Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

sarı yanaklı ve kırmızı yanaklı ?

brk649

Gümüş 5 Üye
arkadaşlar bende bir sarı bir de kırmızı yanaklı iki tane bebek su kaplumbağası var bunlar büyüdükleri zaman çiftleşerek yumurta çıkarabilirlermi birisi sarı birisi kırmızı yanak olduğu için sordum

Kırmızı Yanaklı kendi cinsiyle zor çiftlesiyor onunla nasıl çiftlesecek bilemiyorum artık ciftleşeceğini de hiç sanmıyorum.

Edit tubidik : Türkçe'mize özen gösterelim.

Ikisini çiftlestirmek pek tavsiye edilmiyor. Hem büyüdüklerinde saglikli bebekleri olmuyor. Yani sirf bas belasi olur hem dogal durmuyor çok garip oluyor yanaklari.

Selamlar ;

Doğada bile özellikle Common slider (T. scripta scripta) ile hepimizin yakından tanıdığı RES ( T scripta elegans) çifleşerek hibrit yavrular meydana getirebilmektedirler .

Kaplumbağa konusunda iki anlayış var (Ülkemize etkili olan) Kıta Avrupası ve Anglo Amerikan anlayış . Kıta Avrupasında bu hibrit yavrular değersiz kabul edilirken , Amerikan kültüründe ne kadar farklı ise o kadar değerlidir anlayışı mevcut .

Bence de yeni türler oluşturmak isteyen profesyoneller harici kimse bu tür çaprazlamalara girişmemeli .

RE: sarı yanaklı ve kırmızı yanaklı ?

Amerikanlar cok tuhaflar kabugu olmayan kirmizi yanak, iki kafali sari karinli, iki suratli sari yanakli, birbirine yapisik kirmizi yanakli satiyorlar. Fiyati ise 1500 dolar yazik valla tatli bile durmuyor hayvanlar heleki kabugu olmayan kirmizi yanakli urkutucu ya. Ben saglikli herseyi 4 4 luk sari karinlimla mutluyum valla iyiki saglikli.

Bu bahsettiğiniz kaplumbağaların fotoğrafları var mı? Üzüleceğim görünce fakat yine de merak ettim.

tengrimountain' Alıntı:
Bu bahsettiğiniz kaplumbağaların fotoğrafları var mı? Üzüleceğim görünce fakat yine de merak ettim.
Var tabi, insanlar artik para kazanmak için ne yapacaklarini sasirdilar zavalli hayvanlar :(

Kabuksuz kirmizi yanakli,
mailto:/turtle_inventory.asp?cat=333&id=100200391

yapisik ikiz,
mailto:/turtle_inventory.asp?cat=333&id=100200393

Iki suratli kirmizi yanak,
mailto:/turtle_inventory.asp?cat=333&id=100200390

Türlü çesitli albino kaplumbagalar,
mailto:/turtle_inventory.asp?cat=333&id=100200374
mailto:/turtle_inventory.asp?cat=333&id=100200400

Iki kafali,
mailto:/turtle_inventory.asp?cat=333&id=100200385

ALLAHIn yarattigida diyemiyorum çünkü bu sekilde çikmalari için genleriyle oynaniyormus

Elbette hayvanların özürlü olması hiç hoş değil ;Sevda hanım size aynen katılıyorum . Ancak American kültürü varolalı beri hep çarpıklıklar içindedir .

Benim tek teselli bulduğum nokta Türkiyede gözleri olmayan bir kaplumbağayı petshoplar çöpe atarken (singapur ithalatında) , Amerikalılar eyeless sıfatı ekleyip paha biçemiyorlar .

İşte gözsüz bir kaplumbağa;
mailto:/img22/7172/eyelessc.jpg

Japonyada aynisi, özürlü kaplumbagalari alip saglikli olanlari yiyorlar. Ne acaip devlet bu Amerikalilar ve Japonlular. Valla iyiki Hollanda ve Türkiyede böyle birsey yok. Tatli olduklari için aliyorlarsa tamamda bunlarin hiç biri tatli bile degil ya. Amaan neyse artik bunu yapanlar cezasini bulur elbet.

