Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Sarı yanaklı yada sarı benekli kaplumbağa?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

maximus

Yeni Üye
Arkadaşlar önce site hayırlı olsun diyorum herkese.

Ben 2 tür arıyorum.4-6 cm büyüklüğünde sarı yanaklı ve sarı benekli su kaplumbağası nereden bulabiliriz.Yardımcı olabilirseniz sevinirim.Son 1 aydır kimseden ses çıkmadı.İstanulda oturmayan birisi olarakda her geldiğimde İstanbul'u dolaşıyorum ama henüz bulamadım.

sarı yanaklı veya sarı benekli diyorsunuz.Böyle bir türün olması imkansız gibi görünüyor.olsa bile istanbulda olması olanaksız

http://img70.imageshack.us/img70/4484/tnkapey5.jpg
http://www.hlasek.com/emys_orbicularis_6040.html

yukarıdaki linklerden fotoları görebilirsiniz.1 saat önce bakırköyde bir petshopda sarı yanaklı singapur var bilgisi geldi fakat nasıl ulaşacağım bilemiyorum.

Bakımları aynı fark yok.Sadece değişik bir tür istiyorum artık.Paladaryumuma renk gelsin istiyorum.Özellikle benekli olandan bir kaç ay önce birisinde gördüm çok güzel renklere sahip.

Bunlar sarı yanaklı su kaplumbağalarıdır arkadaşlar.Kırmızı yanaklıların çok yakından akrabaları olurlar fakat aynı ırk değildirler.Kırmızı yanaklılar "Trachemys Scripta Elegans"tır , sarı yanaklılar da "Trachemys Scripta Scripta"dır.

Renk katmak için kaplumbağa almak ha?Şaka mı bu?Biz bu kadar kaplumbağa almayın diye yırtınırken siz bize bunu söylüyorsunuz ya , pes!Amayın derim.Kaplumbağanın sonu bakımsızlıktan ölüm olacaktır.1 kaplumbağanın bakımı zor 2. , 3. ya da 5. kat ve kat daha zordur...Ayrıca sarı yanaklıların da büyüdüklerinde kırmızılardan hiçbir farkı kalmaz.Aynen kırmızılara benzerler sadece yanakları daha açık renktir.

Ayrıca sarı yanaklılar kırmızı yanaklılarla aşırı derecede kavga ederler , kaplumbağalarınızdan bir ya da bir kaçı zarar görebilir.

Sonuçta da fikrimden dolayı üzgünüm kü bu konuda yardımcı olamayacağım.

Arkadaşlar neden bu kadar karşı çıkıyor herkes anlamadım.Bakacak olan benim imkanı olan benim.1 güney afrika papağanım(jako),1 ingiliz muhabbet kuşum,balıklarım,bir çizgili ve bir singapur kaplumbağam var.Allaha şükür hepsine ayrı ayrı bakacak imkanım ve yerim var.(Yani bu türleri arıyorum dediysem hepsini aynı yerde bakacağım demedim.)Kaplumbağaların nasıl bakılacağınıda yaklaşık 8 yıldır biliyorum.Sadece değişik türler görmek istiyorum,değişik tür buldukçada araştırmak istiyorum hepsi bu.Ama siz fikirlerinizden dolayı yardımcı olmayacaksanızda saygı duyarım.

Not 1)Kaplumbağanın sonu bakımsızlıktan ölüm olacaktır diyen Tarçın nickli arkadaşım neye dayanarak bu kadar sert yorumlar yapabiliyorsunuz anlamadım.

Not 2)Renk kelimesini kullandım fakat cümbüş kelimesini kullanmadım.

Lütfen önyargılı yaklaşımlardan ve yorumlardan kaçınalım.

Bilgilerinize...

maximus' Alıntı:
Not 1)Kaplumbağanın sonu bakımsızlıktan ölüm olacaktır diyen Tarçın nickli arkadaşım neye dayanarak bu kadar sert yorumlar yapabiliyorsunuz anlamadım.

