7 ay felan bu malzemeler çok yer kaplıyor elden çıkaracağım , çünkü sistemi yeniden kurucam 385 lt bir akvaryum gördüm o kafama yattı o büyüklükte yeni bir sistem kuracağım , burdan üniversite okuyacağım ile götürmek de sıkıntı orda düzenimi sağlayınca oraya sipariş vericem

mantıklı şimdiden hayırlı olsun

olası saldırı durumuna göre bir müddet daha akvaryumu elinde tut. dikkat etmelerini de söyle dediğin gibi ortam güzelse onun sarhoşluğunu yaşıyordur. uzak kalınca büyüdüğünü daha çabuk farkediyorsun. elindeki yemleri de zamanı gelmeden belli ölçüde verirsin. bir kısmıda geri gelme olasılığına karşı elinde dursun. neyseki şansına iyi bir yer buldun. önce sağlık sen bir kendini düzelt de kaplumbağayıda akvaryumuda alırsın sonra.

aynen abi ısıtıcı bile şuan çalışıyor bir kaç gün bekliyorum , yem elimde ne kaldı energil vital carnivor ve reptomin sanırım , leo ile beraber reptomin raffy p vermiştim onlar da da baya varmış balık felan markasını bilmiyorum zaten ona kaliteli yemler vb anlatan bir çıktı da verdim , bizimkilere sorsan akvaryumu bodruma koyacaklar kaç bu blokta 66 daire var çoluk çocuk ne yaptığı belli değil , emin olduktan sonra kuru alanına kadar çıkarıcam elden akvaryum ordu içi olucak zaten kargo ile gönderemem uğraşılmaz onla diğerleri ne yapaız hiç bilmiyorum bakalım iş kesin olsun haftaya oraya uyum sağlarsa elimde kalanları çıkarıcam abi yemler ziyan olmayacak durumda olsa o satın alıcaktı onda bir dolap yem varmış zaen verdiklerimi de istemedi de ben olsun kalsın kenarda dedim , boş boş durup tarihleri ilermesin daha baya var tarihlerine , valla öyle abi biraz da garip 2 kat yukarda şuan geçici bakıcı işi güzel oldu , büyüme konusu da öyle göz alışıyor anlamıyorun büyüdüğünü , hiç büyümemiş gibi geliyor bir ölçüyorsun 2-3 cm boy atmış şimdi leonun yaza kadar cinsiyeti de belli olur gittiğim yerde ona göre eş de buluruz sisteme de bu sistemdeki hatalarımı göze alarak daha iyi bir sistem yapıcam artık o zaman gelsinde inşallah beraber toplarız birşeyler :)

Allah kavuştursun Samet ^^ İkiniz içinde iyi sonuçlanmış görünüyor.
Sağlığına dikkat et.

Hadi hayırlısı Samet :)

Bu arada gideceğin yere akvaryum kurduğunda yazın okuldan eve gelince en az 4 ay burada olacak. Yani hayvanı bırakamayacaksın. O kadar sistemde sürekli git gel olmaz. Bu şekilde olan arkadaşların bir kısmı iki ayrı sistem kuruyor, bir kısmıda evinde bırakıp ailesine baktırıyor. Yani okulun olduğu yerde bakacak biri ihtimali hiç olmaz. Bu sebeple oraya akvaryum kurarsan yazın geldiğinde burada da bir sistem olmalı. Bana sorarsan acele karar verme ve buradaki sistemini tut. Aksi halde okul zamanı iki sistem gerekecek.

teşekkür ederim Neslihan hanım :)

sağolasın abi :) acele etme sebebim bizimkiler abi zaten onayladıkları birşey değildi sağlığım için şimdi akvaryumdan felan iyi olana kadar kurtulmak istiyorlar bende açıkçası "dırdır"dan kurtulmak için acele ediyor gibi oldum , onu da şöyle düşündüm abi

dediğin gibi ordaki akvaryumu sürekli götürüp getirmek zor olur , hem de zor da bir iş kurmak ve temizlemek

200 litre bir akvarumu 150 tlye almak mümkün o zaman(1.5 yıl var daha) ekstra bir akvaryum alacağım zaman gelirken diğer aksesuarları gelirken arabayla getiricem dış filtre, lambalar vb . büyük ihtimal özel araba ile geleceğim için sıkıntı olmaz o durum diye düşündüm

O şekilde olur. Akvaryumlar aynı olursa ekipman sorunun olmaz. Kuru alan lambalarını zaten taşırsın. Giltreyide gidince kurabilirsin. Genede su ısıtıcısını ayrıca diğer tarafta bulundurki. 2 gün önce suyu doldurup ısıtıcıyı çalıştırsınlar. Böylece hayvanla vardığında su sıcak ve klordan arınmış olur. Diğerlerinide hayvanı içine aldıktan sonra dahi bağlarsın.

Isıtıcı sorun değil abi zaten her zaman 2 yedek ısıtıcım olurdu biri köyde kaldı diğeri bozulmuştu alacağım zaman artık kaliteli Çelik ısıtıcılardan alacağım onu dediğin iyi oldu ısıtıcı aklımda yoktu zaten inşallah o aralar konu açarım eksimlerime karar veririz hatalarım olursa onları buluruz

Geri