Aslında biz hep sanki bunu insanlar yapıyor gibi düşünüyoruz . En azından ilk başlarda ben o şekilde düşünürdüm ancak bir de madalyonun diğer yüzüne bakarsak ; İnsanlar ÖZÜRLÜ hayvanları besliyor . Bence özürlü hayvanlarında üremeye hakları vardır ancak bunu doğada başaramazlar .

Zaten insanlarda sırf farklı diye bu tür özürlü hayvan besleme merakı olmasaydı bugün pek çok kedi ,köpek, tavuk ,güvercin ve benzeri türler olmayacaktı .

Kaplumbağalar ise son yıllarda değer kazanmış hayvanlar , önümüzdeki yıllarda doğadakine benzeyen RES ler bulamazsak hiç şaşırmam .

MonarK' Alıntı:
Aslında biz hep sanki bunu insanlar yapıyor gibi düşünüyoruz . En azından ilk başlarda ben o şekilde düşünürdüm ancak bir de madalyonun diğer yüzüne bakarsak ; İnsanlar ÖZÜRLÜ hayvanları besliyor . Bence özürlü hayvanlarında üremeye hakları vardır ancak bunu doğada başaramazlar .

Zaten insanlarda sırf farklı diye bu tür özürlü hayvan besleme merakı olmasaydı bugün pek çok kedi ,köpek, tavuk ,güvercin ve benzeri türler olmayacaktı .

Kaplumbağalar ise son yıllarda değer kazanmış hayvanlar , önümüzdeki yıllarda doğadakine benzeyen RES ler bulamazsak hiç şaşırmam .

Eger bu hayvanlar ALLAHin isi olsaydi zaten ben birsey demezdim fakat insanlar bu hale getiriyor genleriyle oynayarak. Beni bu çok kizdiriyor bilerek bu hayvanlari bu hale getiriyorlar insanlik disi birsey.

Yalnız genlerle oynanması farklı bir durum ; gen mutasyonu sonucu DNA yapısının bozulması ve bu bozuk genlerin alt bireylere geçirilmesi farklı durum . Kaplumbağalarda embriyoya müdahale konusu bu güne kadar hiç gündeme gelmedi . Sadece kalıtımsal olarak geçti . Bu doğada da mümkün . Tıpkı albinizm gibi tek fark doğada kısa sürede yok olurlar çünkü saklanamazlar . Oysa insanlar bu hasta hayvanlara yaşam fırsatı tanıyor .

Düşünün albino insanlarda var hatta iki kafalı insanlarda var ,siyam ikizleri de var eğer insan eli ile yapılıyor olsaydı bu İNSANLARDA GÖRÜLMEZDİ.

Ancak bu tür hayvanların popülerleştirilmesi amacı ve uçuk fiyatlardan satılması ile CİDDİ bir PAZAR oluşturuluyor . Sizle aynı şekilde bu tür hasta hayvanlardan FAHİŞ KAR elde etmek amacıyla bunları üretenlere bende karşıyım .

Ancak bu üretim genleri ile oynanarak değil iki aynı hastalığa sahip hayvanın eşleştirilerek üretilmesi şeklinde oluyor , bunu da belirtmek isterim .

sadece genetik açıdan oynamalarla ya da çekinik gen taşıyan iki bireyin çiftleştirilmesiyle de kalınmıyor maalesef. bazı yerlerde japonya gibi kaplumbağa yumurtadan çıkınca kabuğuna misina benzeri ince bir ip bağlandığı ve bunun gelişim süresince çıkarılmayarak 8 şeklinde kaplumbağalar elde edildiğini bunların da yine diğer örneklerdeki gibi uçuk fiyatlara satıldığını okumuştum. tabi doğruluğu konusunda çeşitli tartışmalar var hala. kimisi bunun özellikle yapıldığını kabul etmiyor ya da etmek istemiyor.

mailto:/img264/3253/kpbb2a741atm5.jpg

gerçekten çok kötü bir durum

bu arada konuya dönebilirsek iyi olcak.. ticari rant sağlamak için kaplumbağalar üstünde yapılan oynamalar hakkında başka bir konu açıp orda konuşulabilir daha detaylı olarak bu konu. biz başlığımıza dönelim.