En çok sevenler , en özverililer , en sabırlılıar vs. bile bir süre sonra bıkıyor.Kaplumbağa forumları binlerce ücretsiz yuva arayan kaplumbağalarla dolu....Açık konuşmak gerekirse onlara böyle işkence çektirdiğimi bilseydim almazdım.Onların doğalarından koparıp minik paludaryumlara tıkılmasına katkı sağlamak istemezdim.Eğer birileri beni uyarsaydı bu konuda , onları asla almazdım.Onlara doğal ortamı sağlayamadığınız gibi , doğal ortamlarına benzer bir bakım alanları oluşturmak için de çok ihtiyaçları var...İyi bir şeyler yapmak istenince iş epey pahalı.

2 tane "en azından" 100 litrelik paludaryumlar oluşturabilmek pahalı cidden.Paludaryumun kendisinin pahalı olmasının yanı sıra içindeki ekipmanları söylemiyorum bile...Yani siz de 2 ayrı tür besleyeceğinize göre 2. bir palduaryum yapmayı düşünmüşsünüzdür.Enine boyuna düşünün.

Tabii ki kaplumbağayı alacak veya da almayacak olan kişi sizsiniz.Zorla size aldırma veya da aldırmama gibi bir durumumuz yok.Biz sadece başınıza gelebilecekleri , yapmanız gerekenleri ve kendi deneyimlerimizi aktarıyoruz.

Emin olun ki tecrübeler ve bilgiler yıllarla kazanılmıyor veya da artmıyor.Araştırmak öğrenmek lazım.Su kaplumbağasına evde bakmanın aslında doğru olmadığını ve onları doğal ortamlarından koparmanın yanlış olduğunu bilmeyen bir kişi de bu işin başında sayılır.Sizden az süre kaplumbağa beslemiş olmama rağmen bunun bilincine vardım fakat sizde bunu göremiyorum.

Kaplumbağa beslemenin deneyimi başka hayvanlarla olmaz...Çünkü bunu yürekten söylüyorum ki; kaplumbağalar bambaşka hayvanlar.Başta çoğumuzun düşmüş olduğu gibi ben de aslında bakımlarının kolay olduğunu ve kaplumbağaların masrafsız olduğunu sanmıştım.Sanıyorum ki siz de öyle sandınız ama gerçek bambaşka...Eğer işin gerçekten bilincinde olsanız 2. kaplumbağayı almak istemezdiniz.

Kaplumbağalara imkan diye bir şey yok...Onlar emin olun ki "doğal ortamlarında , sınırsız miktardaki sularda yaşamayı" tercih ederlerdi.Kendinizi bir kaplumbağanın yerine koyun...100 , 200 , 300 , 400 litrelik mi yoksa sınırsız miktardaki sularda yaşamayı mı isterdiniz?(Hem bu 100 litreden sonra olan miktarlar da çoğumuzu aşan ve alamayacağı cinsten miktarlar...)Kendinizi kandırmayın gerçekten bir kaplumbağa gibi düşünün.

Şimdiye kadar üye olduğum hiçbir sitede bu kadar canımı sıkan yazı yazılmadı.Bir araştıran siz değilsiniz.İşin başında sayılırsınız falan diyede bişiler yazmışsınız kale almıyorum.İşin ilincinde değilsiniz anlamında bişiler yazmışsınız şiddetle bilmeden yorum yaptığınızı düşünüyorum.Benim kendimi kandırdığım falanda yok.Bişeylerin pahalı olup olmaması sizin bileceğiniz iş değil,herkesin kendine göre imkanları var.Ben kaplumbağa gibi düşünmüyorum insan gibi düşünüyorum ve siteye zarar gelmemesi için üyeliğimi hemen iptal ediyorum.Siz herşeyi çok biliyorsunuz ya bizlerin bilgilerine tecrübelerine ihtiyaç yok sitede nasılsa biz işin bilincinde değilmişiz ya.Siz uzmansınız ya...

