Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Sarkan bagirsak sendromu

SfBayyurt

Taç 5 Üye
Arkadaslar merhaba..
Mail adresimde sikinti oldugu icin yeni uyelik almqk durumunda kaldim..
Kaplumbagamin kuyruguna ne oluyor diye konu acmistim..

Ayni rahatsizlik tekrarladi bi baktim kaplusun anusunde yine sarkma olmus.
Arefe gununden pazartesiye kadar beklemek zorundaydim
Sonrasinda cerrahiye goturdum iceri koydular dikus attilar yarin kendiniz cimbizla alin ipleri dediler korktum bugun aldim
Kaplusum neden bilmiyorum sivi bosaltti o sirada ins reflekstir..Az sonra bi baktim bagirsak yine cikmis:((
Goturdum yarin rontgen cektirecem ic hastaliklarina gostericem bi sikinti var mi bakacaklar...
Moralim bozuldu bu durumu yasayan yok mu :(((

Dikisleri 3 gun gec aldim yani pazattesiden persembeye yanlis anlasilmasin

Kaplusun diskilamasinda sirun var sanirim sehir degistirdim adanadaydi ankaraya getirdim strese mi girdi bilemiyorum
dere kaplusu kendisi..
Once uygulama yapan veteriner kabiz kalmamasi gerekiyr dedi hangi yemi kullanmaliyim?
Moralim cok bozuk :(

Telefondan giriyorum yazim yanlislari icin uzgunum arkadaslar..

Marul ve soyulmuş salatalığın susuz çekirdeksiz kısmını verin. Bu kabızlığı önler.

Geçmiş olsun. Veteriner bu durumun sebebi hakkında yorum yaptı mı?

Cok tesekkurler...onceki olayda adanada goturdugum veterinere telde sordum kabiz olmasin muhtemelen ondan oldu dedi...
Burda ankarada fakulteye goturdum cerrahide mudahale eden doktoric hastaliklarinda sikinti var mi ishali falan mi var bakildin dedi..
Biz dikersek yine cikacak dedi...
İnsallah duzelir en sevdigim kaplusum :(

Sorun kabiz olusudur belki ama ya ishal sorunu varsa?
Marul koydum yemedi..
Anus iyice genisler de tekrar kuculmez die korkuyorum :S

Moderatör tarafında düzenlendi:
Cvp: Sarkan bagirsak sendromu

dikiş sonrası vet.in uyarması gerekirdi. bir daha dikiş yaparsa kuru yemlerden uzak duracaksın. en az üç gün yemesin. dikişleri alırken çektirme yaptın mı hiç. bu yüzden de yapışmaya çalışan yerler ayrılmış olabilir. o arada ipi çekerken bir siniri tetiklediyse idrar yapmış olabilir. aslında vet kendinden eriyip yok olan iple yapsaydı daha olumlu bir netice olurdu. o kısım parça kesilip dikilseydi olmaz mıydı acaba onu bir sor

hayvanın kabız olması, o bölgeyi gerdirerek ayrılmasına; ishal ise sürekli dışkılama nedeniyle oradaki kasları çalıştırmasına neden olur. yani her ikisi de sorun. eğer bu şekilde yaşaması bir sorun oluşturmazsa bekleyip biraz daha büyüdüğünde tekrar denenmeli. oradaki dikişe bağlı hasarda iyileşmiş olur.

Bu ilk dikis, 2 bucuk ay onceki olusunda dikis atilmamisti
Simdi veterinerlikte hemen dikis atip verdiler...
Dikis aliren sorun olmus olabilir
Ama dikis neden tutmadi ona canim sikildi
Dikisliyken diskilama yapmadi zaten..
Bugun baktim ilk kez diski normalrengine ve ebatina donmus gibi
Anus acikligi icerde bi yerde kalmis olabilur mi ki
Veterinerlikte kaplumbaga uzmani bir tekkisi var digerleri pek anlamiyorum diyor..
Bakalim insallah iyi bi sonuc aliriz bugun :(

Bağırsak çıkması ve anüs eskiye göre genişlemesi dığında çizgililerde anus açık oluyor. Benim kaplumbağamda aynı şekilde açık ama diğer fonksiyonlar normal.

Fakultedwn geliyorum rontgeni cekildi ic hastaliklarina gosterdim doktor bagirsakta mantar gordu arkadaslar bu yuzden surekli ikiiyormus demek ki..
İlac verdi agzina surmek icin MuKoSTATİN ,enjektorle anuse surmek icin de gliserin iyot karisimi..
Doktor gormem icin once kendisi uyguladi bayagi bi gliserin karisim doktu iceri itti bagirsak girdi hemen ama sonra geri cikti tabi gunde 2 kez yapilcak..
İnsallah iyilesir..
Beslenme konusunu sormayu unuttum sizce nasil bi uygulama yapmaliyim arkadaslar ?

Geçmiş olsun, az rastlanır tedavi yöntemi zor bir proplem. Umarım atlatır.

Yem konusunda birkisel olanlardan da vermeli. Tabi proteinde gerekir. Karma bir beslenme yapılabilir. Ama telefonla bunuda gene veterinere danışmakta fayda var. İçerideki oluşum sebebi ile bir süre farklı bir beslenme gerekebilir.

Bakiyorum ara ara da gercekten ise yariyor gibi gorunuyor masallah...
Disardaki bolum azalmis..
Anuste az yirtik var sanirim esnemeden dolayi..
Yem konusunda bilgisizim yardimci olursaniz sevinirim..
Veteriner bisey soylemedi..
Turtles adi sanirim yemin markasi...
Degistireyim mi ki...

Marka olarak sera, tetra, jbl ve tropical dışında yem tavsiye etmem.
Buradaki beslenme programlarından kaplumbağaya uygun olanı seçilmeli. Yani yaş ve kabuk boyu anlamında.
mailto:/forum/Konu-su-kaplumbagalarinda-beslenme-her-yas-icin.html

Arada kabızlığı önlemek için taze sebze iyi olur.

seranın yemleri daha yumuşak, raffy p uygun olur. yeşillik gibi lifli gıdalarda sindirimi rahatlatır ama aşırıya kaçma. kabuklu yem yani karides/gammarus verme midesi sindiremezse çıkarken tahriş edebilir.

Anusune uygulama yapiyorum gunde 2 kez..
Gliserin iyot karisim suruyorum..
Her seferinde bayilacak gibi oluyorum :S
Kacarken cikiyor ikininca ucu ama eskisi kadar disarda degil..
İnsallah anus de kuculur zamanla :(

Bi de agzina surmem gereken bi suspansiyon var ama agzini acamiyorum etrafina sürüyorum ben de..
Acaba yeme mi sursem ilaci

Yemesi gerekiyorsa yemle verilebilir. En kolay yöntemlerden biri.

Anuse uygulama yaptiktan sonra biraz kuru bekletiyorum hemen su koymuyorum ..
Suyu tekrar koyarken kaplusu anusteki ilacla suya koysam bi sey olmaz sanirim degil mi?
Gozune zarar verirse diye endiseleniyorum..

Bahsettiginiz yemlerden aldim arkadaslar..
Akvaryum da baktim...
O konuyu nasil yapacagimi hic bilmiyorum bu cizgili kaplusu ayri mi beslesem yoksa beraber devam etsem mi cok kararsizim..
Cizgili kaplusumu dogaya biraksam mi diye konu acmistim onceki nickimle
İyi ki birakmamisim hastaligi ortaya cikti...
Dogal ortan saglamak niyetindeyim..
İnsallah rahatsizligi tamamen gecer :(
İnsan cocugu gibi uzuluyor hayvan sevgisi bambaska bisey..
Veterinere goturecegimin gecesi yemek yiyemedim uyku uyuyamadim:(

Veteriner ne dediyse onu uygulamalı. Göze zararı varsa önce başka kapta suda bekletin. Isı akvaryum suyu ile aynı olsun.

Kaplumbağaya kurulacak akvaryum için önerilerde bulunuruz. Ben çizgilime ayrı yerde bakıyorum. Reslerle aynı ortam uygun değil.

Veteriner herhangi bisey soylemedi
Zaten sormasak hic ayrinti vermiyolar sagolsunlar...
Su an akvaryumda degil..
Acikcasi hapsetmia gibiyim dar alanda duruyor yuzemiyor garibim
Nereye koysam onu dahi bilemedim.
Plaatik kapta duruyor su an..

semiha ağızdan verilen sindirim sistemi daha doğrusu bağırsakların iç noktasındaki mantar olasılığına karşı kullanılan ilaçsa yemle verilebilir. ama ağız içinse yemi hemen yuttuğu için ağıza faydası olmaz. ne için olduğunu öğren ona göre tatbik edersin.

batından uyguladığın ilaç bir miktarı emilecek ve kalanı dışkı yoluyla atılacak zaten. dışkıyı yememeli. göz meselesini gene sor. marul verirsen sirkede dinlendirilmiş olsun.

Geri