Elbette başlığa döneriz gün gelir ancak forumların en sevilen yanı lafın lafı açmasıdır . Mesela o misina olayı Japonya değil Çinde yapılan bir uygulama . Bunu daha önce bir arkadaş kaçmasınlar diye iple bağlanmıştır şeklinde oldukça komik anlatmıştı ama durumun aslı bu 8 şeklindeki kaplumbağalar piyasaya sürülünce deli gibi satıldı ve o gün bugündür satılıyor . Talep olduktan sonra gözünü para hırsı bürümüş insanlardan herşey beklenir .

Konumuza geri dönersek HER ŞEYİN AHLAKLI ve ETİK olanı yapılmalı derim . Üretim konusunda bence yerel türleri üretmeye çalışmalıyız .

MonarK' Alıntı:
Düşünün albino insanlarda var hatta iki kafalı insanlarda var ,siyam ikizleri de var eğer insan eli ile yapılıyor olsaydı bu İNSANLARDA GÖRÜLMEZDİ.
Malesef ki insanlar bir anlamda yapıyor bunu. Tabiki kudret Allah'ındır. O yapar ama insanların büyük ölçüde payı var bunda aşağıda anlattım.
MonarK' Alıntı:
Ancak bu tür hayvanların popülerleştirilmesi amacı ve uçuk fiyatlardan satılması ile CİDDİ bir PAZAR oluşturuluyor . Sizle aynı şekilde bu tür hasta hayvanlardan FAHİŞ KAR elde etmek amacıyla bunları üretenlere bende karşıyım .
Tamamen katılıyorum size bu konuda.
MonarK' Alıntı:
Ancak bu üretim genleri ile oynanarak değil iki aynı hastalığa sahip hayvanın eşleştirilerek üretilmesi şeklinde oluyor , bunu da belirtmek isterim .

Bu söylediğiniz genel olarak geçerli değil.Hatta çoğu zaman da yanlış bir düşünce. Öyle olsaydı dediğiniz gibi uçuk fiyatlara satılmazlardı. Nasıl üretildikleri tam olarak bilinmemekle birlikte, yüksek kuluçka sıcaklıkları ve radyasyon gibi etkenlerin olduğu hakkındaki söylentiler şu an en geçerlisi.

Kaan Bey yüksek sıcaklık ve radyasyon dediğiniz olay Sovyet Rus bilim adamlarının faydalı mutasyon çalışmalarında yer almıştır . Bu tür hayvanların üretiminde ise aynı genlere sahip hayvanlar çifleştirilerek sürekli aynı renk veya biçimde hayvan elde edilir . Mesela her 10.000 kaplumbağadan biri albinodur . Bu 10.000 de bir olan 2 hayvan eşleştirilirse tüm yavrular albino olur . Ancak bir albino normal bir hayvanla çifleşirse normal yavrular olur , çünkü albinizme yol açan genler çekiniktir .

Burda insan eliyle yapılan tek şey hangi erkek ve hangi dişinin çifleşeceğini belirlemekten öte değil . Labaratuvarlarda , genlerle falan oynamak çok çok zor ve masraflıdır . Ve bu güne kadar pet sektöründe böyle bir hayvan görülmedi (Genleri ile oynanıp ucubeye çevrilen)

İnsanların farklı türlerle ÇAPRAZLAMASI sonucu farklı özellik ve renklerde hayvanlar ortaya çıkar hepsi bu . Tıpkı sazanların JAPON BALIĞI na dönüşmesi gibi . Sazanlar çok atik ve güçlü olmasına rağmen Japon balıkları kambur , sindirim sorunu olan ve güçsüz nerdeyse zoraki yüzebilen hayvanlar ve bu hayvanlar birkaç bin yıldır mevcut sizce onlarında genleri ile mi oynandı ? Ya da Buldogdan Pitbull, bulterrie , french buldog ,american buldog gibi türlerin üretilmesi ,bunlarda da aynı şekilde farklı bireyler eşleştirilerek elde edildi.

Sıcaklık konusu ise sadece cinsiyete etki eder . Hayvanın gelişimini de dolaylı etkiler ama temel olarak yüksek ısıda erkek , düşük ısıda dişi olurlar . Bundan hariç kanıtlanmış bir etki yok .

Radyasyon ise uzun vadede genleri harap edip kansere ve pek çok hastalığa yol açar . Ancak bu hayvanların otopsisinde asla böyle bir bulgu bulunmadı .

Arkadaşlar artık dünya çok hızlı dönüyor . Zehirli yılanların zehir bezleri ameliyatla çıkarılıyor eğer söylemiş olduğunuz gibi gen ile oynanabilseydi (faydalı mutasyon) bu yılanların yumurta içinde zehir dişine ve bezlerine yol açan genleri elenirdi böylece cerrahi işleme gerek kalmazdı .

İşte size sadece farklı baskın gene sahip hayvanların sadece çifleşme ile elde edilen farklı renkte yavruları. Herşey doğal ,insan elinin değdiği tek nokta ise sadece anne-babanın aynı kafese konulması .

http://www.reptilerepublic.com/albino/albino3.jpg

Ayrıca Türk sitelerindeki gençlerimiz hemen hemen hiçbirşey bilmeksizin sadece yorum ve uydurmalara dayalı cevap verebilmekteler . Lütfen bunlara itibar etmeyin . Zira bu güne kadar denenen en büyük gen oynama deneyleri bile hep başarısız oldu ve çoğu birey de kısırdı . Oysa bizim bahsettiğimiz hayvanlar sadece kronik hasta ve kendi gibi kronik bir hasta ile çifleşip aynı hastalığı alt bireylere geçirebiliyor .

Günümüzde kimse Japon balıklarına sazanları tercih etmeyeceği gibi eğer ülkemizde bu hayvanlar olsaydı ve fiyatı makbul olsaydı kimse sağlıklı ve normal kaplumbağa satın almaz , herkes iki kafalı bir kaplumbağası olduğu için övünme çabasına girerdi . Sizce haksız mıyım ?

Mesela Kaan bey sizin avatarınızdaki bir photoshop harikası , gerçek değil . Ve kaplumbağaların bu şekilde nasıl üretildiğinin bilinmediğini yazmışsınız .

Yıllar önce MENDEL isimli bir rahip bunun nasıl üretildiğini , bitkiler üzerinde denedi ve bu gen aktarımına MENDEL KANUNLARI denir . Ve hemen hemen biyoloji ile ilgili herkes bu kuralları bilir .

Aslında ülkemizde mit olarak kabul edilen pek çok şey yurt dışında 20 yaşında gençler tarafından gerçekleştirilmekte .

Sizin imkansız dediğiniz şey gerekli damızlıklar eşliğinde çocuk oyuncağı sayılır . Zaten Sevda Hanım da kaplumbağalarını akvaryumda üreten bir arkadaşının bunu nasıl yaptığını forumlara taşımasına kadar herkes bunun imkansız olduğunu söylüyordu . Ben o yazılara cevap verme lüzmü bile duymamıştım . Artık (ingilizce bilmeyenler için) google da çeviri hizmeti var , yabancı forumlarda biraz vakit geçirmenizi tavsiye ederim .
Önemle uyarı ağzınız açık kalabilir =) Bu ülkede ne yazık ki bazı tabular yıkılamıyor ve bu nedenle hep her konuda geç kalıyoruz .

Eğer arkadaşımdan izin alabilirsem ki vereceğini sanmam , kaplumbağa çaprazlama tablosunu burda yayınlayabilirim . (ancak küçük bir ihtimal )

Saygılar

Merhabalar MonarK hocam;

Öncelikle avatarım photoshop zaten, bunu bilerek koydum hoşuma gitmişti :)

İkincisi albino bir hayvanla normal bir hayvanın eşleşmesi sonucu normal hayvan olur yazmışsınız. Mendel çaprazlamasına göre bundan albino da olabilir !/4 oranında.Belki yazmayı unuttunuz,eklemek istedim. Sağlıklı birey de resesif gen taşıyabilir. Fakat Pastel RES diye bilinen mutasyon durumu sizin söylediklerinizi açıklar cinsten değil. ATP'den okuduğum bir yazıda üretimlerinin bilinmediklerini ve dediğim gibi yüksek sıcaklık ve radyasyona bağlı olduklarını tahmin ettiklerini yazıyordu ki yazan adam da . Bu genlerle oynama değildir; ki zaten benim ağzımdan genlerle oynanıyor diye bir laf çıkmadı. Sadece anormallikler bunlara bağlı. Albino bir kronik kusur,fakat Pastel de durum farklı. Hayvanların üst kabuklarındaki desenler tür dışı ayrıca kabuk üstünde İngilizce'de "scute" diye tabir edilen; kemikimsi,sert bir ekstra kabuk oluşmuş. Ayrıca ömürleri de bir RES e göre daha kısa. Otopsilerinde de radyasyon bulunuyor bu mutasyonda.Bu da sadece kronik bir kusur olmadığının göstergesi.

Gen konusunda haklısınız, uğraştırıcı, verimi çok ama çok düşük, riskli ve pahalı bir iş olduğu kesin. Geçen sene Dr. Ahmet Nuri Akay ve üç hocamın TOBB ETÜ'deki gen projelerinin maliyetine tanık olduğumdan bunun gerçekleştirilmesinin gerçekten özverili bir iş olduğunu söyleyebilirim. 1.5 milyon $ gibi bir fon gelmişti kendilerine Avusturalya'daki bir kurumdan projeyi devam ettirebilmeleri için. Bunun bir kaplumbağa ya da bir kedi,köpek için verilmesi akıl işi değil.

Köpek cinsleri hakkında bilgiler vermişsiniz.Dediğiniz gibi farklı türler kırılarak bunlar yapılabilir. Ama biz burda RES türünden bahsediyoruz. Albinosuyla darkıyla pasteliyle bunlar aynı tür sonuçta. Ben bu örneği vermenizdeki amacı anlamadım tam olarak bu yüzden.

Saygılar

Ben bilimsel detaylara girmeyi asla istemiyorum çünkü biyolok ya da bilim adamı değilim .

O yüzden ahkam kesmek istemiyorum ancak MENDEL KANUNU oldukça komplex ben bu işte sadece yüzeysel bilgiye sahibim . Bu konuyu konuşmak için bence erken henüz bu konuda oturmuş makaleler bile yok . Zamanla bilimadamları çözsün bizde öğrenmiş oluruz . Ancak ben bunda insan faktörünün ciddi olmadığı kanısındayım . Bu benim düşüncem ve inancım .

Köpek türleri sadece örnekti ; ilerde bizi ne tür kaplumbağalar beklediği konusunda . Ayrıca bu köpeklerin melez olduğunun bilinmesine rağmen ; Pitbullarda aslan veya kedi geni olduğu iddaaları çok yaygın o nedenle değindim ancak açıkça yazmadığım için havada kalmış olabilir .

Geri