Not:Yazılan yazıları düzgün okumuyorsunuz.Kaplumbağa beslemenin deneyimi başka hayvanlarla olmaz demişsiniz bunun alakası yok.8 yıldır kaplumbağa besliyorum.Diğer hayvanlarıda besliyorum çünkü ilgileniyorum araştırıyorum,seviyorum.

Yazacak o kadar çok şey varki yazamıyorum çünkü karşımda okuyan okuduğunu anlayan birisi yok.Önyargılı birisi var.

Site üyelerinden böyle bir tartışmaya girdiğim için özür dilerim.Zira böyle bir durumla ilk defa karşılaştım.

Doğruları göstermeye çalışıyorum sadece merak etmeyin.Ben uzman olduğumu söylediğimi sanmıyorum.Sadece kaplumbağa almanın özünde doğru bir şey olmadığını bildiğimi söylüyorum.Sadece bunun kesin olarak kanısına vardım.Onları ufacık paludaryumlara tıkarak onları mutlu ettiğimizi sanarak yanıldığımızı aksine sadece kendimizi memnun ettiğimizi ve tatmin ettiğimizi düşündüğümü söylüyorum.

İlgileniyorsunuz ve araştırıyorsunuz ne güzel...Fakat bu işler yıllarla olmuyor.Yani yıllar geçtikçe yerinde sayan hayvan bakıcıları da var.Yıllar geçtikçe hiçbir şey öğrenemeyen ve hayvanına berbat ortamlarda bakanlar da var...Sözüm meclisten dışarı.

Siteye zarar gelmez.Sadece bir konu hakkındaki düşüncelerimizi paylaşıyoruz.

Eğer kaplumbağanın iyiliğini düşünürseniz kaplumbağa gibi düşünmeniz yeterli.İnsan gibi düşündüğünüz zaman hava hoş zaten.Hiçbir şey problem değil.Ama o da bir "can".Onun da özgürce yaşamaya hakkı var.Kaplumbağanın yerine koyduğunuz zaman zaten içiniz el vermiyor , alamıyorsunuz onu."Bülbülü altın kafese koymuşlar illa ki vatanım demiş." Bu özdeyiş misali siz isterseniz 1000 litrelik bir paludaryum yaptırsanız da onun isteyeceği yer şüphesiz doğası olacaktır.

Önyargılı olmadığıma emin olabilirsiniz , sizi çok iyi anlıyorum.Çünkü aynı safhalardan ben de geçtim kaplumbağamı almadan önce.Sadece tecrübemi aktarmak istedim.Yanlış anlaşıldığımı sanıyorum.Söylemek istediğiniz her şeyi söyleyebilirsiniz , burası demokratik bir forum.Sizi kısıtlamıyoruz , kısıtlayamayız da.

İlgili Konular:

mailto:/forum/showthread.php?tid=116

mailto:/forum/showthread.php?tid=38

Sözlerim sadece bu kadardı.Almak ya da almamak , gerisi size kalmış.

Tarçın~ arkadaşımız sizi uyarmış ve doğruları söylemiş.
Kaplumbağa almak yanlış bir davranış gerçekten.Hayvan delisi olmama rağmen bu nedenden dolayı kaplumbağa almıyorum.

Siz de düşünüp bizi anlayışla karşılasaydınız anlatmak istediğimizi zaten anlardınız.Size karşı bir düşmanlık beslemediğimizin de farkında olurdunuz.

Unutmayın o küçücük daracık ufacık pauadaryumlarda yaşayacak olan siz değilsiniz..Yeşil kafalarımız(bizim tabirimizle)..

Bizim için yeşil kafa demek = kaplumbağa demek = can demek = dost demek = onun için en iyisini yapmak demek.
Ve bir kaplumbağa için en iyisi bu ticarete katkıda bulunmamak...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri