Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

sağlıklı mı sizce?

tetenoss

Bronz 1 Üye
sanki alt kabuğunun rengi biraz koyulaştı gibi, ama çok da emin değilim eski renginden 

0

Beyaz lekeler mantar değil, kabuğunu değiştirecek onun için aralara su giriyor, o da böyle bir görüntü oluşturuyor.
Kabuğunun kenarlarındaki sarı halka yeni çıktı ona anlam veremedim?
Gözleri biraz şiş gibi geldi bana?
Kabuk değiştiriyor ama plakaları atamıyor? Neden acaba?

0

Cvp: sağlıklı mı sizce?

Eklenen fotoğraflar gözükmüyor ne yazık ki.
Hızlı Resim sitesinden fotoğraflar foruma yüklenebilir.

mailto:/vg3Dyv.jpg

mailto:/pRODN0.jpg

Mangrow kokunuz var mi ? Silis kum var mi ?
Bunlar varsa alt ve ust kabuk icin uygulama onerelim biraz birikme olmus gercekten yoksa ilk bunlari temin edin.
Gozlerde bir anormallik goremedim.

Gittikce alt kabuk sekilleri kahveregilesir, birlesir, siyahlasir.

hayvan gayet sağlıklı göz ve kulaklarda da sorun yok. alt bağadaki desenler büyüdükçe kaybolup o bölgeler siyahlaşır. gölgeleşmeler başlamış. üst bağa çizgileri de genişlemiş hayvan boy atıyor. hayvan boy attığı sürece sağlıklıdır. hasta olması durumunda boy uzaması durur.

üst bağada açılmalar başlamış. ama katmanlaşma yok daha. yem olarak neler kullanıyorsun hayvanın kalsiyuma ihtiyacı var. boyu 6 cm kadar var gibi gözüküyor.

göz kapakları katman biçimli olduğu için şiş gibi gözükür üst kapak şeffaftır. hayvan ram uykusuna geçmemişse dışardaki hareketleri göz kapağı kapalıyken algılayabilir.

Sera carnivor kullanıyorum yem olarak, boyu da tam olarak 6cm

carnivorda mineral yem var dolayısıyla kalsiyumda. ek olarak alınacak yemler tetra reptomin, jbl agil ve tetra, sera, tropical markalardan birinin gammarusunu alın. açık yem olmasın. son kullanma tarihleri en az 1 sene olsun.

carnivorda dahil bu 4 yem gerekli. reptomini ilk defa kullanacaksanız 100 ml'lik küçük kutu ile başlayın bu ot türevli yemlere alışmasını sağlar. agil kemik, kas kıkırdak dokunun gelişimine olanak sağlayan lizin amino asidi içerir. gammarus yani tatlı su karidesinin bir cinsi bu da kitin ihtiva eder kitin, eklemlerdeki kıkırdak doku gelişimine faydalıdır.

Biraz fazla olmaz mı 4 yem? Yoksa hepsinden birer tane mi vermem gerekiyor?
Günde iki öğün veriyorum bn, sabah kalktğım da ve akşam üzeri

Akvaryumda kök ve kum yok şu an.. Bitki vardı onu da çıkardım alvaryumu çok kirletiyor diye.. Kabuğu için nasol bi uygulama önerirsiniz?

Kabukta ciddi bir katmanlaşma yok onun için ekstra uygulamaya gerek yok. Sadece mango kökü alınması yeterli.

4 yem bu yaş için uygun olan ve hayvan büyüdükçe yem çeşidi artıyor. Yani fazla değil. Hepsi hayvanın ihtiyacı olan besinler ihtiva ediyor. Her öğün farklı yem verilecek. Aldığında haftalık program yaparız.

Yemleri şu an sipariş veriyorum, serra gamarus dediğiniz raffy I mi? Daha önce kullanmıştım içinde ufak balıklarda vardı?

JBL Tetrayı bulamadım?

son olarak; hangi gamarus daha iyidir sizce?

evet raffy I . tropical gammarus diğerlerine göre 1-2 milim daha büyüktür. hayvan 6 cm olduğuna göre bu tercih edilebilir. fiyat olarakta ucuzdur.
mailto:/KategoriListesi.aspx?s=tropical%20gammarus

biz genelde bu siteden alışveriş yapıyoruz. güvenilir sitedir. 150 tl üstü kargo ücretsizdir. balık bölümündeki ekipmanlar ile kaplumbağa ile ilgili malzemelerde ihtiyaç varsa hepsini inceleyebilirsiniz.

Ben bu siteden baktım jbl agili bulamadım bi türlü

agile talep yoğun olduğu için kalmıyor. jbl bütün ürünlerinde kısıtlı mal gönderiyor. jbl'de böyle bir problem yağıyoruz. www.mamacı.net ve sitemizin sponsoru www.otuz.com da güvenilir siteler ama kaplumbağa konusunda ürünleri kısıtlı. mamacı sera yemleri satıyor.

JBL Agil(250 ml)
Tetra Reptomin (100 ml)
Tetra Gammarus Mix(250 ml)
yemlerini sipariş verdim. En geç pazartesi elime ulaşır diye tahmin ediyorum. Bunları nasıl kullanıyım?

1. gün sabah tetra reptomin; akşam carnivor
2. gün sabah tetra reptomin; akşam agil
3. gün sabah tetra reptomin; akşam gammarus
4. gün sabah tetra reptomin; akşam carnivor
5. gün sabah tetra reptomin; akşam agil
6. gün sabah tetra reptomin; akşam carnivor
7. gün sabah tetra reptomin; akşam gammarus

reptomini sabaha bırakmamın nedeni bazı hayvanlar başlangıçta pek sevmez. sabah açlık hissi akşama nazaran fazla olacağı için istek duyması da fazla olacaktır. bir diğer sebepte yosun içerikli olması diğerleri sadece protein ağırlıklı. hayvan 8 cm kabuk boyuna gelince tek öğüne geçilecek ona göre tekrar program yaparız.

reptomini yemek istemezse o öğün başka yem verme. ta ki yiyene kadar her gün önüne bir stick at. 1 öğün yemese ölmez. bu anlamda inatçılardır. yiyene kadar diret.

Sağlıklı bakıldığı taktirde 4 ayda 1-3 cm arasında bir uzama gözlemlenebilir.
Kaplumbağanın gelişimi yaşına,fizyolojisine ve bakım şartlarına bağlıdır.

mailto:/rgkYmN.png

İlgili tablonun bulunduğu konu

ortam iyi ve hayvanda sağlıklı ise ayda 0.5-1 cm büyüyebilir. az oranda büyüme sorun değil ama bu limitlerin üstünde büyümesi iç organları aşırı zorlar. dengeli büyümeli. üst bağadaki ara çizgiler genişlemeye başlamış hayvan büyüyor.

önceki kabukları düşmedi ama.. Bunun için Mango kökü dışında bir öneriniz var mı?

Geri